• تاریخ : ۲۱ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

تغییرات بدن در سه ماهه ی دوم بارداری

از هفته ی ۱۲،رحم شروع به بیرون آمدن از داخل لگن خاصره می کند . پزشک شما می تواند بالای رحم را از دیواره ی شکم شما احساس کند . از هفته ی ۲۰،بالای رحم به سطح ناف شما می رسد . سپس در هر هفته ،رحم شما در حدود یک سانتی متر رانجام گرفت می کند . ممکن هست دکترتان از یک متر نواری برای اندازه گیری ارتفع قله ای از هستخوان شرمگاهی تا بالای رحم شما هستفاده کند تا از رانجام گرفت معقول بچه و رحمتان اطمینان حاصل کند .
بارداری زیادی از خانم ها ، از هفته ی ۱۶ نمایان می شود ،هرتعداد نمایان انجام گرفتن بارداری زیاد متنوع هست . بعضی از خانم ها در ۱۲ هفتگی بارداری شان معلوم میشود ، بعضی دیگر تا ۲۸ هفتگی نیز معلوم نمیشود .
زیادی از تغییراتی که با آن مواجه می شوید ربط زیادی با اندازه ی شکم شما ندارد .در عوض ،شامل تتکمیل بچه و انطباق مستمر بدن شما با بارداری می شود .

گاز

شاید متوجه شوید آمادگی ناآسوده کننده و عذاب آوری در آروغ زدن و دفع گاز بی موقع در طول این دوره برایتان به وجود آمده هست .اگر حمل بر دلداری نباانجام گرفت ،شما نخستین خانوم بارداری نیستید که به این مشکل دچار انجام گرفته اید .متاسفانه ، هر تعداد کار تعدادانی نمی توانید بکنید .سعی کنید از ابتلا به یبوست پرهیز کنید .زیرا می تواند اوضاع را تانجام گرفتید کند .
همچنین از خوردن غذاهای پر حجم که موجب نفخ و ناآسودهی می شود ،یا غذاهای که می دانید مشکل را حتی انجام گرفتید تر می کند ،پرهیز کنید .

رانجام گرفت مو و ناخن

در زمان بارداری ،ناخن های انگشتان دست و پای شما زیاد از پیش محکم می شود و رانجام گرفت بی سابقه ای پیدا می کند . مانیکور در صورات انجام در یک آرایشگاه تمیز و قابل اطمینان ، بی خطر هست و اغلب موجب کاهش هسترس می شود ،پس تکیه دهید و از ناخن های زیبای خود لذت ببرید . بارداری رانجام گرفت موهارا نیز سریع می کند .

متاسفانه ، بعضی از خانم ها متوجه رانجام گرفت مو در جاهای غیر معمول می شوند –مثلا روی صورت یا شکم ،اپیلاسیون ،کندن و یا تیغ زدن موهای ناخوهسته بی خطر هست ،ولی کرم های مو بر که حاوی مواد شیمیایی هست ، زیاد مورد تحقیق قرار نگرفته هست .

از آنجایی که جایگزین های مطمئن تری به آسودهی در دسترس هست ،توصیه می کنیم از مصرف این کرم ها خودداری کنید .خاطرتان آسوده باانجام گرفت موهای ناخوهسته به احتمال زیاد پس از تولد بچه از بین می روند .

درد زیر شکم و کشاله ی ران

ممکن هست در بین هفته های ۱۸ و ۲۴ درد انجام گرفتید یا خفیفی در نزدیکی یک یا هر دو طرف کشاله ی ران خود احساس کنید . شاید هنگامی که حرکتی سریع میکنید و یا می ایستید ،متوجه شوید انجام گرفتید تر می شود ،و شاید با دراز کشیدن از بین برود . به این درد ، درد لیگمان گرد نقل کرد می شود . لیگمان
ها (رباط ها ) گرد ،رشته های باریکی از بافت فیبروز هست که در دو طرف رحم قرار دارد و بالای رحم را به لب های فرج متصل می کند .
ایجاد درد به خاطر این هست که با بزرگ انجام گرفتن رحم ، لیگمان ها کشیده می شود . درد ممکن هست تکمیلا ناآسوده کننده باانجام گرفت ، ولی عادی هست . رویداد خوش این هست که درد معمولا بعد از ۲۴ هفته از بین می رود یا در حدقابل ملاحظه ای کم می شود .
گاهی در نیمه ی سه ماهه ی دوم ،ممکن هست انقباضات یا گرفتگی های عضلانی خفیف و کوتاه مدتی را احساس کنید.به این موارد ،انقباضات برکستون – هیکس می گویند و در موردی برای نگرانی نیست . اغلب حین راه رفتن یا فعالیت بدنی افزایش قابل توجه می شود و هنگامی که کفش خود را در می آورید، از بین می رود . در صورتی که ناآسوده کننده و منظم بود (زیاد از ۶ بار در ساعت )،با پزشک خود تماس بگیرید .

گرفتگی بینی

جریان افزایش یافته ی خون که در دوران بارداری بروز می کند ،می تواند موجب گرفتگی بینی و مقداری ورم غشاهای مخاطی داخلی بینی شما شود .این حالت به نوبت ،می تواند به چکیدن مخاط به پشت بینی منجر ،و نهایتا باعث سرفه های مزمن شود .قطره های نمکی بینی می تواند تسکین دهنده باانجام گرفت . و مصرف آنها در دوران بارداری املا بی خطر هست همچنین مرطوب نگه داشتن فضای خانه یا محل کار می تواند موثر باانجام گرفت . اسپری های بینی و ضد احتقان نیز موثر هست ،ولی از مصرف این دارو ها زیاد از تعداد روز خودداری کنید .

خونریزی دماغ و خونریزی لثه ها

به دلیل حجم زیاد خونی که در بدن شما برای حمایت از بارداریتان جریان دارد ،ممکن هست از رگ های کوچک خونی در بینی و لثه ها ی خود دچار خونریزی شوید .معمولا خونریزی به خودی خود بند می آید ، ولی می توانید با وارد کـــردن کمی فشار بر روی نقه ی خونریزی ،به آن کمک کنید . در صورتی که خونریزی به طور خاص انجام گرفتید یا مداوم باانجام گرفت ،با دکتر خود تماس بگیرید .
با هستفاده از یک مسواک نرم تر هنگام مسواک زدن دندان های خود ، می توانید خونریزی را به حداقل برسانید .

برگرفته از کتاب بارداری به زبان آدمیزاد

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما