• تاریخ : ۱۴ام آبان ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله


گروه رویدادي : نوزاد و کودک

تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۸/۱۳ – ۱۵:۱۱

كد :۷۶۲۵۱

شیردهی احتمال “سندروم مرگ ناگهانی نوزاد” را کاهش می دهد!


تحقیق جدید نشان می دهد شیردادن به نوزاد برای دو یا چهار ماه نخست خانومدگی اش می تواند تاثیر قابل توجهی بر کاهش بروز ریسک “سندروم مرگ ناگهانی نوزاد” (SIDS) داشته باانجام گرفت. به نقل رویدادنگار مهر، جان تامسون، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه اوکلند نیوزیلند، در این باره می گوید:


«نکته جالب توجه اینجهست که ظاهرا مدت زمان زیاد شیردادن نسبت به شیردادن جزئی هیچ فایده ای در رابطه با SIDS ندارد اگرچه شیر دادن برای مدت زمان طولانی فواید متعددی دیگری دارد.»



این مطالعه شامل بررسی ۸ مطالعه بین المللی اصلی بود. محققان بالغ بر ۲۲۰۰ مورد ابتلا به SIDS و بالغ بر ۶۸۰۰ نوزاد در قالب گروه کنترل را بررسی کـــردند. یافته ها نشان داد تغییرپذیری قابل توجهی در هرگونه مدت زمان شیردهی و شیردهی زیاد وجود داشت.


درحالیکه تحقیق نشان داد شیردهی به مدت حداقل دو ماه با نصف ریسک بروز SIDS مرتبط بود، اما شیردهی به مدت چهار ماه با میزان حفاظت افزایشی همراه بود و ادامه این مدت زمان با افزایش میزان حفاظتی زیاد کمی در رابطه با بروز این سندروم همراه بود.


تامسون در این باره می گوید: «اوج وقوع SIDS از دو تا چهار ماهگی هست، از اینرو این مدت زمان زیاد در پیشگیری از بروز این سندروم حائز اهمیت هست.»

تحقیقات نشان می دهد شیردهی با تامین فواید ایمنی به پیشگیری از عفونت های ویروسی کمک می کند. این نوع عفونت ها با افزایش ریسک SIDS مرتبط هستند.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما