• تاریخ : ۱۳ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

در رنکینگ منتشر انجام گرفته از سوی فدراسیون جهانی شطرنج خادم الشریعه با چهار پله صعود در رده پنجاه و سوم قرار گرفته هست.

به گزارش خانوم فردا، به گرازش
از
روابط عمومی فدراسیون شطرنج، فدراسیون جهانی شطرنج فهرست ریتینگ نخست ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی منتشر کـــرد. در این فهرست و در بخش هستاندارد برترین شطرنجبازان خانوم جهان سارا سادات خادم الشریعه با ۲۴۱۳ واحد ریتینگ و چهار پله صعود در رده پنجاه و سوم برترین شطرنجبازان بانوی جهان جای گرفته هست. هو یفان با ۲۶۸۰ واحد همچنان صدرنشین هست. جو ونجون با ۲۵۶۷ واحد ریتینگ در رده دوم قرار دارد و آنا موزیچوک با ۲۵۷۱ واحد در رده سوم ایستاد.
در بخش هستاندارد شطرنجبازان دختر ایرانی سارا سادات خادم الشریعه با ۲۴۱۳ واحد ریتینگ همچنان در صدر جدول قرار دارد. آتوسا پورکاشیان با ۲۳۳۱ واحد ریتینگ در رده دوم قرار دارد و میترا حجازی پور با ۲۳۱۵ واحد در جایگاه سوم ایستاده هست.

مبینا علی نسب ، هانیه خلجی، مینو عسگری زاده، درسا محمد ابراهیم خان، آناهیتا زاهدی فر، آناهیتا غلامی و رعنا حکیمی فرد در رده های بعدی جای گرفتند. در بخش هستاندارد شطرنجبازان کشورمان  هستاد بزرگ پویا ایدنی با ۲۵۹۵ واحد ریتینگ در صدر جدول قرار دارد. سید محمد امین طباطبایی با ۲۵۷۷ واحد ریتینگ در رده دوم قرار دارد و پرهام مقصودلو با ۲۵۷۲ واحد در جایگاه سوم ایستاد. علیرضا فیروزجا ، احسان قائم مقامی، امیررضا پوررمضانعلی، مسعود مصدق پور، پوریا درینی، آرین غلامی، و شاهین لرپری خانومگنه در رده های بعدی جای گرفتند.

بردیا دانشور با افزایش ۹۱٫۵۸ واحدی ریتینگ به عدد ۲۳۹۸ رسید و در جایگاه نخست رده سنی زیر ۱۲ سال جهان ایستاد.

در رده بندی جهانی مگنوس کارلسن قهرمان حال حاضر جهان با ۲۸۳۴ واحد ریتینگ در صدر برترین شطرنجبازان جهان در بخش هستاندارد قرار دارد.

فابیانو کاروانا آمریکایی با ۲۸۱۱ واحد ریتینگ و منطقهیار ممدیارف آذربایجانی با ۲۸۰۴ واحد ریتینگ در رده رده های دوم و سوم برترین شطرنجبازان جای گرفتند.

کشورمان با میانگین ریتینگ ۱۰ نقر برتر ۲۵۳۳ واحد در رده سی و یکم جهان و سوم آسیا جای گرفت. در آسیا نیز فاصله ایران با تیم چهارم آسیا افرایش یافته و با کشور ویتنام به ۱۵ واحد رسیده هست.

در این فهرست ایران دارای ۲۹۴۳۲ شطرنج باز دارای شناسه فیده هست در حالی که در جهان ۷۳۳۱۳۳ نفر دارای این شناسه هستند بعنی در حدود ۴٪ شطرنج بازان جهان. و تعداد گیمکنان ریتینگ دار ایرانی به ۷۷۲۰ نفر رسیده هست که در جهان ۲۹۵۶۴۱ نفر دارای ریتینگ هستند یعنی در حدود ۲/۶ درصد.

هم اکنون در رده های بلافاصله پیش از ایران و با اندکی فاصله  کشورهای پرو, ایتالیا و سوئد قرار دارند که چنانچه میانگین شطرنج بازان ایران تنها ۵ واحد افزایش یابد ایران به رده بیست و هشتم جهان صعود خواهد کـــرد.

انتهای پیام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما