• تاریخ : ۲۶ام اردیبهشت ۱۳۹۷
  • موضوع : مجله


گروه رویدادي : بارداری

تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۲۵ – ۰۹:۳۶

كد :۷۶۹۵۵

علائم سقط جنین در سه ماهه نخست/ حیاتیترین علت سقط؟!سقط، از دست دادن جنین پیش از هفتۀ بیستم بارداری هست. به صورت حتم در این مطلب از سقط جنین عمدی صحبت نمی‌کنیم، بلکه موضوع این نوشته سقط غیر عمد یا خود به‌ خود جنین هست. طبق آمار، حدود ۵۰ درصد کل بارداری‌ها به سقط می‌انجامد و اغلب آن‌ها در شرایطی رخ می‌دهد که حتی مادر نیز از بارداری خود آگاه نیست. ۱۵ درصد از بارداری‌های مشخص‌ انجام گرفته نیز، معمولاً به سقط می‌انجامد. ۸۰ درصد از موارد سقط جنین در سه ماه نخست بارداری اتفاق می‌افتد و سقط جنین پس از هفتۀ بیستم کاهش دیده انجام گرفته ‌هست.


نشانه‌های سقط جنین:


خونریزی ‌ای که کم ‌کم انجام گرفتت می‌یابد.

گرفتگی عضلانی انجام گرفتید

درد شکم

تب

ضعف

دردِ کمر

اگر هر یک از نشانه‌های نقل کرد ‌انجام گرفته را در دورۀ بارداری تجربه کـــردید، حتماً با پزشکتان تماس بگیرید یا به بیمارستان مراجعه کنید.


علت‌های سقط جنین:


دلایل سقط خود به‌ خودی جنین به‌ درستی روشن نیست. اغلب سقط‌هایی که در سه ماهۀ نخست رخ می‌دهد، ناشی از ناهنجاری‌های کروموزومی جنین هست. کروموزوم‌ها ساختارهایی زیاد ظریف در داخل سلول‌های بدن انسان‌اند که ژن‌ها را بر روی خود حمل می‌کنند. ژن‌ها مشخص‌ کنندۀ زیادی از خصوصیات انسان، از جمله جنسیت، رنگ مو و چشم‌ها، گروه خونی و … هستند. اختلالات کروموزومی اغلب به‌ صورت تصادفی بروز می‌یابند و ایجاد آن به سلامت پدر یا مادر مربوط نیست.


همچنین، سقط خود به‌ خودی جنین ممکن هست به دلایل متنوع دیگر رخ دهد که شامل موارد زیر هست:


عفونت

قرارگرفتن در معرض عوامل زیان ‌بار محیطی مانند سطوح بالای رادیواکتیو (اشعه‌های زیانبار) و مواد سمی

مشکلات هورمونی

ناهنجاری‌های رحم

ضعف دهانۀ رحم؛ دهانۀ رحم، بدون هیچ درد یا علامتی شروع به گشاد انجام گرفتن کند، به‌ گونه ‌ای که که نتواند جنین را در خود نگه دارد و جنین زیاد زود از رحم خارج شود.

عوامل مربوط به سبک خانومدگی، مانند مصرف سیگار، مشروبات الکلی، مواد غیرقانونی و مخدر و …

اختلالات سیستم ایمنی، مانند لوپوس

بیماری انجام گرفتید کلیوی

بیماری‌های قلبی مادرزادی

دیابت کنترل‌ نانجام گرفته

بیماری تیرویید

پرتودرمانی

مصرف برخی داروهای خاص، مانند داروهای ضد آکنه

سوء تغذیۀ انجام گرفتید


افزون بر موارد بالا، مشخص انجام گرفته هست که بالا رفتن سن، خطر سقط جنین را افزایش می‌دهد. آمار نشان‌ داده ‌هست که خطر ۱۲ تا ۱۵ درصدی سقط جنین در سن۲۰ تا۳۰ سالگی، به ۲۵ درصد در سنین ۴۰ سالگی افزایش می‌یابد.


افزایش خطر بروز اختلالات کروموزومی در جنین نیز، با افزایش سن مادر مرتبط هست. گفتنی هست که شواهد کافی مبنی بر ارتباط هسترس، فعالیت‌های بدنی و جنسی با سقط خود به‌ خودی جنین وجود ندارد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما