• تاریخ : ۲۲ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

سزارین به چه کسانی توصیه می شود؟/ اقدامات قبل از سزارین


 زایمان سزارین چیست؟


نوعی از زایمان زایمان سزارین می باانجام گرفت که در آن خروج نوزاد از طریق شکاف پوست شکم و از طریق جراحی می باانجام گرفت. در طی سزارین روی پوست و عضلات شکم و رحم شکاف ایجاد می شود.

از زایمان هایی که در دنیا انجام می شود ۱% سزارین می باانجام گرفت ولی این آمار در ایران زیاد افزایش هست و به حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد می باانجام گرفت که این آمار تقریبا ۲ برابر آمار جهانی هست.

در طی سزارین قسمت زیر شکم و رحم چیزی در حدود ۴ اینچ (۱۰ س م) شکافته می شود.دلایل انجام سزارین


ناآسودهی و زجر جنین : زمانی که اکسیژن در خون جنین به میزان کافی وجود نداشته باانجام گرفت ضربان قلب جنین با تغییرهایی رو به رو خواهد انجام گرفت و مواد زائد خون جنین افزایش پیدا می کند.در این موارد سزارین به صورت اضطراری انجام می شود.

نامعقول بودن قرار گیری سر جنین نسبت به لگن مادر:در هنگام درد های زایمانی موارد این چنینی مشخص خواهد انجام گرفت یعنی روند زایمان معقول نیست با اینکه انقباضات رحمی وجود دارد.این مشکل را می توان با معاینه نیز متوجه انجام گرفت.پیش از اینکه درد ها آغاز شود می توان با بررسی و معاینه داخلی توسط متخصص خانومان و زایمان متوجه موارد تنگی و یا تفاوت اندازه زیاد از حد نیز انجام گرفت.
ناهنجاری های جفت و بند ناف: اگر جفت جنین زودتر از موعد جدا شود و یا اینکه جفت سر راهی باانجام گرفت (جفت سر راهی به معنای این هست که جفت بر دهانه رحم واقع می شود در صورتی که باید در قسمت بالایی رحم قرار گیرد)در این موارد بهترین روش به دنیا آوردن جنین همان سزارین هست.احتمال دارد که در هنگام آغاز دردهای طبیعی بند ناف به طرف درون مجاری زایمانی و یا به سمت سر جنین سر بخورد.با به وجود آمدن چنین حالتی بر اثر فشاری که به بند ناف وارد می شود جریان خون قطع انجام گرفته و اکسیژن رسانی به جنین متوقف می شود زیا بند ناف بین لگن مادر و سر جنین تحت فشار قرار گرفته هست.
جنین نارس و یا دیر رس باانجام گرفت: جنین های نارس نمی توانند دشواری زایمان طبیعی را تحمل کنند و همچنین جنین هایی که دیر رس بوده و درشت هستند نمی توانند به دلیل مشکلات در خون رسانی به انها به طور طبیعی متولد شود.
زمانی که جنین مشکل خونی RH دارد: جنین هایی که با این مشکل مواجه هستند معمولا ضعیف بوده و تحمل زایمان طبیعی را ندارند.

جنین به صورت غیر عادی در رحم قرار گرفته هست:حالت طبیعی قرارگیری جنین به این صورت هست که سر به سمت پایین و درون لگن مادر هست. در حالتی که جنین به حالت عرضی و یا پاهایش درون لگن مادر باانجام گرفت معمولا زایمان طبیعی مشکل زا خواهد بود و انجام سزارین بهترین روش هست.
عفونت ها : هنگامی که مادر دارای مشکلاتی مانند عفونت و یا تبخال تناسلی هستند .به دلیل مسری بودن این عارضه ها ممکن هست برای جنین خطرناک بوده و مشکلات پوستی برایش به وجود آورد.بیماری هایی همچون ایدز ،دیابت، و یا مادرانی که سابقه مرگ نوزاد داشته اند سزارین می تواند خطرات زایمان را پایین بیاورد.


سزارین به دو روش انجام می شود:
سزارین پلن ریزی انجام گرفته

انجام این نوع سزارین اختیاری می باانجام گرفت و براساس توافقی که بین پزشک متخصص خانومان و مادر صورت می گیرد ، در مدت زمان بارداری مادر می تواند پایانی جزئیات را با پزشک در میان بگذارد و مشورت بگیرد.


سزارین اضطراری


در این نوع زایمان سزارین شخص مدتی درد زایمان را تحمل نموده در نتیجه بلاجبار سزارین را انجام می دهد ، از عمده ترین دلیل انجام این نوع سزارین این می باانجام گرفت که درد زایمان روند معقولی نداشته و پزشک جهت حفظ سلامت نوزاد و مادر دستور به انجام زایمان سزارین خواهد داد. در نتیجه لازم هست که شخص سزارین شود . از علت های دیگر این نوع زایمان زجر جنینی و فشار خون بالا مادر می باانجام گرفت.


روش انجام سزارین


در این روش در شکم شکاف ایجاد می شود تا بتوان نوزاد را از طریق شکم خارج کـــرد.

علت بالا بودن این آمار در ایران این هست که خانومان از درد زایمان طبیعی می ترسند.

پیش از انجام سزارین متخصص بیهوشی به مادر هشدارات لازم درباره نحوه بیهوشی او می دهد و مادر پس از بیهوشی برای انجام جراحی آماده خواهد بود.


بیهوشی می تواند به صورت تکمیل و عمومی باانجام گرفت و یا به درخوهست مادر بی حسی موضعی در قسمت کمر به پایین انجام شود.


در زمانی که سزارین به طور اورژانسی انجام می شود مادر نیاز به بیهوشی عمومی دارد. در حالتی که به مادر بی حسی موضعی تزریق انجام گرفته هست پرده ایی جلوی چشم او در قسمت بالای شکم گذاشته می شود تا مادر فرآیند جراحی را مشاهده نکند و به هر حال بعد از تولد فرخانومد می تواند او را ببیند و او را نوازش کند.


برای کنترل کـــردن تنفس ،فشار خون و ضربان قلب در اتاق عمل مانیتورهایی تعبیه انجام گرفته هست. اکسیژن از طریق ماسک و یا با یک لوله که در درون مجاری بینی قرار داده می شود به مادر خواهد رسید.سرم وریدی از قسمت بازو و یا دست تزریق خواهد انجام گرفت. شکم شست و شو داده انجام گرفته و موی اطراف آن تراشیده خواهد انجام گرفت.


با ایجاد برش در شکم مادر که بنا به موقعیت مادر و جنین برش یا به شکل عمودی و یا به صورت افقی ایجاد خواهد انجام گرفت.در صورت برش عمودی از پایین ناف تا رویش موی زهار و در برش افقی شکاف از پنج سانتی متر بالاتر از روییدن موهای زهار هست.


متخصص خانومان و زایمان عضلات شکم را از هو دور کـــرده تا به رحم دسترسی پیدا کند و با ایجاد برش دیگر روی رحم که باز هم می تواند افقی و یا عمودی باانجام گرفت نوزاد به آرامی بیرون آورده می شود.برش هایی که به صورت افقی هستند معمولا آسودهتر ترمیم می شوند و برای زایمان های بعدی مشکل زا نخواهند بود.

بنده ناف بریده می شود و متخصص در دهان و بینی شرکت ساکشن انجام می دهد.نوزاد برای مراقبت افزایش به پرستاران و متخصصان کودک داده می شود.


در صورت تشخیص مشکلی در نوزاد مراقبت های ویژه از نوزاد آغاز خواهد انجام گرفت.

شکاف ایجاد انجام گرفته ی دوم در رحم با بخیه های جذب شونده بسته می شود و برش شکم با نخ بخیه زده می شود که بعد از تعداد روز متخصصان نخ بخیه را جدا می کنند.

به کمک پرستار و یا همراهان مادر می تواند نوزاد خود را در آغوش بگیرد تا به شکم فشاری وارد نشود.


عوامل زایمان سزارین


۱-کنده انجام گرفتن جفت مادر

۲-بروز حوادث ناگهانی

۳-چرخش نوزاد

۴-کاهش ضربان قلب نوزاد

۵-بالا رفتن فشار خون مادر

۶-بروز مشکلات قلبی و عروقی

۷-پاره انجام گرفتن کیسه آب مادر


اقدامات قبل از سزارین


باید پلن خود را شش ساعت پیش از انجام سزارین از قبل هماهنگ کـــرده باشید .به این گونه که خود را برای عمل سزارین آماده کـــرده و از خوردن مواد غذایی و آشامیدن نوشیدنی های مختلف بپرهیزید.چون کاتر به داخل مثانه می رود پیش از عمل سزارین،مثانه باید خالی باانجام گرفت.اگر کیسه آب زودتر از موعد مقرر پاره انجام گرفت و عمل سزارین به طور اورژانسی انجام بگیرد متخصص از خانومان سوال می کند که آخرین بار چه زمانی مواد غذایی خورده هست تا متخصص از شرایط مادر اگاهی داشته باانجام گرفت و بتواند بهترین تصمیم را برای روش عمل سزارین وی در نظر بگیرد.


پوشیدن لباس و جوراب ها ی مخصوص در صورتی که متخصص احتمال لخته انجام گرفتن خونه مادر را بالا ببنید، ضروری هست.


برای جلوگیری ازعفونت محل های بخیه، شکم مادر به مواد ضد عفونت کننده با پارچه های هستریل انجام گرفته آغشته خواهد انجام گرفت.


ورزش پس از سزارین


مادرانی که با عمل سزارین فرخانومد خود را به دنیا آورده اند می توانند با انجام ورزش های آرام به ترمیم عضله های شکمی خود بپرداخانومد و پیشنهاد می شود برای اینکه عضلات به فرم نخستیه خود برگردند به خود فشار نیاورید بلکه تمرین ها ی خود را به اندازه لازم و پیوسته انجام بدهید.


ورزش هایی که باعث خون رسانی به اندام های انتهایی می شود برای مادران زیاد تاثیر گذار خواهد بود .از این ورزش ها می توان به چرخش مچ پا اشاره کـــرد.در حین ورزش تنفس های عمیق شکمی باعث می شود دفع سم از بدن زوتر رخ بدهد و برگشت فعالیت روده ها سریع شود.پس بازدم باید با منقبض انجام گرفتن آرام شکم همراه باانجام گرفت.


ورزش های بعد از عمل سزارین می تواند پس از هفته نخست عمل سزارین آغاز شود که این اتفاق تکمیلا به وضعیت جسمانی مادر بستگی دارد و پزشک با بررسی شرایط مادر می تواند بهترین مشاوره را برای انجام حرکات ورزشی، متناسب با مادر به طوری که از آسیب ها به دور بمانند ،توصیه کنند.نوبت های تکرار تمرین را می توانید از متخصص خود بپرسید و هر زمانی که احساس سستی و ناآسودهی داشتید مقدار ورزش را کاهش و زمان هستآسوده را افزایش کنید.


شیر دهی بعد از سزارین


برای جلوگیری از ملتهب انجام گرفتن سینه در ایام شیردهی باید از هر دو سینه خود به نوزاد شیر بدهید.


برای جلوگیری از شقاق نوک سینه بعد از اپایان شیر دهی در هر نوبت تعداد قطره از شیر را به روی نوک سینه ریخته و آن را خشک نکنید.


تا زمانی که نوزاد به طور تکمیل شیر نخورده هست شیر دهی را ادامه بدهید به طوری که پایانی قسمت هاله ایی قهوه ایی رنگ وارد دهان نوزاد باانجام گرفت.


در صورت به وجود آمدن شقاق می توانید از پد های مخصوص شقاق هستفاده کنید و آنها را روی نوک سینه قرار دهید.


مراقبت های بعد از سزارین


تغذیه بعد از سزارین

دو سه روز بعد از زایمان سزارین از خوردن میوه های خام و آب میوه های کارخانه ایی و غذاهایی که دارای حبوبات هستند خودداری کنند.بهتر هست مرغ و یا گوشت را به صورت کباب مصرف کـــرده و سبزیجات به صورت پخته خورده شود.برای اینکه مادران به یبوست مبتلا نشوند بهتر هست روغن زیتون و انجیر را در پلن غذایی خود قرار دهند.همچنین مصرف آّب که حیاتی ترین عامل برای جلوگیری از یبوست هست ،به مقدار زیاد باید آشامیده شود .برای جایگزینی مایعات بدن در دوران شیر دهی آّب بهترین گزینه هست.

برای اینکه به ناحیه بخیه زده فشار وارد نشود بهتر هست برای اجابت مزاج از توالت فرنگی هستفاده انجام گرفته تا خیلی به حالت نشسته روی زانو قرار نگیرید.

فعالیت بدنی به طوری که سبک باانجام گرفت برای مادران واجب هست.پیاده روی باعث جلوگیری از یبوست و نفخ خواهد انجام گرفت.باید توجه داشته باشید که بین فعالیت ها هستآسوده کافی داشته باشید تا دوره پس از سزارین را به آسودهی از سر بگذرانید.

خواب مادر بعد از سزارین باید کافی و منظم باانجام گرفت.مادران باید سعی کنند که ساعت خواب خود را با ساعت خواب نوزادشان تنظیم کنند.

کارهای سنگین منزل مانند جابه جایی اجسام سنگین و کارهای طولانی نباید توسط مادران تازه سزارین انجام گرفته انجام گیرد.

اگر دارای شکم بزرگ هستید میتوانید از شکم بند و یا پارچه ایی برای نگه داشتن شکم خود هستفاده کنید.

بعد از دو هفته و بعد از اینکه مادر بعد از سزارین برای بار نخست توسط متخصص خود معاینه انجام گرفت می تواند با مشورت متخصص خانومان به ورزش بپردازد.

مادران دقت داشته باشند که از هر دو سینه به فرخانومدان خود شیر بدهنددر صورتی که در سینه ها ی خود احساس درد ،سفتی را داشتند با متخصص خانومان مشورت کنند.

داروهای تجویز انجام گرفته توسط متخصص خانومان و زایمان باید تکمیلا مصرف شوند.

اگر پانسمان ضد آب هست می توانید به مدت زمان کوتاه به حمام بروید اما اگر دارای پانسمان های ضد آب نیستید تا سه روز بعد از سزارین نباید به حمام بروید.

سه روز بعد از سزارین پانسمان را باز کـــرده و به حمام بروید جای بخیه ها را با مواد شوینده معقول به آرامی شست و شو دهید و پس از هستحمام محل را با حرارت کم سشوار خشک کنید و این کار را هر روز ادامه دهید.

بعد از هفت تا ده روز از گذشت سزارین به متخصص خانومان و زایمان خود مراجعه کـــرده تا بررسی ها و آزمایشات لازم روی شما انجام شود.

در برخی افراد خونریزی بعد از سزارین از خونریزی قاعدگی افزایش می شود این نکته طبیعی هست اما اگر بعد از چهل روز این روند ادامه پیدا کند باید به متخصص خانومان و زایمان مراجعه شود.

در صورت مشاهده هر گونه تب انجام گرفتید ،ترشح و کبودی در محل سزارین و ورم غیر قرینه پاها پزشک خود را در جریان بگذارید.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما