• تاریخ : ۱۵ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : ریپور

1307126 310 شورش ایـــران و کرواسی علیه کی‌طریقه؟

ایلنا: حضور همزمان کرانچار، برانکو، کریمی و قلعه نویی در ســال جام جهانی می تواند برای کی طریقه اعلان خطر باشد.

حدود ۲۰ روز از صعود شیرین تیم ملی ایـــران به  جام جهانی۲۰۱۸ می گذرد. صعودی که بی شک با خط خوش در تاریخ فوتبال این کشور ثبت شد و تا همیشه حلاوتش از یادها نخواهد رفـــــت. دلایل شیرینی این موفقیت بزرگ، هم طریقهن اســت و هم اظهر من الشمس.

قسمت اول/ زندگی شیرین اســت

دبل کردن در کوالیفای شدن به حیاتی ترین فستیوال جهانی برای نخستین بار؛ تثبیت شدن صعود به عنوان صدرنشین گروه برای دومین بار متوالی؛قطعی شدن صعود دو هفته پیش از پایان مرحله مقدماتی, بازهم برای اولین مرتبه؛۸ بازی، بدون باخت و بدون گل خورده و ثبت بهترین آمار بین تمام تیمهای جهان از این حیث و…

همه موارد بالا و یک جین دلیل دیگر باعث می شود که حالا حالاها خوشحال باشیم و علی الحساب به بی برنامگی ها و باگهای فراوان فوتبال کشورمان بی اعتنا باشیم. حواسمان به ارقام نجومی که این جیب به آن جیب می شود نباشد؛دلالهای بازار نقل و انتقالات را نادیده بگیریم وقص علی هذا. از طرفی حالا نمایش خیره کننده تیمیکدست و با شخصیت کی طریقه خواه ناخواه رویای صعود به دور دوم جام جهانی را در ذهن ها می پروراند؛ حتی خود کی طریقه محافظه کار هم در تور مصاحبه های خارجی اش صعود به دور دوم را کلید واژه قرار داده اســت. بی تردید نائل شدن به این حیاتی بی بدیل نیازمندیک برنامه مدون اســت.در جام جهانی دیگر با قطر و چین و ازبکستان و کره و سوریه سر و کار نداریم و اینطور نیست که در ۸ بازیفقط یک شوت به سمت دروازه مان زده شود. از همین رو بایدپلنی ویژه برای اینیکســال ترتیب بدهیم. یک ســالی که روز به روز از آن کاســته می شود.

کارلوس کی طریقه همان شب پیروزی مقابل ازبکستان گفت که امشب را شادی می کنیم و از فردا برای صعود به دور دوم جام جهانی باید تلاش کنیم و عرق بریزیم و برنامه داشته باشیم. مرد پرتغالی مصمم تر از همیشه پلن آماده سازی را رسانه ای کرد. برنامه ای پر و پیمان که ۷ مرحله داشت. با این توضیح که یک فاز آن، تنها سه روز اســت و دو فاز آخر بک تو بک خواهد بود و بین آن فاصله ای وجود ندارد.برنامه ای۱۰۰ روزه که ناخوداگاه لیگ هفدهم را تحت تاثیر خود قرار می دهد و دست بر قضا، نکته نگران کننده همینجا اســت.

قسمت دوم/ زندگی به یک باره تلخ می شود

هنوز آنقدر فراموش کار نشده ایم که درگیری های قلعه نویی – کی طریقه و برانکو – کی طریقه را به خاطر اردوهای گاه و بیگاه تیم ملیدر فصلی که گذشت فراموش کنیم. دومی آنقدر حاد شد که کی طریقه یکی از اردوهای خود را به یک اردوی عبث تبدیل کرد و بازیکنان پرسپولیس را برگرداند و از اردو بیرون کرد و دستیاران ایـــرانی خود را نیز اخراج کرد تا نشان دهد این اعتراض چقدر برایش گران تمام شده اســت. او با این کار زهر چشم کافی را هم گرفـــــت و چشم همه را ترساند.مرد پرتغالی تا مدتها از برانکو کینه به دل گرفـــــته بود و در مصاحبه های داخلی و خارجی بر او می تاخت و حتی تا آستانه جدایی(برای ان  امین بار) پیش رفـــــت. گرچه این جنگ بین سرمربی اسبق و کنونی تیم ملی سرانجام ضرری به هیچ کدام وارد نکرد و هر دو به هدف ههای خود رسیدند. پرسپولیس فاتح لیگ شد و به جمع ۸ تیم برتر آسیا رفـــــت و تیم ملی هم با قدرت راهی جام جهانی شد.

کمی به عقب تر برگردیم. شاید برخی ها از یادشان رفـــــته باشد. پیش از جام جهانی۲۰۱۴. کی طریقه برنامه آماده سازی عجیب و غریب و طولانی مدتی را تقدیم فدراسیون وقت کرد. در آن زمان برانکو نبود اما هموطنش، کرانچار در سپاهان فعالیتداشت. طلایی پوشان اصفهانی درگیر لیگ قهرمانان بودند و کی طریقه نفراتی چون رحمان احمدی و احسان حاج صفی و … را برای اردوی دو ماهه خود پیش از آغاز رقابت ها می خواســت. کرانچار، تصمیم کی طریقه را جنون آور و بچه گانه خطاب کرد و مرد پرتغالی هم مطابق انتظار کم نیاورد وبا اســتفاده از قدرت لایزالش در فدراسیون, برنده این جنگ پرالتهاب شد.

حالا در ســال جام جهانی شرایط اضطراری تر هست. هم کی طریقه هست , هم کرانچار و هم برانکو. قلعه نویی و علی کریمی را هم به این لیست اضافه کنید. برانکو با پرسپولیس باید در لیگ قهرمانان این فصل و هم فصل بعد مبارزه کند. علی کریمی تازه نفس هم با تیم نصفه و نیمه اش یکی از نمایندگان ایـــران در لیگ قهرمانان فصل آتی اســت و آتشش از همه تندتر اســت. کرانچار و قلعه نویی می بایست اعتبار خدشه دار دو شده دو تیم اصفهانیرا بازگردانند و فشار زیادی روی دوش شان سنگینی می کند. برنامه کی طریقه وقت گیر اســت و مانند لیگ شانزدهم وقفه های زیادی را به وجود می آورد و برخی از آنها در برنامه زمان بندی شده فیفا برای تیمهای ملی هم نیست. پس یعنی باید منتظر اعتراضات دوباره باشگاه ها باشیم. اعتراضاتی که رنگ و بوی جدی تری به خود می گیرد و اینیک زنگ خطر بزرگ برای تیم ملی, باشگاه های ما و فدراسیون فوتبال خواهد بود.

قسمت پایانی: زندگی را دوباره شیرینش کنید!

نقش فدراسیون فوتبال در این بین بسیار حیاتی و حائز اهمیت اســت. این بار نباید بگذاریم این خراش تازه التیام پیدا کرده در بدترین زمان ممکن سرباز کند و عفونتش کل پیکره فوتبالمان را از هم بپاشد. باید از همین حالا به فکر راه درمان بود. لازم اســت پادزهر را از همین حالا که وقت هست تهیه کنیم. چگونه؟ با مشورت گرفـــــتن از باشگاه ها. با برگزاری جلساتی بین سرمربی تیم ملی و مربیان باشگاه ها که هیچ وقت عملی نشد. با ایجاد تعامل. با نشستن دور یک میز و خوردن یک ناهار یا صبحانه اداری در کنار هم. با خرج کردن کمی اقتدار. این بار دیگر سیستم من بمیرم تو بمیری و کدخدامنشی جواب نمی دهد؛ چرا که آتش زیر این خاکستر مثل قبلی ها نیست و زبانه اش در صورت فوران خیلی ها را می سوزاند و اول از همه دودش در چشم خودمان می رود. حالا بهترین زمان برای مهدی تاج اســت تا خودی نشان دهد و اثبات کند پیرو سیستم خنده درمانی نفر قبلی نیست. او باید به همه بگوید کت تن کیست.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته شورش ایـــران و کرواسی علیه کی‌طریقه؟ اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما