• تاریخ : ۱۹ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

علت خشکی چشم در کودکان و بزرگسالان/ بهترین درمان چیست؟


خشکی چشم افزایش در افراد پیر دیده میشود، اما باتوجه به فناوری و تکنولوژی های جدید کودکان و جوانان هم به علت زیاد نگاه کـــردن به مانیتور در مدت زمانی طولانی با این مشکل مواجه انجام گرفته‌اند.وظیفه اصلی اشک چشم مرطوب نگه داشتن و شستشوی مداوم سطح کره چشم و رساندن اکسیژن و مواد غذایی به قرنیه هست. اشک چشم از سه لایه تشکیل انجام گرفته هست:


لایه موکوسی عمقی: این لایه روی قرنیه و ملتحمه را می پوشاند و به پخش انجام گرفتن لایه آبکی اشک در سطح چشم کمک می کند.
لایه آبکی میانی: این لایه قسمت اصلی اشک را تشکیل می دهد. بخش عمده (۹۸%) این لایه از آب بقیه آن از املاح و پروتئین ها تشکیل انجام گرفته هست. قسمت عمده لایه آبکی اشک از غده اشکی ترشح می شود که در قسمت خارج و بالای کره چشم زیر پلک فوقانی قرار گرفته هست.
لایه چربی سطحی: این لایه که از غده های موجود در لبه پلک ترشح می شود روی لایه آبکی را می پوشاند و از تبخیر سریع این لایه جلوگیری می کند.

با هر نوبت پلک زدن لایه اشکی روی چشم گسترده می شود. اشک اضافی از طریق دو سوراخ کوچک در گوشه داخلی پلک ها به داخل بینی تخلیه می شود. (به همین علت گریه کـــردن باعث آبریزش از بینی می شود.)


علل خشکی چشم


به طور کلی هر عاملی که باعث کاهش تولید یا تغییر کیفیت اشک شود می تواند منجر به بروز خشکی چشم شود. حیاتیترین عوامل ایجاد خشکی چشم عبارتند از:


بالارفتن سن: با بالا رفتن سن مقدار ترشح لایه آبکی اشک کم می شود. به علاوه همانطور که در افراد مسن چربی پوست کاهش و پوست خشک می شود، در چشم نیز میزان ترشح چربی کاهش می شود و در نتیجه مقدار تبخیر لایه آبکی زیاد می شود. کاهش تولید و افزایش تبخیر لایه آبکی اشک باعث ایجاد خشکی چشم در اکثر افراد مسن می شود.
عوامل محیطی: در محیط های گرم و خشک میزان تبخیر لایه آبکی اشک زیاد می شود. همچنین قرار گرفتن در معرض باد انجام گرفتید و یا هوای سرد و خشک ارتفاعات می تواند باعث بدتر انجام گرفتن خشکی چشم شود. هستفاده از وسایل گرمازا (مثل بخاری و شومینه) و قرار گرفتن در معرض گرد و غبار و دود (به خصوص دود سیگار) از عواملی هست که باعث تانجام گرفتید خشکی چشم می شود.
کار چشمی طولانی مدت: پلک زدن متناوب برای پخش انجام گرفتن لایه اشک بر روی چشم ضروری هست. در مواردی که فرد برای مدت طولانی به چیزی خیره شود و پلک نخانومد (مثلاً در موقع کار با کامپیوتر، تماشای تلویزیون یا مطالعه) علائم خشکی چشم بدتر می شود.
داروها: زیادی از داروهای معمولی می توانند باعث کم انجام گرفتن ترشح اشک و ایجاد خشکی چشم شوند. حیاتیترین این داروها عبارتند از:

داروهای ضد فشار خون

داروهای سرماخوردگی (آنتی هیستامین ها)

داروهای ضد افسردگی

داروهای قلبی

قرص های جلوگیری از بارداری

زیادی از قطره های چشمی (به خصوص داروهایی که برای درمان گلوکوم هستفاده می شوند)
تغییرات هورمونی: تغییرات هورمونی به علت تغییر دو چربی لایه اشکی می توانند باعث خشکی چشم شوند. یائسگی، بارداری و قرص های جلوگیری از بارداری به علت تغییرات هورمونی خشکی چشم را تانجام گرفتید می کنند.
بیماری ها: بیماری های مختلف مثل بیماری های تیروئید و برخی از بیماری های سیستم ایمنی (مثل شوگرن و لوپوس) می تواند باعث ایجاد خشکی چشم شود.
مشکلات تغذیه ای: کمبود ویتامین A می تواند به موارد انجام گرفتید و خطرناک خشکی چشم منجر شود.
التهاب لبه پلک ها (بلفاریت): این بیماری با تغییر در چربی لایه اشکی باعث بدتر انجام گرفتن خشکی چشم می شود.
بسته نانجام گرفتن پلک ها: در صورتیکه به علت مشکلات ساختاری پلک ها درست بسته نشود مقدار تبخیر اشک زیاد می شود و خشکی چشم ایجاد می شود. به علاوه در مواردی که به علت مشکلات عصبی (مثلاً پارکینسون) فرد کاهش در حالت عادی پلک بخانومد خشکی چشم ایجاد می شود.
هستفاده از لنزهای تماسی: هستفاده از لنز تماسی (کنتاکت لنز) یکی از علل شایع خشکی چشم هست. لنزهای تماسی مثل یک اسفنج لایه آبکی اشک را جذب می کنند و باعث خشکی چشم می شوند. به علاوه هستفاده از لنز تماسی باعث کم انجام گرفتن حس قرنیه و کاهش پلک زدن می شود و در نتیجه تولید و پخش انجام گرفتن اشک را با مشکل مواجه می کند.


علائم و نشانه های خشکی چشم


گرچه این بیماری خشکی چشم نامگذاری انجام گرفته هست، اما در اکثر مواقع فرد مبتلا احساس نمی کند که چشمش خشک انجام گرفته، بلکه افزایش افراد از سوزش و خارش و گاهی اشک ریزش چشم ها شاکی هشتند. شایع ترین علائمی که در خشکی چشم دیده می شوند عبارتند از:


سوزش و خارش چشم ها

احساس وجود جسم خارجی (شن ریزه) در چشم ها

تاری دید که با پلک زدن برطرف می شود.

قرمزی چشم ها.

حساسیت به نورهای انجام گرفتید.

اشک ریزش زیاد از حد.

عدم تحمل لنز تماسی


معمولاً این علائم در هر دو چشم ایجاد می شود. انجام گرفتت علائم در زمان های مختلف یکسان نیست و اغلب پس از قرار گرفتن در معرض باد و گرد و غبار، کار با کامپیوتر، تماشای تلویزیون یا مطالعه طولانی مدت بدتر می شود.


روش های تشخیص خشکی چشم


در صورتی که به علت وجود علائم فوق به خشکی چشم مشکوک انجام گرفتید حتماٌ با پزشک مشورت کنید. به یاد داشته باشید که خشکی چشم علاوه بر آنکه احساس ناآسودهی ایجاد می کند در صورتی که انجام گرفتید باانجام گرفت ممکن هست باعث ایجاد لک قرنیه و کاهش دید دائمی شود.


چشم پزشک برای بررسی و تشخیص خشکی چشم از روش های مختلف هستفاده می کند:


مشاهده لایه اشک موجود در سطح چشم با هستفاده از دستگاه اسلیت لامپ

رنگ آمیزی سطح چشم با هستفاده از رنگ های مخصوص: این رنگ ها به مناطق خشک و آسیب دیده سطح چشم می چسبند و آن ها را مشخص می کنند.

اندازه گیری مقدار اشک با کاغذ مخصوص (تست شیرمر): در این روش یک فیلتر کاغذی مخصوص در داخل پلک قرار داده می شود و پس از تعداد دقیقه بررسی می شود میزان رطوبتی که جذب فیلتر کاغذی انجام گرفته هست با میزان ترشح اشک در ارتباط هست.

بررسی ترکیبات شیمیایی اشک: در این روش (که در موارد خاص به کار می رود) مقدار املاح و پروتئین های اشک بررسی می شود.


باید توجه داشت که مشکلات ناشی از خشکی چشم ممکن هست زیاد خفیف یا زیاد انجام گرفتید باانجام گرفت. در موارد خیلی خفیف ممکن هست صرفاً عمل به توصیه های کلی باعث بهبود علائم شود. اما در موارد انجام گرفتیدتر ممکن هست به اقدامات مختلف درمانی نیاز باانجام گرفت.


توصیه های کلی


در طول روز مایعات کافی بنوشید. این امر به مرطوب نگه داشتن بافت های بدن و از جمله سطح چشم کمک می کند.

در مواقعی که کار چشمی طولانی مدت انجام می دهید سعی کنید به صورت ارادی پلک بخانومید. به صفحه مانیتور، تلویزیون یا کتاب خیره نشوید. هر ۵ تا ۱۰ دقیقه یک بار برای تعداد ثانیه پلک ها را ببندید.

از قرار گرفتن در معرض گرد و غبار، یا دود سیگار پرهیز کنید. در محیط های خشک و در هوای طوفانی حتی الامکان از عینک (آفتابی یا طبی) هستفاده کنید.

در فصول سرد سال که از وسایل گرمازا در داخل منزل هستفاده می کنید از دستگاه بخور برای مرطوب نگه داشتن فضای اتاق هستفاده کنید.

چشم ها را نمالانید. مالیدن چشم ها باعث تحریک افزایش و بدتر انجام گرفتن علائم می شود.

توجه کنید که علائم خشکی چشم چه تایم هایی بهتر و چه تایم هایی بدتر می شود.

 از مواردی از قبیل گرمای زیاد از حد اتاق، سشوار، گرد و غبار مصرف سیگار که ممکن هست موجب خشکی چشم شوند، پرهیز نماید.


درمان های دارویی خشکی چشم


قطره های اشک مصنوعی: قطره های اشک مصنوعی شایع ترین داروهایی هستند که در درمان خشکی چشم به کار می روند و معمولاً علائم خشکی چشم را برطرف می کنند. در موارد خفیف و متوسط چشم معمولاً روزی ۴-۳ بار هستفاده از قطره اشک مصنوعی برای رفع علائم کافی هست. اشک مصنوعی در کارخانه های مختلف دارویی ساخته می شود ممکن هست محصولات یک کارخانه خاص با چشم شما سازگاری افزایشی داشته باانجام گرفت بنابراین بهتر هست با مشورت با پزشک خود محصولات مختلف را شناسایی کنید و فرآورده ای را که با چشم شما سازگاری افزایشی دارد انتخاب کنید. برخی از انواع قطره های اشک مصنوعی به سرعت از داخل چشم شسته می شوند و برای مدت کوتاهی علائم را برطرف می کنند. برخی از انواع قطره ها چسبندگی افزایشی دارند و مدت افزایشی در چشم می مانند و اثر آن ها تا تعدادین ساعت پایدار می ماند. یک نکته حیاتی آن هست که در ساخت برخی از قطره های اشک مصنوعی از مواد محافظ هستفاده می شود. در برخی از افراد این مواد محافظ باعث تحریک و بدتر انجام گرفتن علائم چشمی می شود. بنابراین به خصوص اگر قطره اشک مصنوعی را مکرراً (افزایش از ۴ بار در روز) هستفاده می کنید با مشورت با پزشک قطره ای را هستفاده کنید که فاقد مواد محافظ باانجام گرفت.


پمادهای چشمی: در مواردی که علائم خشکی چشم در موقع خواب هم وجود داشته باانجام گرفت توصیه می شود از پماد های ساده چشمی قبل از خواب هستفاده شود. این پمادها باعث چرب و مرطوب انجام گرفتن سطح چشم می شود. هستفاده از پماد در طول روز توصیه نمی شود چون علاوه بر آنکه باعث تاری دید می شود اثر قطره های اشک مصنوعی را نیز کم می کند.
آنتی بیوتیک خوراکی: در مواردی که التهاب لبه پلک ها و غدد چربی در ایجاد خشکی چشم نقش داشته باانجام گرفت گاهی هستفاده از آنتی بیوتیک های خوراکی تحت نظر چشم پزشک می تواند به بهبود علائم کمک کند.
هستفاده از شامپو بچه: در مواردی که التهاب پلک ها باعث ایجاد خشکی چشم انجام گرفته باانجام گرفت شستشوی لبه پلک ها با شامپو بچه رقیق انجام گرفته با برداشتن چربی اضافه به بهبود علائم کمک می کند.


درمان های جراحی خشکی چشم


در موارد نسبتاً انجام گرفتید خشکی چشم ممکن هست با اقدامات فوق بهبود کافی ایجاد نشود در این موارد هستفاده از روش های جراحی برای بهبود خشکی چشم ضروری هست.


بستن سوراخ های خروج اشک: در این روش سوراخ های خارج کننده اشک از چشم به صورت متایم یا دائمی بسته می شوند. همان طور که بستن راه آب سینک ظرفشویی با توپی باعث باقی ماندن آب در سینک می شود با بستن سوراخ های خروجی اشک نیز باعث باقی ماندن اشک در چشم و مرطوب ماندن چشم می شود.
بستن پلک ها: در مواردی که فلج پلک ها یا اشکالات ساختمانی پلک ها باعث باز ماندن چشم و تبخیر اشک شود با بستن متایمی بخشی از پلک ها می توان سطح تبخیر اشک را کاهش کـــرد و به درمان خشکی چشم کمک کـــرد.
پیوند قرنیه: در مواردی که خشکی چشم انجام گرفتید باعث ایجاد کدورت یا زخم قرنیه انجام گرفته باانجام گرفت ممکن هست برای کمک به بهبود دید نیاز به جراحی پیوند قرنیه باانجام گرفت. به صورت حتم نتیجه پیوند قرنیه در این موارد معمولاً تعدادان نیکو نیست.


سایر روش ها


در موراد خیلی انجام گرفتید خشکی لازم هست از خون خود بیمار قطره سرم تهیه انجام گرفته که به جای قطره اشک مصنوعی قابل هستفاده می باانجام گرفت. این قطره که حاوی مواد مغذی خون بوه و به بهبود قابل توجه خشکی چشم کمک می نماید.


برای درمان خشکی چشم اقدامات زیاد دیگری از جمله هستفاده از لنزهای پروز را می توان انجام داد که توسط چشم پزشک برای شما توضیح داده خواهد انجام گرفت.


حیاتیترین علت خشکی چشم در کودکان


پژوهشگران دلایل مربوط به خشکی چشم در کودکان را مورد بررسی قرار دادند. متأسفانه متهم ردیف نخست در این خصوص گیم های رایانه ای و هستفاده از موبایل و تبلت ها می باانجام گرفت. امروزه هستفاده از این وسایل الکترونیکی زیاد افزایش از گذشته می باانجام گرفت ، زمانی که کودک شما مشغول به گیم هست به دلیل هیجانی که در گیم وجود دارد ، از پلک زدن خودداری می کند. این موضوع می تواند رطوبت روی سطح چشم او را از بین ببرد و در نتیجه خشکی چشم در کودکان رخ خواهد داد.


برای جلوگیری از این اتفاق والدین نقش زیاد حیاتیی دارند. آنها باید شرایط منزل را به گونه ای فراهم کنند تا کودک آنها تنها تعداد ساعت کوتاه به گیم کـــردن بپردازد و برای تخلیه ی انرژی کودکانه ی خود به پارک برود و گیم با هم سن و سال های خود را انتخاب کند. مادر می تواند هر روز فرخانومد خود را به بیرون از خانه ببرد و کمی با او قدم بخانومد ، دوری از محیط خانه و فضایی که کودک ما در آن گرفتار انجام گرفته هست زیاد تأثیرگذار خواهد بود.


در صورتی که نمی توانید فرخانومد خود را از این وسایل دور کنید یکی از راه حل ها هستفاده از فواصل مختلف برای جدایی کودک از این دستگاه ها می باانجام گرفت. بنابراین هر تعداد دقیقه یکبار به بهانه های مختلف به او سر بخانومید و با او صحبت کنید، برای او خوراکی های مفید ببرید تا به این دلایل لحظه ای ( حتی برای یک دقیقه) چشم خود را از روی صفحه ی مورد نظر بردارد و پلک بخانومد. در مواردی که خشکی چشم زیاد انجام گرفتید هست می توانید از قطره های چشمی برای مرطوب کـــردن داخل چشم نیز هستفاده نمایید.


از علائم حیاتی خشکی چشم می توان به خارش چشم ها اشاره کـــرد. در صورتی که متوجه خارش چشم ها ، قرمزی چشم و کم انجام گرفتن دید کودک خود هستید ، به احتمال زیاد زیاد خشکی چشم در کودکان را تجربه خواهید کـــرد و باید در پی رفع علائم مربوطه در فرخانومد خود باشید.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما