• تاریخ : ۷ام مهر ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

علایم پریودی دارم ولی پریود نمیشم!/ گیاهان قاعده آور کدامند؟!


جراح، متخصص خانومان و زایمان و عضو مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا در خصوص علل عقب افتادن عادت ماهیانه گفت:


عادت ماهیانه خونریزی هست که به صورت منظم و سیکلیک در خانومان اتفاق می‌افتد و دوره‌های خونریزی می‌تواند دو، سه، پنج یا هفت روزه باانجام گرفت.


دکتر آتوسا کریمی ، با بیان این مطلب افزود: فاصله شروع یک خونریزی تا خونریزی بعدی در بدن هر خانومی نسبت به خانوم دیگر فرق می‌کند.


مثلاً ممکن هست خانومی هر ۲۸ روز یک‌بار این خونریزی را داشته باانجام گرفت، یا فرد دیگری ۳۰ روز یک‌بار یا ۳۵ روز یک‌بار؛


بنابراین فاصله بین شروع دو قاعدگی‌ در هر فرد بین ۲۵ تا ۳۵ روز هست.


اگر فاصله دو خونریزی زیاد از ۳۵ روز باانجام گرفت، معمولاً عقب‌افتادگی قاعدگی مطرح می‌شود.تنبلی تخمدان علت شایع عقب‌افتادن یا قطع قاعدگی


این فلوشیپ ناباروری از دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: عقب‌‌افتادگی قاعدگی علل مختلفی دارد.


یکی از این علل به تخمدان‌هایی مربوط می‌شود که حالت پلی‌کیستیک دارند؛ یعنی دچار تنبلی تخمدان هستند.


به این مورد در اصطلاح پزشکی سندرم تخمدان پلی‌کیستیک یا PCOS نقل کرد می‌شود که یکی از شایع‌ترین عللی هست که باعث می‌شود عادت ماهیانه دیر به دیر اتفاق افتد یا حتی در مواقعی برای تعداد ماه متوالی عادت ماهیانه قطع شود.


وی تصریح کـــرد: برای تشخیص تنبلی تخمدان علائمی در فرد وجود دارد، به طور مثال خانومانی که دچار افزایش هورمون‌های آقاانه می‌شوند یا اینکه موهای زائد در ناحیه صورت، بدن یا روی سینه‌ها دارند


و سیکل قاعدگی آنها حدود ۳۰ تا ۳۲ روز بوده و اکنون این سیکل قطع انجام گرفته هست.


در سونوگرافی این افراد نمایی را می‌بینیم که تخمدان‌ها نسبت به سایز طبیعی خود بزرگ‌تر انجام گرفته‌اند و تعداد زیادی فولیکول‌های ریز (کیست‌های ریز) نیز مشاهده می‌شود.


این مورد به علت اختلالات هورمونی که همراه دارد، باعث قطع یا عقب‌افتادن قاعدگی می‌شود.


این متخصص خانومان و زایمان بیان کـــرد: علل ایجاد تنبلی تخمدان مختلف هست و حالتی هست که از ابتدا در بدن فرد وجود داشته هست و بالا بودن هورمون‌های آقاانه، هستعدادها و تغییرات ژنتیکی باعث تانجام گرفتید این حالت می‌شود، اما به‌طورکلی نمی‎‌توان علت خاصی را برای تنبلی تخمدان متصور بود.


افراد مبتلا به تنبلی تخمدان لازم هست چه کارهایی انجام دهند؟


کریمی افزود: اگر افراد دارای تنبلی تخمدان، ورزش منظم نداشته باشند و وخانومشان زیاد باانجام گرفت، در سال‌های بعدی‌ شانس ابتلا به دیابت در آنها زیاد می‌شود و نیز شانس آنها برای بالا رفتن چربی‌های خون و بیماری‌های قلبی- عروقی افزایش می‌یابد.


بنابراین به افرادی که دارای پلی‌کیستیک هستند توصیه می‌کنیم کنترل وخانوم داشته باشند. اگر وخانومشان نرمال هست مراقب باشند که چاق نشوند


و اگر چاق هستند توصیه می‌کنیم وخانوم خود را زیر نظر متخصصان تغذیه کاهش دهند.


وی تشریح کـــرد: این افراد باید قند خون و چربی خود را سالانه چک کنند و گاهی نیاز هست برای بالا بودن چربی و قند خون دارو مصرف کنند یا رژیم غذایی خاصی برای آنها نوشته شود.


برخی از این افراد به دلیل داشتن قند خون نسبتاً بالا ممکن هست لازم باانجام گرفت داروهای کنترل قند مصرف کنند.


در برخی موارد که قند خون نرمال باانجام گرفت، به دلیل مقاومت در برابر انسولین، متابولیسم قند در بدن آنها به نیکوی صورت نمی‌گیرد و با وجود نرمال بودن قند، داروهای کنترل‌کننده قند تجویز می‌شود تا مقاومت به انسولین را از بین ببریم.


کنترل متابولیسم قند و کم‌کـــردن مقاومت علیه انسولین، می‌تواند به بهبود سیکل‌های قاعدگی کمک کند؛


زیرا انسولین یکی از هورمون‌هایی هست که کارکـــرد آن در تنظیم سیکل‌های قاعدگی ضروری هست.


افزایش ضخامت لایه پوششی رحم در اثر قطع یا عقب‌افتادن قاعدگی


این عضو مرکز درمان ناباروری ابن سینا افزود: تنبلی تخمدان راه پیشگیری ندارد، اما اشتباهی که افراد مبتلا به تنبلی تخمدان انجام می‌دهند این هست که تایمی عادت ماهیانه آنها عقب می‌افتد


اظهار خستگی می‌کنند و این موضوع را بدون دریافت راه‌حلی از پزشک رها می‌کنند و حتی ممکن هست یک سال عادت ماهیانه آنها به تعویق بیفتد.


کریمی هانجام گرفتار داد که این موضوع خطرناک هست و باعث می‌شود ضخامت لایه پوششی رحم یا همان آندومتر رحم افزایش یابد


و افزایش ضخامت آندومتر می‌تواند خطرناک باانجام گرفت و شانس بستگی رحم را افزایش دهد.


وی ادامه داد: عقب‌افتادن عادت ماهیانه از نظر روحی- روانی می‌تواند روی این افراد تأثیر منفی بگذارد و متابولیسم بدن آنها را تغییر دهد.


برای جلوگیری از افزایش ضخامت آندومتر رحم توصیه می‌شود ان افراد تحت نظر پزشک باشند؛ قند و چربی خون خود را چک کنند و دارو مصرف کنند تا سیکل‌های قاعدگی به حالت منظم در بیاید.


خوراکی هایی که باعث میشوند زودتر پریود شوید


گل زعفران


 حیاتی‌ترین و نام آشناترین خوراکی برای زود پریود انجام گرفتن دم‌کـــرده زعفران هست. قاعده آوری که باید به صورت غلیظ ۱۰ روز قبل از شروع عادت میل شود. می‌توانید ۱۰ گرم زعفران را در یک لیتر آب جوش دم کـــرده، هر روز ۳ وعده (و هر بار یک هستکان) از آن بنوشید.


نکته:


افراط در مصرف زعفران منجر به ایجاد مسمومیت و حتی مرگ می‌شود.

مصرف زیاد زعفران در دوران بارداری نیز باعث سقط جنین می‌شود. 


پودر یا برگ حنا


طبع حنا سرد و خشک و گاه گرم و خشک هست. حنا یکی از بازکننده‌های سریع و قاعده آورههست. می‌توانید تعداد عدد کپسول خالی از داروخانه تهیه کـــرده وآن‌ها را پر از حنا کنید و هر روز صبح و شب ۲ تا ۳ عدد از آن‌ها را ببلعید. بهتر هست برای تعدیل سردی حنا، کمی کتیرا نیز در دهان بمکید. حنا علاوه بر قاعده‌آوری، برای ورم‌های گوارش، ورم طحال، مشکلات خانومانه و ترشحات عفونی نیز مفید هست.


سبزی گشنیز


خوردن سبزی گشنیز و همچنین یک تا دو هستکان دم‌کـــرده تخم گشنیز در روز قاعده‌آور هست.


یک قاش چای‌خوری تخم گشنیز را در یک هستکان آب جوش دم کنید و پس از صاف‌کـــردن آن را میل نمایید. این دم‌نوش برای ناآسودهی‌های معده نیز مفید خواهد بود.

همچنین نوشیدن روزی یک هستکان آب جعفری نیز باعث زود پریود انجام گرفتن می‌شود.


میوه انبه


انبه از جمله میوه‌های قاعده‌آور هست و خوشبختانه در این سال‌ها به وفور یافت می‌شود. بهتر هست که افراد سرد‌مزاج از خوردن آن دریغ نکنند، به خاطر بسپارید که انبه فوق‌العاده خواب‌آور هست.


کنجد سریع‌ترین قاعده‌آور


مقدار ۱۵۰ گرم کنجد را آسیاب نموده، در دو لیوان آب‌جوش بریزید و شیره آن را بگیرید و هر روز صبح‌ و شب‌، هر بار یک لیوان از آن بنوشید. این معجون برای زایمان آسان زیاد مفید هست و همانند آمپول‌‌فشار عمل می‌کند. 


گز علفی


خانم‌هایی که می‌خواهند عادت ماهیانه خود را به خاطر رفتن به زیارت و هر دلیل دیگر جلو بینداخانومد، یک قاشق غذاخوری تخم شوید را با یک مشت گل‌گاو‌زبان دم کـــرده، سپس نیم سیر (۷۵ گرم) گز انگبین (گز علفی) را خرد کـــرده به دم‌کـــرده اضافه نمایند بعد از نیم ساعت آن را صاف نموده نوش جان کنند.

این شیوه جلو انداختن و یا باز انجام گرفتن در میان خانومان هستان کرمان آزموده انجام گرفته و متدنخست هست. زمان باز انجام گرفتن از سه روز پس از مصرف دم نوش تا ۱۲ روز حتمی هست.


تخم‌ها و دانه‌های گیاهی قاعده‌آور


میخک، سورنجان، عاقرقرحا، جوز هندی، خانومجبیل، آویشن، سیاه‌دانه، مصطکی، تخم‌پیاز، کباب چینی و تخم یونجه را به طور مساوی آسیاب کنید و یک قاشق چای‌خوری (سرخالی) از این مخلوط با اندکی عسل در ۳ وعده میل کنید. این‌ها در طب سنتی مفتح یعنی باز‌کننده یا قاعدعه‌آور نام دارند.

۱۰ گرم تخم‌کرفس و تخم‌شنبلیله و ۵ گرم خانومیان، تخم‌شوید و انیسون (گیاه تخم رازیانه را انیسون گویند.) را نیم‌کوب و مخلوط کـــرده؛ سپس آن‌ها را چهار قسمت کنید و هر قسمت را در ۲ لیوان آب‌جوش دم کنید. پس از صاف‌کـــردن، صبح و عصر آن را بنوشید.

یک مثقال کاکنج (عروس پشت‌پرده)، مریم‌نخودی و گل بومادران را جوشانده با مقداری شکر سرخ ماخانومدران مخلوط کنید و روزی ۳ هستکان صبح و ظهر و شب میل کنید.

برگ بید، گنه گنه، خربق سفید را به طور مساوی آسیاب کـــرده، تا پودر شوند؛ سپس ترکیب را در کپسول‌های خالی ریخته و روزانه سه تا شش عدد میل کنید. این داروی گیاهی از باز کننده‌های زیاد نیکو به شمار می‌رود.

از دیگر گیاهانی که اثربخشی آن‌ها در زمینه تنطیم قاعدگی یا زود پریود انجام گرفتن، شناخته انجام گرفته و به شکل تکی یا ترکیبی مورد هستفاده قرار می‌گیرند شامل این موارد هستند:گیاه سداب، میوه یا گیاه رازیانه، شاهی تازه، جعفری تازه یا خشک، گخانومه، گل گیاه گل گندم، بادرنجبویه، گیاه پنج انگشت، گل زعفران،بابونه ،بومادران ،نعناع و سنا.


توصیه حیاتی


در کنار مصرف یک دم‌نوش گیاهی از بوییدن وانیل غافل نشوید. بوییدن وانیل سبب می‌شود تا حدی هورمون هسترس در بدن شما کاهش یابد و به سریع‌تر انجام گرفتن پریود کمک کند.

تاثیر این گیاهان روی همه افراد یکسان نیست اگر رازیانه به شما کمک نکـــرد به سراغ پنج انگشت بروید و همین‌طور ادامه دهید تا گیاه خودتان راپیدا کنید.


نکته دیگری که کریمی به آن اشاره کـــرد مشکل در هنگام بارداری این افراد بود.


وی در این خصوص گفت: گروهی از خانومانی که مبتلا به PCO (تنبلی تخمدان) هستند، ممکن هست هنگام بارداری با مشکل مواجه شوند و شانس ناباروری در این افراد بالاتر هست.


به این افراد توصیه می‌کنیم اقدام برای فرخانومددار انجام گرفتن را خیلی به تعویق نینداخانومد.


این کار باعث می‌شود اگر این افراد دچار ناباروری بودند و نیاز به درمان داشتند، فرصت کافی برای درمان آنها وجود داشته باانجام گرفت.


کریمی خاطرنشان کـــرد: در مجرد بودن یا متأهل بودن تفاوتی وجود ندارد، اما اگر کسی متأهل هست و قرار هست بچه‌دار شود،


نوع هورمون‌هایی که به او داده می‌شود تا سیکل قاعدگی‌اش منظم گردد، با فرد مجرد یا کسی که ازدواج کـــرده و فعلاً تمایلی به بچه‌دار انجام گرفتن ندارد، تفاوت دارد.


از کار افتادن تخمدان و قطع قاعدگی

این متخصص خانومان با بیان اینکه یکی دیگر از علل قطع عادت ماهیانه از کار افتادن بافت تخمدان هست که به ابداًح به آن بروز یائسگی زودهنگام نقل کرد می‌شود، افزود:


خانومی که قرار بوده به طور طبیعی در سن ۴۵ یا ۴۶ سالگی یائسه شود و عادت ماهیانه‌اش به‌تدریج قطع شود در سن۲۵، ۳۰ یا ۳۵ سالگی دچار این عارضه انجام گرفته و تخمدان‌ها دچار از کارافتادگی انجام گرفته هست.


وی علت از کار افتادن تخمدان را در ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد نامشخص دانست و گفت:


گاهی ممکن هست علتی پیدا شود؛ به‌طور مثال خانومی به دلیل بدخیمی یا بیماری، پرتوتابی یا پرتودرمانی به ناحیه شکم و لگن داشته و اشعه زیادی به بافت تخمدانی خورده باانجام گرفت


که باعث انجام گرفته تخمدان‌ها از کار بیفتند و نتوانند هورمون‌هایی را برای ایجاد قاعدگی منظم تولید کنند یا اینکه در بررسی ژنتیک مشخص شود


جهش ژنتیک در ساختار ژنتیک وجود داشته که باعث شود تخمدان‌ها زودتر دچار از کارافتادگی شوند.


دلیل یائسگی زودرس؟

این جراح و متخصص خانومان و زایمان بیان کـــرد: برخی از بیماری‌های ایمنی ممکن هست باعث تخریب بافت تخمدانی در اثر آسیب‌های رسیده به بدن شود و در نهایت موجب از کار افتادن تخمدان‌ها گردد.


کریمی ادامه داد: هستفاده از برخی سموم، داروها، مصرف سیگار و الکل زیاد؛ می‌تواند به بافت تخمدانی آسیب بخانومد و یائسگی زودرس را موجب شود.


یائسگی زودرس به‌طور کلی یائسگی زیر ۴۰ سال را گویند که باعث قطع قاعدگی و بروز علایمی مانند گرگرفتگی، تعریق و بی‌قراری شود.


۵ تا ۱۰ درصد این خانومان علائم خود را به صورت عود و بهبود دارند؛ بدین معنی که تخمدان آنها ممکن هست به فعالیت نسبی برسد و مجدد از کار بیفتد.


گاهی سطح هورمون‌های این خانومان زیاد بالا می‌رود و گاهی زیاد پایین می‌آید. ۵ تا ۱۰ درصد خانومانی که دچار این علائم هستند ممکن هست شانسی برای بچه‌دار انجام گرفتن داشته باشند،


اما ۹۰ تا ۹۵ درصد این افراد نمی‌توانند با هستفاده از تخمدان‌های خود صاحب فرخانومد شوند و برای بچه‌دار انجام گرفتن نیاز دارند که از تخمک‌های اهدایی هستفاده کنند.


وی تصریح کـــرد: در واقع این خانومان کسانی هستند که اگر قاعدگی آنها قطع شود و در سن زیر ۴۰ سالگی دچار یائسگی ‌شوند، در خطر پوکی هستخوان قرار می‌گیرند؛


لذا به این افراد توصیه می‌شود که زیر نظر متخصص خانومان باشند تا با هستفاده از داروهای هورمونی که دوز آنها زیر نظر متخصص تنظیم می‌شود،


سیکل قاعدگی منظمی داشته باشند و مصرف کلسیم، ویتامین D و ورزش نیز به آنها توصیه می‌شود تا از پوکی هستخوان تا مقداری که امکان دارد، جلوگیری شود.


اختلال در غده تیروئید یا هورمون پرولاکتین؛ علت دیگر قطع قاعدگی

کریمی به تغییرات هورمونی به عنوان عامل دیگر قطع قاعدگی اشاره کـــرد و گفت:


به طور مثال اختلال در غده تیروئید می‌تواند باعث قطع قاعدگی یا عقب‌افتادن قاعدگی شود.


اختلالی که در هورمون پرولاکتین (هورمون شیر) رخ می‌دهد نیز می‌تواند باعث قطع قاعدگی یا عقب‌افتادن قاعدگی شود.


وی ادامه داد: برخی اختلا‌ل‌ها در مغز مانند تومور در بافت هیپوتالاموس یا ضایعات تخریبی در هیپوتالاموس نیز می‌تواند باعث قطع قاعدگی یا عقب‌افتادن آن شود.


روند درمان قطع قاعدگی؛ از تست بارداری تا چک کـــردن سایز رحم و تخمدان‌ها

این متخصص خانومان اظهار کـــرد: از هر خانومی که در سنین باروری قرار دارد، یعنی بالغ انجام گرفته و پریودهای منظمی داشته و اکنون عقب‌افتادگی قاعدگی را دارد، باید ابتدا تست بارداری گرفته شود؛


زیرا شایع‌ترین علت عقب‌افتادن یا قطع قاعدگی، بارداری هست.


کریمی با بیان این نکته ادامه داد: ابتدا یک تست بارداری گرفته می‌شود و بعد بررسی‌های دیگر مانند معاینه فیزیکی، سونوگرافی و… انجام می‌دهیم تا رانجام گرفت بدن،


سایز رحم، سایز تخمدان‌ها، وجود کیست در تخمدان‌ها، بررسی تنبلی تخمدان‌ها، PCO که تخمدان‌ها را بزرگ می‌کند یا یائسگی زودرس که تخمدان و رحم کوچک‌تر از حد طبیعی هستند، چک ‌شود.


همچنین هورمون تیرویئد یا پرولاکتین بررسی می‌شود.


هسترس؛ عامل روانی عقب‌افتادن قاعدگی

وی افزود: گاهی ممکن هست هورمون‌هایی که از هیپوتالاموس و هیپوفیز تولید می‌شوند نیاز به بررسی داشته باشند.


در کنار این بررسی‌ها سایر مواردی که ممکن هست در عقب‌افتادن قاعدگی نقش داشته باشند را بررسی می‌کنیم؛


از جمله هسترس که یکی از موارد قطع قاعدگی یا عقب‌افتادن قاعدگی هست.


دانشجویانی که امتحان دارند یا دانش‌آموزانی که هسترس کنکور دارند یا هسترس خانوادگی یا از دست دادن عزیزی باعث قطع یا عقب‌افتادن قاعدگی می‌شود.


مسافرت به ناحیه جدید و تغییرات اقلیمی و آب و هوایی با تأثیر بر هورمون‌های مغز و تأثیر بر روی هورمون‌های قاعدگی، باعث قطع یا عقب‌افتادگی قاعدگی می‌شود.


کریمی درباره راه‌حل این دلایل گفت: در مورد تغییر اقلیمی می‌توان به بدن فرصت داد تا بتواند خود را تطبیق دهد، بنابراین نیاز به درمان خاصی نیست.


اگر هسترس در حد طبیعی باانجام گرفت نیاز به درمان نیست و با فرصت دادن می‌توان آن را حل کـــرد، اما اگر هسترس در حد زیادی باانجام گرفت ممکن هست نیاز به مشورت با گروه‌های روان‌درمانی یا روانشناسی باانجام گرفت


و داروهای ضدهسترس هستفاده کنند یا مشاوره بگیرند و بتوانند بر هسترس خود غلبه کنند و بدن بتواند سیکل قاعدگی منظمی داشته باانجام گرفت.


لاغری مفرط و قطع قاعدگی

این فلوشیپ ناباوری یکی دیگر از موارد قطع یا عقب‌افتادگی قاعدگی به‌خصوص در دختران جوان یا در ورزشکارانی که باید وخانوم خاصی را داشته باشند، کاهش وخانوم دانست و افزود:


خانومانی که وخانوم زیاد پایینی دارند و شاخص توده بدنی آنها زیر ۱۸ هست و لاغری مفرط دارند، از آنجایی‌که بافت چربی معقولی در بدن ندارند، باعث می‌شود اختلالات هورمونی در بدن آنها به وجود آید و قاعدگی قطع شود.


خانومانی که دوست دارند اندام‌های زیاد از حد لاغر داشته باشند، دچار اختلال در خوردن می‌شوند و سعی می‌کنند چیزی را نخورند که باعث قطع قاعدگی می‌شود.


به‌طورکلی اگر خانومی در طول یک سال افزایش از ۱۰ درصد از وخانوم خود را از دست دهد یا در طول مدت کوتاهی زیاد از حد وخانوم کم کند، باعث قطع یا عقب‌افتادن قاعدگی او خواهد انجام گرفت.


بنابراین کاهش وخانوم باید زیر نظر متخصص تغذیه و با رعایت همه جوانب باانجام گرفت.


درمان روانی اختلال در خوردن با هستفاده از روانپزشک و روان‌درمان

این متخصص خانومان و زایمان تأکید کـــرد: اگر اختلال در خوردن جنبه روانی پیدا کـــرده باانجام گرفت، ممکن هست نیاز به مراجعه به روانپزشک یا روان‌درمان باانجام گرفت


و تایمی وخانوم زیر نظر متخصص تغذیه به میزان ایده‌آل برسد و اختلال خوردن نیز برطرف شود و تعادلی بین هورمون‌ها برقرار گردد، عادت ماهیانه شروع می‌شود.


از طرفی چاقی زیاد از حد نیز اختلال هورمونی ایجاد می‌کند و با قطع قاعدگی یا افزایش ضخامت بافت آندومتر رحم یا سرطان رحم و تخمدان در ارتباط هست.


کریمی در پایان تصریح کـــرد: این علل باید مورد به مورد بررسی شود. ممکن هست در بررسی هورمون‌ها به توموری در مغز یا تخمدان شک کنیم


که با هستفاده از روش‌های تصویربرداری، آن تومور را کشف می‌کنیم و درمان لازم برای بیمار تجویز می‌شود که گاهی درمان جراحی هست و گاهی دارویی.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما