• تاریخ : ۲۷ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

مدیر سازمان بهزیستی کشور گفت: متاسفانه ۴۷ درصد از طلاق‌های انجام انجام گرفته در ۵ سال نخست خانومدگی رخ می‌دهد و این در حالی هست که زیاد از ۸۰ درصد این خانومان سرپرست خانوار شغل معقولی ندارند.

به گزارش خانوم فردا، به گرازش
از
فارس، انوشیروان محسنی‌پند‌پی در همایش بزرگداشت روز ملی خانواده،‌گفت: اگر واحدهای اجتماعی را در هر نظامی برش بخانومیم نخستین نهاد اجتماعی خانواده هست. بنابراین باید این پایه در حاکمیت به درستی تبیین شود.
وی ادامه داد: برای پایان اقدامات باید پیوست خانواده داشته باشیم تا توانمندسازی خانومان و خانواده به درستی عملیاتی شود و اینجهست که باید هستراتژی‌ها مشخص گردد.

محسنی با اشاره به سرشماری سال ۹۵ گفت: در این سرشماری ۲۱ میلیون و ۱۱۰ هزار خانوار وجود داشتند که ۸۸درصد آنها آقاان بودند که سرپرست خانوار بودند و ۱۲ درصد خانومان سرپرست خانوار بودند و این در حالی هست که روز به روز شاهد افزایش خانومان سرپرست خانوار هستیم.

مدیر سازمان بهزیستی کشور گفت: باید از خودمان بپرسیم که آیا برای این ۱۲ درصد توانسته‌ایم شرایط معیشت را فراهم کنیم. دلیل که ۷٫۳ درصد از این خانومان همسرانشان فوت کـــرده، ۲٫۲ درصد به دلیل طلاق و سایر خانومان به دلیل از کار افتادگی سرپرست خانوار، سرپرستی خانوار را به عهده دارند.

وی ادامه داد: آمار طلاق و فوت همسر در سال‌های گذشته زیاد کاهش از این بود اما اکنون در ارزیابی‌های انجام انجام گرفته از کل آمار طلاق، ۴۷ درصد در ۵ سال نخست خانومدگی رخ می‌دهد و زیاد از ۷۰ تا ۸۰ درصد این خانومان شغل معقولی ندارند.

وی با تاکید بر ایجاد شرایطی برای کاهش طلاق، گفت: راه‌اندازی ثبت الکترونیکی طلاق خط مشاوره یکی از این اقدامات هست به طوری که اکنون با ایجاد آن در مشهد ۸٫۳ درصد طلاق کم انجام گرفته هست.

مدیر سازمان بهزیستی کشور گفت: بیمه اجتماعی خانومان سرپرست خانوار حق قانونی و مطالبه به حق آنههست که بهزیستی آن را آغاز کـــرده و دغدغه تامین هزینه این افراد را دارد و در حال حاضر ۶۰ هزار نفر در منطقه و ۵۰ هزار نفر در روستا تحت پوشش بیمه قرار دارند.

وی توانمندسازی خانومان سرپرست خانوار را حلقه مفقوده دانست و گفت: متاسفانه فارغ‌التحصیلان ما دنبال کار دولتی هستند و این نشان می‌دهد نتوانسته‌ایم در نظام تعلیمی مهارت‌ها را توسعه دهیم.

وی از تهیه بانک هشداراتی خانومان سرپرست خانوار رویداد داد و گفت: با این بانک می‌توانیم هشدارات افراد را به روز کنیم و دریابیم این ۱۲ درصد خانوم سرپرست خانوار در چه وضعیت سنی، اقتصادی و جغرافیایی هستند.

در این مراسم سامانه فرخانومد خواندگی افتتاح انجام گرفت که با این سامانه نیازی به مراجعه مکرر به بهزیستی و یا صرف هزینه و زمان طولانی نیست و امکان گزارش دهی و دستیابی به سوابق متقاضیان برای فرخانومد خواندگی مهیا می‌شود که این سامانه به صورت پایلوت در هستان پایتخت راه‌اندازی انجام گرفت.

انتهاي پيام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما