• تاریخ : ۲۱ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله


گروه رویدادي : نوزاد و کودک

تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ – ۱۱:۴۰

كد :۷۶۴۷۳

سوزش سر دل در بارداری و پرمویی نوزادان!/ موهای بدن نوزاد کی می ریزد؟


زمانی که جنین در رحم مادر هست بدنش از نوعی کرک پوشیده انجام گرفته هست. این کرک‌ها معمولا قبل از تولد می‌ریخانومد اما زمانی که نوزادی پیش از موقع متولد می‌شود بدنش هنوز پر از مو هست. اما نگران نباشید بعد از تولد و در عرض تعداد هفته این موهای کرکی می‌ریخانومد.مطالعات جدید نشان می دهند بعضی باورهای عوام واقعیت دارند. در مورد بارداری خانومان باورهای زیادی وجود دارند. افزایش آن ها در مورد پیش گویی درباره ی جنسیت نوزاد و نشانه هایی نظیر تعداد ضربان قلب نوزاد و بلندی و کوتاهی قد او هست. ارتباط بین سوزش سردل (ترش کـــردن) مادران باردار و پرمویی نوزادان نیز از این جمله هست. می گویند اگر مادر باردار در طول دوران بارداری دچار سوزش سردل شود، موی سر نوزاد او پرپشت خواهد بود. این باور مانند زیادی از باورهای دیگر غیر واقعی پنداشته می شود، گرچه مادران زیادی قسم می خورند که حقیقت دارد.


بعد از مدت ها معلوم انجام گرفته هست که حق با این مادران هست. پژوهش گران دانشگاه «جان هاپکینز» در آمریکا تحقیقی را در مجله-ی Birth منتشر کـــرده¬اند، که نشان می دهد در واقع ارتباطی بین سوزش سردل (ترش کـــردن) مادران باردار و پرمویی نوزادان آن ها وجود دارد.


این تحقیق توسط خانم «کاتلین کهستیگان» پرستار حتمی بخش مامایی و پزشکی خانومان و همکاران او در دانشگاه جان هاپکنز انجام انجام گرفته هست. در این پژوهش ۶۴ خانوم باردار در طی دوران بارداری مورد پژوهش قرار گرفته اند. از این خانومان خوهسته انجام گرفته هست تا انجام گرفتت نشانه های سوزش سردل خود را درجه بندی کنند. هنگامی که این خانومان نوزادان خود را به دنیا آوردند؛ دو ناظر مستقل انبوهی موی نوزادان را با هستفاده و بررسی تصویر هایی که هنگام تولد از آن¬ها گرفته انجام گرفته بود، درجه¬بندی کـــردند.


۷۸ درصد از خانومان باردار مورد مطالعه مقداری سوزش سردل داشتند و توانستند در این پژوهش شرکت کنند. از ۲۸ خانومی که سوزش سردل متوسط تا انجام گرفتیدی را گزارش داده بودند؛ ۸۲ درصد آن ها نوزادانی را به دنیا آوردند که مقدار موی سرشان زیاد از حد معمول بود. از ۱۲ خانومی که هیچ علایمی از سوزش سردل نداشتند، ۸۳ درصد آن ها نوزادانی با موی زیاد کم یا در حد هیچ به دنیا آورده بودند. خانم کهستیگان می نویسد:


«برخلاف انتظار معلوم می شود که ارتباطی معنادار بین سوزش سردل انجام گرفتید مادران در دوران بارداری و موی سر نوزادان وجود دارد. ما صدها بار این ادعا را شنیده بودیم ولی آن را باور نداشتیم و معتقد بودیم تصوری بیهوده هست. تا این که این مطالعه انجام انجام گرفت و حالا دیگر به ناچار آن را باور می کنیم.»


نویسندگان این تحقیق به این نتیجه رسیده اند خانومانی که از سوزش سردل رنج می برند در دوران بارداری مقدار هستروژن موجود در بدن آن ها کمی زیاد از کسانی هست که سوزش سردل ندارند. هستروژن باعث شل انجام گرفتن اسفنکتر انتهای مری به دستگاه گوارش انجام گرفته و باعث می شود که اسید معده به مری برگردد و باعث سوزش سردل شود. پژوهش مستقل دیگری نشان داده هست که هستروژن همان هورمونی هست که در دوران جنینی باعث رانجام گرفت موها می گردد.


این گروه پژوهش گر به دنبال این هستند که ببینند آیا باورهای دیگر نیز حقیقت دارند یا نه؟ مثلاً تأثیر میزان هسترس و نگرانی مادران باردار بر روی نوزادان و یا این که آیا مادران دقیقاً می توانند جنسیت نوزاد را حدس بخانومند. گزارش آن ها حاکی از آن هست که معمولاً ۷۰ درصد گمان ها احتمال دارد صحیح باانجام گرفت.

منبع رویداد : مجلهparenthood

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما