• تاریخ : ۲۹ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

شخصیت شناسی با تصویر پروفایل/ تصویر پروفایل نشانه شخصیت شمهست!


با وجود شبکه های اجتماعی مختلفی مانند تلگرام شاید بتوانید خیلی آسوده به شخصیت اطرافیان خود پی ببرید. در این مطلب جالب شما روانشناسی تصویر پروفایل را خواهید فهمید و میتوانید دوستان و نزدیکان خود را بر اساس آن بررسی کنید.تصویر ها با ما حرف می‌خانومند. کافی هست به آنها با دقت نگاه کنیم تا به رمز و رازشان پی ببریم. با کمی دقت می‌فهمید که در شبکه‌های مجازی برای پی بردن به اسرار درونی افراد سرنخ‌هایی وجود دارد. یکی از این سرنخ‌ها تصویر پروفایل در شبکه‌های اجتماعی هست. تصویر های که یک فرد خودش را با آنها به دوستان مجازی‌اش معرفی می‌کند از واقعیت درونی او رویداد می‌دهد. دکتر پرویز رزاقی، روانشناس و هستاد دانشگاه به شما می‌گوید چه رازی پشت تصویر ها شخصی افراد نهفته و چطور می‌توانید به ابعاد شخصیتی دوستان مجازی‌تان پی ببرید.


خجالتی‌ها کاهش تصویر می‌گذارند

شاید افراد کمرو و خجالتی این ویژگی‌شان را در شبکه‌های اجتماعی هم بروز می‌دهند. این افراد معمولا از تصویر واقعی خودشان کاهش هستفاده می‌کنند یا تصویر هاشان تکمیلا واضح نیست. علاوه بر این ممکن هست ترجیح دهند به جای تصویر واقعی خودشان تصویر های از زیبایی‌های طبیعی را داشته باشند. کمروها تصویر‌های سنتی را هم می‌پسندند و دوست ندارند در فضای مجازی جلب‌ توجه کنند.


پرخاشگرها تصویر غیرواقعی دارند

تایمی فردی در فضای مجازی قصد پرخاشگری یا به‌کار بردن الفاظ ناشایست را دارد ممکن هست کاهش از نام و تصویر واقعی خودش هستفاده می‌کند. افراد بی‌ادب و پرخاشگر هویت واقعی‌شان را کاهش فاش می‌کنند و به همین دلیل با نام و تصویر غیرواقعی در شبکه‌های اجتماعی ظاهر می‌شوند تا قابل شناسایی نباشند بنابراین اگر فردی با هویت نامعلوم و بدون داشتن تصویر قصد دوستی با شما را داشت در پذیرش این دوستی محتاط باشید و این دوستی‌ها را به سادگی قبول نکنید.


مهرطلب‌ها زیاد لایک می‌خواهند

شخصیت مهرطلب در هر شرایطی به دنبال کسب مهر و محبت هست و حتی در فضای مجازی هم این میل درونی‌اش را جست‌وجو می‌کند. چنین فردی از هر فرصتی برای جلب محبت دیگران بهره‌مند می‌شود و چه بهتر هست که چنین نیازی را از تصویر ها واقعی خودش دریافت کند. تایمی تصویر پروفایل فرد مهرطلب را لایک می‌کنید به خوهسته‌اش می‌رسد. احتمالا مهرطلب‌ها به دنبال تصویر‌هایی از خودشان هستند که منجر به ارتباط و تعامل افزایش با افراد شود.


به همین دلیل ممکن هست تصویر‌های متفاوت و خاصی را در پروفایل‌شان ببینید حتی ممکن هست در تصویر‌های‌شان ابهام هم دیده شود. دیدن نظراتی از این دست که کجا بودی؟ چطور رفتی اونجا؟ و. . . هم برای مهرطلب‌ها جذاب هست. در مجموع هر تصویری که تصور کنند اظهارنظرهای نیکوی از آن دریافت می‌کنند، در صفحه اجتماعی‌شان دیده می‌شود. شاید این موضوع به تامین نانجام گرفتن نیازهای درونی آنها در خانومدگی مربوط باانجام گرفت که باید مورد بررسی قرار گیرد.


تنوع‌طلب‌ها راضی نمی‌شوند

حتما دیده‌اید که بعضی از افراد در شبکه‌های اجتماعی مرتب تصویر‌شان را تغییر می‌دهند و هر روز با تصویر تازه‌ای ظاهر می‌شوند. شاید یکی از دلایل این موضوع به تنوع‌طلبی فرد مربوط شود. تنوع‌طلب‌ها خیلی زود از یکنواختی خسته می‌شوند و دل‌شان می‌خواهد تصویر هاشان را در قالب‌های مختلف به دوستان‌شان نشان دهند. شاید هم تصویر‌ها برای‌شان رضایت‌بخش نیست و می‌خواهند با تعویض مدام تصویر‌ها به رضایت برسند.


خودشیفته‌ها ژست می‌گیرند

به‌نظر می‌رسد افرادی که برای تصویر پروفایل شان لباس‌های شیک و گرانقیمت می‌پوشند، ژست خاص می‌گیرند یا به آتلیه می‌روند در دسته افراد خودشیفته قرار دارند. این افراد از دیدن تصویر ها خودشان لذت می‌برند و دل‌شان می‌خواهد چنین تصویر های در معرض دید عموم قرار گیرد بنابراین هر تایم متوجه انجام گرفتید که یکی از دوستان مجازی شما مشتاق هست مدام تصویر‌هایی از این سبک را در شبکه‌های اجتماعی قرار دهد، نسبت به خودشیفته بودن او مشکوک شوید.


از دیگر ویژگی‌های افراد خودشیفته این هست که خیلی دوست دارند مدیریت و رهبری گروه‌های شبکه‌های اجتماعی را برعهده بگیرند که این موضوع از یک نیاز روانی رویداد می‌دهد و این پیام را منتقل می‌کند که از این راه به دنبال کسب هویت هستند.


وسواسی‌ها به دنبال تصویر ایده‌آل هستند

شخصیت‌های وسواسی افزایش به دنبال تصویر‌هایی هستند که از هر لحاظ ایده‌آل باانجام گرفت. به‌نظر می رسد این افراد بر اساس ساختار روانی‌شان خواهان جلب‌توجه و درخشش هستند و برای رسیدن به این دنبال از همه عوامل هستفاده می‌کنند. تصویری که قرار هست در صفحه شخصی و پروفایل‌شان قرار گیرد باید از هر نظر بی‌عیب و نقص باانجام گرفت. از این رو برای انتخاب و عکاسی دقت زیادی به خرج می‌دهند حتی ممکن هست برای داشتن تصویر بی‌عیب و نقص هزینه زیادی در نظر بگیرند و برای داشتن چنین تصویری تایم می‌گذارند.


اگر به تصویر مطلوب دست پیدا کـــرده و نظرات مثبتی دریافت کنند، میلی به تغییر تصویر‌شان ندارند. شاید دیده یا شنیده باشید که افراد وسواسی ممکن هست تعدادین بار در روز و به‌طور افراطی دست‌های‌شان را بشویند ولی در مورد تصویر‌های شخصی این ساختار روانی در این افراد دیده نمی‌شود. به هر حال نظم و دقت افراطی در انتخاب تصویر‌ها موضوعی هست که وسواسی‌ها از آن رنج می‌برند.


افسرده‌ها حسی ندارند

افراد غمگین و افسرده هم کاهش از تصویر‌های شخصی خوششان می‌آید. این افراد تصویر خودشان را در شبکه‌های اجتماعی به نمایش نمی‌گذارند و اگر هم تصویری قرار دهند، کاهش مایل به تغییر آن هستند. افسرده‌ها نسبت به خودشان احساس قشنگی ندارند و از چهره‌شان لذت نمی‌برند. از تغییر، تنوع و تغییر گریزان هستند. شاید هم تصویر‌هایی را انتخاب کنند که دورنما و پشت زمینه باز دارند و این تصویر ها را به جای چهره خودشان قرار دهند. هستفاده از تصویر ها تیره و تاریک هم در میان افسرده‌ها رایج هست.


چه کسانی پشت تصویر‌ها پنهان می‌شوند؟

فرض کنید دوست صمیمی شما با همسرش به‌انجام گرفتت مشکل دارد و شما هم از این قضیه بارویداد هستنید. ناگهان در فضای شبکه‌های اجتماعی تصویر‌های زیبای خانوادگی دوست‌تان را می‌بینید که در کنار همسرش نشسته و تکمیلا خوشحال و خوشبخت به نظر می‌رسد. می‌دانید که چشم دیدن همسرش را هم ندارد اما در فضای مجازی نشان می‌دهد که همه چیز روبه‌راه هست و ما چقدر خوشبختیم! در این شرایط تصویر‌ها قرار هست پیامی را به مخاطب انتقال دهند.


در واقع در رابطه‌ای که در مورد سلامت روانی یکی از زوج‌ها حرف و حدیث‌هایی وجود دارد و برداشت‌هایی مطرح می‌شود، تصویر‌های شبکه‌های اجتماعی می‌توانند انتقال‌دهنده پیام حیاتیی باشند؛ اینکه ما دو نفر همدیگر را دوست داریم و می‌خواهیم دیگران این موضوع را باور کنند، حتی اگر واقعیت نداشته باانجام گرفت!


گاهی هم افراد مختلف برای اینکه خودشان را از آسیب‌های احتمالی دور نگه دارند چنین تصویر‌هایی را به اشتراک می‌گذارند تا نگاه دیگران را نسبت به خانومدگی خودشان تغییر دهند و دنبال‌شان این هست که یک نوع رضایتمندی روانشناختی را با عدم رضایتمندی واقعی جبران کنند تا دیدگاه دیگران ابداًح شود. بعضی تایم‌ها هم چنین تصویر‌هایی حاکی از انتقال پیام فرد به خودش هست؛ اینکه این خانومدگی را می‌خوهسته ولی به آن نرسیده و شاید هم با به اشتراک گذاشتن تصویر‌های خوش گذشته، حسرت می‌خورد که دلیل چنین روزهایی بار دیگر تکرار نمی‌شوند.


قدرت‌طلب‌ها قیافه می‌گیرند

افراد مغرور و قدرت‌طلب به‌طور معمول تصویر‌های‌شان را با ژست و قیافه‌های خاص نمایش می‌دهند و دل‌شان می‌خواهد نماد‌های قدرت بیرونی را در معرض دید عموم قرار دهند. اگر با شغل‌شان به قدرت می‌رسند ممکن هست پشت میز مدیریت تصویر بگیرند. شاید هم به مکان‌هایی بروند که به آنها افتخار می‌کنند و کنار اتومبیل گران‌قیمت یا ویلای شخصی‌شان بایستند حتی طرز نشستن آنها هم از این ویژگی‌شان حکایت می‌کند. تایمی با غرور روی صندلی لم می‌دهند این پیام را به مخاطب منتقل می‌کنند که «من قدرتمند هستم!»


شلخته‌ها بی‌تفاوت هستند

ویژگی افراد شلخته این هست که بی‌نظمی در خانه و خانومدگی‌شان موج می‌خانومد اما در فضای مجازی از کجا بفهمید که شخصی شلخته هست؟ آیا باید صفحه شخصی شلوغ و پر از تصویر ها مختلف داشته باانجام گرفت؟ این‌طور نیست! برخلاف تصور خیلی از ما ویژگی شلخته‌ها در فضای مجازی این هست که کاهش به تصویر‌های‌شان دست می‌خانومند. آنها هیجان‌پذیر نیستند وشاید همان‌طور که نسبت به نامرتب بودن اتاق‌شان بی‌تفاوت هستند، در مورد تصویر‌ها هم نظری ندارد و نیکو یا بد بودن این تصویر‌ها برای‌شان حیاتی نیست.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما