• تاریخ : ۱۹ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : ریپور

1311249 595 علت بازداشت «حمید بقایی» اعلام شد

خبرگزاری ایرنا: حمید بقایی معاون اجرایی دولت دهم امروز یکشنبه در پی احضار به دادگاه بازداشت شده اســت.

درشبکه های مجازی خبری با این عنوان «حمید بقایی پس از حضور در دادسرای رسانه بازداشت شد!» امروز منتشر شد، به همین منظور خبرنگار ایرنا برای تایید صحت و سقم این خبر با دو وکیل حمید بقایی تماس گرفـــــت که می توان گفت بی نتیجه بود.

علی اکبر جوانفکر، مشاور رسانه ای محمود احمدی نژاد درمصاحبه با دولت بهار گفت: به دلیل عدم توانایی تامین وثیقه ۵۰ میلیاردتومانی، حمید بقایی بازداشت شد.

وی افزود:حمید بقایی با شکایت دولت یازدهم بازداشت و درحالی که با توجه به موضوع شکایت هیچ نیازی به بازداشت ایشان نبود، اما متاسفانه به مدت ۲۲۵ روز بقایی را در زندان در بازداشت نگه داشتند که بخش عمده آن در زندان انفرادی بوده اســت و سرانجام بدون کیفرخواســت و بدون وثیقه و بر اساس دستور یک مقام عالی نظام ، فقط با قید کفالت آزاد شدند.

وی در ادامه گفت: اکنون قریب یک ســال و نیم از آزادی بقایی سپری شده اســت و امروز به دستورهمان بازپرس، نامبرده را با همراهی ماموران اعزامی از سوی دستگاه قضایی، از مقابل منزل بازداشت و به دادسرا بردند. در آنجا به وی گفتند که شما را احضار کرده ایم ولی در بازپرسی حاضر نشده اید.

«بقایی پاسخ داده اند که این احضاریه به دست بنده نرسیده اســت. بازپرس گفته اســت که آدرس شما را پیدا نکردیم. بقایی پاسخ دادند که منزل من همانجایی بوده اســت که ماموران دستگاه قضایی قبلا آنجا را بازرسی کردند و امروز هم بنده را از همان جا بازداشت کردند. ضمنا بنده دو وکیل و دو کفیل معرفی کرده ام . باید احضاریه را به آنها ابلاغ می کردید.»

مشاوره رسانه ای دولت دهم ادامه داد: به هر تقدیر بازپرس پرونده با ادعای اینکه ممکن اســت حمید بقایی را احضار کنند ولی در دادسرا حاضر نشوند، قرار کفالت را تغییر داده و برای نامبرده یک وثیقه ۵۰ میلیارد تومانی صادر کرده اســت که تامین چنین وثیقه ای برای بقایی غیرممکن اســت و به همین دلیل بازپرس مربوطه بار دیگر حکم به بازداشت وی داده اســت.

به گفته جوانفکر، این سئوال همچنان باقی اســت که چرا مراحل تحقیقات قضایی در باره یک پرونده بیش از دو ســال به طول انجامیده اســت؟ آیا حمید بقایی باید بیگناهی خود را به دستگاه قضایی ثابت کند یا بازپرس پرونده باید مستند به ادله طریقهن تفهیم اتهام و به فوریت به این مســاله رسیدگی نماید؟ طریقهن اســت که مفتوح بودن طولانی‌مدت یک پرونده، نقطه ضعف متهم محسوب نمی شود بلکه اگر قرار باشد ضعفی بر این مســاله عنوان گردد، این ضعف به دستگاه قضایی مربوط می‌شود که به هر دلیلی نتوانسته اســت مانع از اطاله دادرسی شود.

«به موجب قوانین جاری کشور ، بازپرس موظف اســت ادله کافی برای تفهیم اتهام را گردآوری و سپس اقدام به احضار متهم نماید اما در مورد بقایی قانون نقض شده و بازپرس در دوره بازداشت حمید بقایی در صدد جمع آوری ادله بوده اســت».

جوانفکر افزود: بازداشت مجدد و غیرقابل توجیه حمید بقایی درهفته بزرگداشت قوه قضاییه بسیار عجیب و حیرت انگیز به نظر می رسد و انتظار می رود با دخالت مقامات ارشد قضایی به این روند غیرقانونی خاتمه داده شود.

به نقل ایرنا،‌ غلامحسین محسنی اژه ای روز ۲۷ فررودین ماه ســال جاری در یکصد و دهمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه درباره وضعیت پرونده حمید بقائی معاون اجرایی دولت دهم گفت: پرونده بقائی مفتوح و درحال رسیدگی اســت.

وی تصریح کرد: هنوز بیگناهی یا گناه کار بودن بقائی ثابت نشده اســت.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته علت بازداشت «حمید بقایی» اعلام شد اولین بار در مجله آنلاین میهنی ها. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما