• تاریخ : ۲۳ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله


گروه رویدادي : بارداری

تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۲۱ – ۱۴:۳۷

كد :۷۵۸۵۷

سردرد بارداری و جنسیت جنین!/ هستفاده از هستامینوفن در دوران بارداری/ سردرد و فشار خون بارداری


من هفته ۱۲ بارداری هستم و گاهی دچار سردرد می شوم. آیا سردرد نشانه پسر بودن جنین هست؟ و اینکه می تونم از هستامینوفن هستفاده کنم؟!


پاسخ مشاور:


خیر – سردرد در بارداری ارتباطی به جنسیت جنین ندارد. حتما فشار خونتان را به طور مرتب چک کنید.


و اینکه می توانید برای کاهش سردرتان از هستامینوفن ساده هستفاده کنید.***


علاوه بر تغییرات هورمونی، تغییر در فشار خون نیز ممکن هست سردردهای تنشی ایجاد کند. اگر شما قبل از بارداری سردرد یا میگرن داشتید، با احتمال افزایشی در دوران بارداری دچار سردرد خواهید انجام گرفت. خستگی، گرسنگی، کم آبی بدن، هسترس، فقدان هوای تازه و ورزش نکـــردن به میزان کافی ممکن هست باعث ایجاد سردرد شود. اگر شما برای کاهش مصرف کافئین تلاش می‌کنید یا در حال ترک سیگار هستید نیز سردرد ممکن هست بخشی از علائم این نوع ترک کـــردن‌ها باانجام گرفت.


در دوران بارداری به علت تغییرات در فشار اطراف چشم، بینایی ممکن هست تحت تأثیر قرار گیرد و فشار چشم می‌تواند به درد داخل و اطراف چشم و همچنین اطراف سر منجر شود. در سردردهای تنشی، ممکن هست در هر دو طرف سرتان احساس درد داشته باشید که افزایش با احساس فشار در سر همراه هست. اگر شما دچار کم‌آبی هستند، سردرد افزایش احتمال دارد که در پایۀ جمجمه و در اطراف گردنتان باانجام گرفت. سردرد در مراحل بعدی دوران بارداری شایع نیست و اگر وجود داشته باانجام گرفت احتمالاً مشکلات جدی تر مانند فشار خون بالا وجود دارد. اگر در سه ماهۀ سوم سردرد دارید، باید پزشک خود را در جریان قرار دهید.


پیشگیری و مقابله با سردردها

تغییر سبک خانومدگی می‌تواند به پیشگیری از سردرد کمک کند. مصرف دُز توصیه انجام گرفته‌ای از هستامینوفن‌ها برای خانومان باردار بی‌خطر محسوب می‌شود، اما در هر صورت هیچ دارویی را بدون تجویز پزشک در طول بارداری مصرف نکنید. همچنین از مصرف برخی مسکن‌ها مثل مسکن‌های کدئین‌دار در دوران بارداری خودداری کنید، مگر اینکه توسط پزشک تجویز انجام گرفته باانجام گرفت.


برخی از راهکارهای پیشگیری و مقابله با سردرد شامل موارد زیر هست:


مقدار زیادی آب بنوشید.

در هوای تازه نفس بکشید.

برای داشتن آرامش، حمام کنید.

به پیاده‌روی بروید.

سعی کنید هر دو تا سه ساعت چیزی بخورید.

نیکو غذا بخورید و سعی کنید یک رژیم غذایی سالم داشته باشید. از انواع گروه‌های غذایی هستفاده کنید و مطمئن شوید که مواد مغذی را دریافت می‌کنید.

برخی از تنقلات مانند قیسی و بادام، برای زمانی که در محل کار هستید، مفید هست.

طی روز، هر زمان که ممکن بود در جایی آرام و آسوده کمی هستآسوده کنید.

از مدیتیشن، هیپنوتیزم و دیگر تکنیک‌های تمدد اعصاب هستفاده کنید و در کلاس‌های یوگای بارداری شرکت کنید.

سعی کنید هنگام شب مدت زمان زیادی را بخوابید.

از سردردهای ناشی از خم کـــردن زیاد از حد گردن پیشگیری کنید.

گردن، شانه‌ها، صورت و جمجۀ خود را ماساژ دهید یا از همسر یا دوستی بخواهید که این کار را برایتان انجام دهد.

یک کیسۀ یخ یا یک حولۀ نمناک سرد یا گرم را؛ با توجه به نیاز و چگونگی خوهست بدنتان، روی سر یا پشت سر خود قرار دهید.

تأثیر برخی از مواردی که باعث سردردتان می‌شود مثل نوشیدن قهوه، سیگار کشیدن، اتاق‌های نامرتب و خفه، لامپ‌های فلورسنت که باعث خستگی چشم‌ههست را بررسی کنید و از آنها پرهیز کنید.

موقعیت صندلی، صفحۀ نمایش کامپیوتر باید در وضعیتی باانجام گرفت که به گردن و بدن فشار وارد نشود. هنگام رانندگی نیز آیینۀ خودرو را به شکلی تنظیم کنید تا به گردنتان فشار نیاید.

بالش خواب شما نباید زیاد از حد بلند باانجام گرفت. همچنین اگر تشک خواب شما خیلی قدیمی هست، امکان دارد بدون اینکه متوجه شوید دچار سردرد شوید.

اگر زیاد از حد با موبایل و تبلت کار می‌کنید، باید مراقب گردن خود باشید، زیرا درد گردن منجر به سردرد خواهد انجام گرفت.

گاهی یک دوش آب سرد می‌تواند رگ‌های خونی خود را تحریک و آنها را منقبض کند و درد را کاهش دهد.


زمان مراجعه به پزشک

اگر قبلاً نیز زیاد دچار سردرد بوده‌اید به پزشک خود هشدار دهید و از او مشورت بگیرید. سردردهای انجام گرفتید می‌تواند نشانگر فشار خون بالا باانجام گرفت که در آن صورت باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن هست نشانۀ عارضه‌ای به نام مسمومیت حاملگی یا پره‌اکلامپسی (Preeclampsia) باانجام گرفت. پره‌اکلامپسی عارضه‌ای هست که برخی خانومان باردار در نیمۀ دوم بارداری یا بلافاصله پس از زایمان به آن دچار می‌شوند. پره‌اکلامپسی در صورت درمان نانجام گرفتن، عوارضی جدی به همراه خواهد داشت که می‌تواند باعث ایجاد مشکل در رانجام گرفت جنین شود.


خانومان دچار به پره‌اکلامپسی، علائم زیر را نیز خواهند داشت:


سردرد انجام گرفتید

فشار خون بالا

تورم دست و پا

هستفراغ انجام گرفتید

درد در ناحیۀ زیر دنده‌ها

مشکلات دیداری مثل تاری دید یا جرقه زدن چشم

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما