• تاریخ : ۲۸ام فروردین ۱۳۹۷
  • موضوع : دسته‌بندی نشده

ساختار بافت چربی و توزیع آن در بدن خانومان و آقاان

بافت چربی مفید به عنوان منبع تری گلیسرید، جهت حفظ اندام های شکمی همانند یک بالشتک، عمل می کند و جهت حفظ دمای بدن نظیر یک عایق عمل می کند. کاروتن به آن کمی رنگ زرد می بخانجام گرفت. بافت چربی قهوه ای که در کودکان و مقدار کمی در بزرگسالان دیده می شود معمولاً در نواحی کتفی و زیر کتفی دیده می شود و رنگ قهوه ای آن ناشی از عروق خونی گسترده آن هست.

افزایش چربی در ناحیه شکم خطر ابتلا به حملات قلبی و دیابت را افزایش می دهد. هنگامی که شما افزایش از حد نیازتان انرژی دریافت می کنید کبد آن را بصورت چربی در بدن ذخیره می نماید. سلولهای چربی شکم و باسن باهم تفاوت دارند. خونی که در بافت شکم وجود دارد به کبد می رود در صورتیکه خونی که در بافت باسن وجود دارد به جریان خون کلی وارد می گردد. کسانی که چربیهایشان در بافت شکمشان ذخیره می گردد بواسطه اینکه کبدشان باید چربی اضافی را از جریان خون بردارد و در نتیجه بافت خود کبد از چربی انباشته می شود، نمی توانند به نیکوی کسانی که چربی های بدنشان در ناحیه باسن شان تجمع می یابد انسولین اضافی را از خون بردارند.

الگوهای ناحیه ای چربی از نظر ژنتیکی کنترل می شوند و میان خانومان و آقاان متفاوت هست. دو نوع از ذخیره سازی چربی شناخته انجام گرفته هست : چربی در زیر جلدی شکمی (آندروئید) و چربی سرینی- رانی (گاینوئید) چربی اضافی نوع نخست به ویژه در ناحیه شکم قرار داشته و آندروئید یا شکل سیب هست و در آقاان افزایش دیده می شود. بالا رفتن سن نیز عامل حیاتیی در چاقی احشائی (مرکزی) هست و به انباشته انجام گرفتن چربی می انجامد. مطالعات نشان می دهند که این نوع از چاقی به انجام گرفتت وابسته به مقاومت به انسولین هست. چربی احشائی (مرکزی) وابستگی تکمیل به عوامل خطر آفرینی چون عدم تحمل گلوکز، افزایش چربی خون و پرفشاری خون دارد. زمانی که اختلالات مزمن در زمینه عدم تحمل گلوکز و مقاومت به انسولین (افزایش قند خون در حدی که هنوز منجر به دیابت نانجام گرفته باانجام گرفت)، افزایش چربی خون و فشارخون پدید می آید و به هم مرتبط می شوند، آنها را به عنوان سندرم متابولیک (سوخت و ساز) می شناسد. محیط دور کمر افزایش از ۱۰۲ سانتی متر در آقاان و ۸۸ سانتی متر در خانومان، تری گلیسرید سرم در حدود حداقل ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر، لپیوپروتئین با دانسیته بالا (HDL) در حدود کاهش از ۴۰ میلی گرم در دسی لیتر در آقاان و ۵۰ میلی گرم در دسی لیتر در خانومان، فشارخون افزایش از ۸۵/۱۳۵ میلی متر جیوه یا گلوکز خون افزایش از ۱۲۵ میلی گرم در دسی لیتر از نشانه های این سندرم می باشند.

دسته‌بندی‌ها: طب و زیبایی

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home2/blogir/public_html/zanefarda.ir/wp-content/plugins/wordpress-seo/inc/sitemaps/class-sitemaps-cache.php on line 201