• تاریخ : ۲۰ام مهر ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

عقب افتادن پریود تا تعداد روز طبیعی هست؟/ دلایل بی نظمی در قاعدگی


دلیل قاعدگی ام نامنظم هست؟


هسترس، اضطراب و اتفاقات نگران کننده سبب تغییر در نظم قاعدگی می شود. به دلیل تغییر در زمان تخمک گذاری سبب بروز قاعدگی غیر از زمان مشخص می شود. قاعدگی طبیعی باید به فاصله ۲۵ تا ۳۵ روز رخ می دهد. یعنی از شروع نخستین خون ریزی تا خون ریزی بعدی. زیادی از خانومان احساس می کنند که قاعدگی شان طبیعی نیست یعنی قاعدگی در یک روز در هر ماه اتفاق نمی افتد. این افراد نباید نگران شوند دلیل که لازم نیست دقیقا در همان روز ایجاد شود.


تغییر دو سه روزی در ایجاد قاعدگی مشکل خاصی نیست. اما در صورتی که این فاصله به کاهش از ۲۵ یا افزایش از ۳۵ روز برسد باید با پزشک مشورت کنید.دلایل بی نظمی در قاعدگی


بی نظمی یا قطع قاعدگی باروری

اضافه وخانوم وکاهش وخانوم به صورت موضعی

اختلالات تغذیه ای

انجام دادن ورزش های سنگین


آیا تنبلی تخمدان در عقب افتادن قاعدگی موثر می باانجام گرفت؟


بله! یکی از این علل به تخمدان‌هایی مربوط می‌شود که حالت پلی‌کیستیک دارند؛ یعنی دچار تنبلی تخمدان هستند. به این مورد در اصطلاح پزشکی سندرم تخمدان پلی‌کیستیک یا PCOS نقل کرد می‌شود که یکی از شایع‌ترین عللی هست که باعث می‌شود عادت ماهیانه دیر به دیر اتفاق افتد یا حتی در مواقعی برای تعداد ماه متوالی عادت ماهیانه قطع شود.


افراد مبتلا به تنبلی تخمدان لازم هست چه کارهایی انجام دهند؟


به افرادی که دارای پلی‌کیستیک هستند توصیه می‌کنیم کنترل وخانوم داشته باشند. اگر وخانومشان نرمال هست مراقب باشند که چاق نشوند و اگر چاق هستند توصیه می‌کنیم وخانوم خود را زیر نظر متخصصان تغذیه کاهش دهند.

افرادی که قند خون و چربی خون دارند، باید خود را سالانه چک کنند و گاهی نیاز هست برای بالا بودن چربی و قند خون دارو مصرف کنند یا رژیم غذایی خاصی برای آنها نوشته شود.

کنترل متابولیسم قند و کم‌کـــردن مقاومت علیه انسولین، می‌تواند به بهبود سیکل‌های قاعدگی کمک کند؛ زیرا انسولین یکی از هورمون‌هایی هست که کارکـــرد آن در تنظیم سیکل‌های قاعدگی ضروری هست.


آیا تنبلی تخمدان راه پیشگیری و درمان قطعی ندارد؟


پزشکان درمان تنبلی تخمدان را قطعی نمی دانند و عقیده دارند که با روش های زیر میتوان تنبلی تخمدان را برطرف کـــرد:


ورزش و کنترل وخانوم

چک‌کـــردن چربی‌ و قند خون و داروهای کنترل متابولیسم قند مانند متفورمین؛.

می‌توان مقاومت بدن به انسولین را تنظیم کـــرد. راه دیگر درمان، دادن هورمون به این خانومان هست تا سیکل‌های قاعدگی تنظیم شود.

افرادی که تنبلی تخمدان دارند، معمولاً در هورمون پروژسترون خون که جزو اصلی برای بروز سیکل قاعدگی هست، دچار نقص هستند و گاهی مجبور می‌شویم به آنها داروهای هورمونی بدهیم و در مواقعی از قرص‌های جلوگیری از بارداری به عنوان داروی هورمونی هستفاده کنیم و گاهی اوقات نیز ممکن هست فقط از داروهای پروژسترونی هستفاده کنیم تا بتوانیم در این افراد سیکل قاعدگی را منظم کنیم.


دلیل در بعضی افراد یائسگی زودرس اتفاق می افتد؟


یائسگی فرآیند بیولوژیکی طبیعی و گذر از مرحله ای به مرحله دیگر هست. این فرآیند با تغییرات هورمونی، فیزیکی و روانی اتفاق می افتد و تکمیلا طبیعی محسوب می شود. تاکنون دلایل متعددی برای یائسگی زودرس شناخته انجام گرفته هست. اگر تخمدان ها قادر به ساختن هورمون نباشند و به تحریکات هیپوفیز که تنظیم کننده تخمدان ههست، پاسخ ندهند یائسگی زودرس اتفاق می افتد.


یکی دیگر از عواملی که باعث یائسگی زودرس می شود، مصرف برخی داروها یا اعمال جراحی هست؛ هیستروکتومی تکمیل (برداشتن رحم و تخمدان ها) در سنین پایین باعث یائسگی زودرس می شود ولی اگر فقط رحم برداشته شود و تخمدان ها خارج نشوند، معمولا باعث یائسگی نمی شود.از جمله موارد دیگر می توان به شیمی درمانی و اشعه درمانی برای درمان سرطان ها اشاره کـــرد.


آیا هسترس در عقب افتادن قاعدگی موثر می باانجام گرفت؟


هسترس‌های محیطی از جمله هسترس‌های خانومدگی و فشارهای شغلی به برهم زدن عملکـــرد سیستم هورمونی و اختلالات مربوط به الگوی خون‌ریزی قاعدگی منجر می‌شود.


در مورد تغییر اخلاقی می‌توان به بدن فرصت داد تا بتواند خود را تطبیق دهد، بنابراین نیاز به درمان خاصی نیست. اگر هسترس در حد طبیعی باانجام گرفت نیاز به درمان نیست و با فرصت دادن می‌توان آن را حل کـــرد، اما اگر هسترس در حد زیادی باانجام گرفت ممکن هست نیاز به مشورت با گروه‌های روان‌درمانی یا روانشناسی باانجام گرفت و داروهای ضدهسترس هستفاده کنند یا مشاوره بگیرند و بتوانند بر هسترس خود غلبه کنند و بدن بتواند سیکل قاعدگی منظمی داشته باانجام گرفت.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما