• تاریخ : ۱۳ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

بررسی مغایرت مصوبات مجلس با شرع و قانون اساسی، تفسیر قانون اساسی و نظارت بر انتخابات، شورای نگهبان را به یکی از حیاتیترین نهادهای حکومتی در جمهوری اسلامی ایران تبدیل کـــرده هست. در این حال عملکـــرد شورای نگهبان زیاد از هر زمان در ایام انتخابات مورد بحث عمومی و سیاسی قرار می گیرد و عمده مباحث نیز بر سر نحوه بررسی صلاحیت کاندیداها و نظارت بر انتخابات هست؛ طی انتخابات مختلف معمولا یک جناح در کشور افزایشین رضایت و یک جناح افزایشین شکایت را از نظارت شورای نگهبان داشته هست. برخی منتقدان  نظارت شورا را دشوارگیرانه و دارای گرایش دانسته و نتیجه نحوه نظارت شورا را تنزل نخبگی در نهادهای مدنی می دانند؛ موضوعی که تایمی با دکتر عباسعلی کدخدایی، نقل کردگوی شورای نگهان در میان می گذاریم، بر ابداًح قانون تاکید می کند و می گوید: اگر خروجی ضوابط قانونی، منجر به انتخاب افرادی شود که کارآمدی کاهشی دارند، باید این قانون را ابداًح کنیم.

به گزارش خانوم فردا، به گرازش
از
شفقنا، کدخداییِ ۵۶ ساله که تجربه حضور زیاد از ۱۴ سال در شورای نگهبان را دارد و خود فارغ التحصیل حقوق بین الملل از انگلستان و هستاد دانشگاه پایتخت هست، در این گفت وگوی صریح با شفقنا، سعی دارد به صورت آرام و منطقی انتقادها به شورای نگهبان را پاسخ دهد و معتقد هست با ابداًح قانون زیادی از انتقادها نسبت به عملکـــرد شورا حل می شود.

کدخدایی در گفت‌وگو با شفقنا مسائل مختلفی را مطرح کـــرد که بخشی از آن به خانومان اختصاص داشت که در ادامه می‌خوانید:

*یکی دیگر از چالش‌های پیش روی شورای نگهبان، تعریف رجل سیاسی مذهبی و حضور خانومان هست. فکر می‌کنم جلساتی هم اخیرا در این خصوص داشتید. تعریف این رجل به کجا رسیده هست؟
تعدادین جلسه داشتیم. بر اساس جزء ۵ بند ۱۰ سیهست‌های کلی که ابلاغ انجام گرفته هست، شورای نگهبان موظف هست که شاخص‌ها و معیارها را تعیین کند. قبل از انتخابات متاسفانه نتوانستیم آن را به پایان برسانیم ولی تعداد هفته هست که در دستور کار قرار گرفته، بحث‌های نیکوی شده هست و کم کم به جمع بندی‌هایی می‌رسیم که انشاالله آن را اعلام می‌کنیم که مجلس هم بر اساس آن، قانون جامعی را وضع کند ولی هنوز در دستور کار هست.

* این بحث هم انجام گرفته که خانومان در تعریف رجل سیاسی جای می‌گیرند؟
کل چیزی که در سیهست‌ها آمده هست، شاخص‌ها و معیارهای رجل مذهبی سیاسی و مدیر و مدبر بودن هست، طبیعتا باید این مباحث مطرح شود تا نظر جناب آقاان را در این‌باره بدانیم.

* واژه رجل متداوم مورد بحث بوده و اگر شورای نگهبان همچنان با این رویکـــرد بررسی کند که رجل فقط جناب آقاان هستند یا نظر مبهمی دراین باره دهد، باز هم سر بحث نخست باز می گردیم…
یعنی مشکل کشور فقط همین ریهست جمهوری خانومان هست؟!

* نه! ولی باید این واژه مشخص شود که دلیل فقط رجل؟
بله! به صورت حتم باید دقت داشته باشید که این مسأله هرتعداد در رسانه‌ها فقط به عنوان بحث سیاسی مطرح می‌شود، اما بحث سیاسی نیست بلکه بحث فقهی و قدیمی هست و بحثی نیست که در طول دوره انقلاب به آن رسیده باشیم. این یک نظریه فقهی هست که خانوم نمی‌تواند به مفهوم شرعی ولایت داشته باانجام گرفت و عده‌ای می‌گویند ریهست جمهوری و وزارت چون جزپی از آن ولایت هست پس خانوم نمی‌تواند وزیر و رییس‌جمهور شود. این نظریه فقهی نظر جدیدی نیست که امروز مطرح انجام گرفته باانجام گرفت بلکه نظری هست که تعداد صد سال در عرصه‌های فقهی روی آن بحث انجام گرفته مانند بحثی که در خصوص قضاوت خانومان مطرح هست. در مقابل هم به صورت حتم نظر اقلیتی وجود دارد اما نظر مشهور همان هست که گفتم. طبیعتا باید در این چارچوب روی آن فکر کـــرد که کدام یک از این نظرات اعتبار افزایشی دارد و بر اساس آن بخواهیم عمل کنیم. نمی‌توان به سادگی گفت که این بحث رجل باید به خانومان هم تسری پیدا کند. اینها نیازمند هستدلال و بحث علمی هست و اگر در این بحث علمی به نتیجه برسند خب هیچ مشکلی نیست ولی اگر نرسیدند نباید این را به یک مساله و موضوع سیاسی تبدیل کنیم چون بحث فقهی و علمی هست و باید در آن چارچوب عمل شود.

* شورای نگهبان چقدر با حوزه‌های علمیه برای هستفاده‌های فقهی اینچنینی و کمک فکری گرفتن در ارتباط هست؟ چون اشاره کـــردید که یک بحث علمی و فقهی هست و طبیعتا در اجتهاد ما بحث مقتضیات زمان هم مطرح هست؟
۵ نفر از فقهای فعلی شورای نگهبان از اساتید بالفعل حوزه علمیه هستند. یعنی این ۵ نفر در قم مستقر هستند و کلاس درس و بحث دارند و از اساتید و مراجع معظم قم هستند. پس این ارتباط وجود دارد. در کنار این، ما مجمع مشورتی فقهی داریم که در مسایل مختلف و حتی مصوبات به فقها کمک می‌کنند و نظر مشورتی می‌دهند که این نظر مشورتی آنها مورد توجه قرار می‌گیرد. پس این ارتباط هست علاوه بر آن هر گاه هر کدام از مراجع و علما نظری داشته باشند با فقهای شورای نگهبان در ارتباط هستند. بارها انجام گرفته که مراجع عظام قم با فقها تماس گرفتند و نسبت به مساله‌ای نظر و پیشنهادی داشتند پس این ارتباط مستمر و همیشگی هست.

انتهاي پيام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما