• تاریخ : ۲۴ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

روش مصرف ویتاگنوس برای تنظیم قاعدگی و تخمک گذاری/ قرص ویتاگنوس بهتره یا قطره؟


ویتاگنوس دارویی صد در صد گیاهی حاوی مواد موثره میوه گیاه :Vitex Agnus Castus هست. گیاه ویتکس به علت اثرات قابل توجه در تنظیم هورمونهای خانومانه بنام گیاه خانومان منطقهت یافته هست.


هورمون‏ های شیمیایی که در تعداد دهه ی گذشته بهترین روش درمان این عوارض بوده ‏اند، در سال ‏های اخیر به علت عوارض جانبی متعدد مورد تردید و در بعضی از کشورها در لیست سیاه قرار گرفته‏ اند. حیاتی ‏ترین عارضه ی جانبی هورمون‏ های شیمیایی، سرطان ‏زایی هست که بعضی ‏ها را گرفتار می ‏کند. این عارضه نه فقط به خاطر خود دارو بلکه اکثراً به خاطر تجویز و مصرف مقادیر زیاد از اندازه آن می ‏باانجام گرفت.

در سال ‏های اخیر با تحقیقات گسترده در مورد گیاهان دارویی گیاهی به نام پنج انگشت با نام علمی “Vitex agnus castus” مدنظر قرار گرفته که از قدیم برای برطرف کـــردن اختلالات هورمونی خانومان به کار می‏ رفته هست. این گیاه در دو دهه اخیر به نام گیاه خانومان منطقهت یافته هست.



گیاه خانومان بعلت داشتن ترکیبات اسانسی، ایریدوئیدها و فلاونوئیدها، اختلالات غدد مترشحه هورمونها را از طریق Master gland تنظیم نموده و بدین ترتیب باعث تعادل هورمونهای خانومان و رفع اختلالات آن می گردد.


ویتاگنوس جهت رفع اختلالات پیش از قاعدگی، رفع اختلالات قاعدگی، رفع عوارض یائسگی، تنظیم کننده اختلالات هورمونی، رفع تنبلی تخمدان و کاهش یا توقف کیست های فیبروئیدی هستفاده می شود.


داروی تهیه انجام گرفته از این گیاه در ایران ویتاگنوس(VITAGNUS) نام دارد که نخستین بار تعداد سال قبل به شکل قطره توسط داروسازی پورسینا تولید و به بازار عرضه انجام گرفت ولی به دلیل مزه ی آن، که برای همگان مطلوب نیست، از ابتدای سال ۱۳۸۷ قرص آن هم به بازار ارائه انجام گرفت که همان خاصیت قطره را دارد.


مکانیسم اثر

گیاه ویتکس بعلت داشتن ترکیبات اسانسی ،ایریدوئیدی و فلاونوئیدی، می تواند بر روی Master glandتاثیر گذاشته و از این طریق ترشح هورمونها توسط غدد را تنظیم و در نتیجه اختلالات را برطرف نماید. 


نکته زیاد حیاتی در مورد این دارو این هست که بر خلاف تصور زیادی از پزشکان و متخصصان، ویتاگنوس به صورت یک فیتوهستروژن عمل نمی ‏کند؛ بلکه توسط ترکیبات غیرهورمونی، مانند آکوبین و ویتکسین و از طریق محور هیپوتالاموس – هیپوفیز با متوقف کـــردن ترشح FSH و بالا بردن میزان ترشح LH اثر می ‏کند. در نتیجه، میزان خونی پروژسترون بالا می ‏رود و میزان پرولاکتین تعدیل می ‏شود.


نکته زیاد با اهمیت دیگر این که این گیاه، با یک ماده موثر عمل نمی ‏کند؛ بلکه با تعداد زیادی از ترکیبات اسانسی، فلاوونوئیدی و ایریدوئیدی و با تعدادین مکانیسم، اثرات گسترده را در افزایش اختلالات هورمونی خانومان به طور ایده‏ آل به جا می ‏گذارد.


موارد مصرف

اختلالات پیش از قاعدگی، رفع اختلالات قاعدگی و درد پستان، رفع عوارض یائسگی، تنظیم کننده اختلالات هورمونی، رفع تنبلی تخمدان، کاهش یا توقف کیست های فیبروئیدی


موارد هستفاده درمانی قرص ویتاگنوس به قرار زیر هست:

۱- رفع عوارض قبل از قاعدگی(PMS) که در ۳۰ تا ۴۰ درصد از خانم‏ ها اتفاق می ‏افتد؛ از جمله سردرد، حساسیت پستان‏ ها، خستگی، میل به غذای افزایش و شیرین، عدم تمرکز، نفخ، درد و اسپاسم، تشویق و اضطراب، تحریک ‏پذیری، افسردگی و تغییرات خلق و خو.


برای این منظور قرص ویتاگنوس باید حدود یک هفته قبل از قاعدگی تا هنگام قاعدگی و یا تا پایان دوره قاعدگی روزانه ۲ وعده میل شود.


۲- رفع عوارض LFD (بالا رفتن هستروژن خون) از جمله پریود زیاد، لکه ‏بینی، قطع قاعدگی یا قاعدگی مکرر. در این حالت باید روزی ۲ عدد قرص به مدت سه تا چهار ماه مصرف شود.


۳- رفع عوارض یائسگی از جمله گرگرفتگی، تعریق، خستگی، دلهره و اضطراب، خشکی پوست و شکستگی ناخن، پوکی هستخوان، افسردگی، تغییر خلق وخو و عوارض قلبی. برای این منظور، روزی دو عدد قرص به مدت طولانی (زیاد از دو سال) مصرف شود.


۴- کنترل و جلوگیری از پیشرفت فیبروم رحمی که در بعضی مواقع باعث خونریزی می ‏شود. در این حالت روزی دو عدد قرص حداقل به مدت ۶ ماه و در صورت لزوم به مدت طولانی مصرف شود.


۵- کنترل و رفع‏ آکنه یا همان جوش های صورت. در اکثر خانم‏ ها آکنه مربوط به اختلالات هورمونی هست؛ به همین دلیل داروهای پوستی و موضعی فقط به طور متایم باعث بهبود می ‏شوند، لذا برای درمان اساسی باید هورمون ‏ها تنظیم شوند که در این موارد می‏ توان روزی دو عدد قرص به مدت سه ماه مصرف کـــرد و در صورت لزوم ادامه داد.


۶- کنترل کیست تخمدان و پستان. قرص ویتاگنوس می ‏تواند بر حسب انجام گرفتت عارضه باعث از بین رفتن، کاهش و یا توقف کیست‏ های تخمدان و پستان شود که مصرف روزی دو عدد قرص تا زمان مورد نیاز، توصیه می ‏شود.


۷- کنترل چاقی با منشاء هورمونی، زیادی از چاقی‏ ها در خانم‏ ها مربوط به اختلال در عملکـــرد هورمون ‏ها هست، لذا تنظیم هورمون‏ ها می ‏تواند باعث کنترل چاقی گردد. برای این منظور روزی دو عدد قرص به مدت مورد لزوم (به مدت طولانی) مصرف شود.


۸- نازائی به علت LFD که با مصرف زیاد از شش ماه دارو موفقیتی معادل ۳۰ درصد در جهان داشته هست. میزان مصرف روزی دو عدد قرص به مدت شش تا دوازده ماه هست.


مقدار مصرف

داروی ویتاگنوس برخلاف داروهای شیمیایی ،برای نشان دادن اثرات خود احتیاج به زمان داردو اثرات آن عموما پس از یکماه مصرف ظاهر می گردد.ویتاگنوس می تواند در دختران جوان (از شروع قاعدگی )تا خانومان مسن و در موارد مختلف اختلالات هورمونی مورد هستفاده قرار بگیرد:


قرص: روزی ۲ بار(صبح وشب) هر بار یک قرص قبل از غذا به همراه کمی آب میل شود.در صورت لزوم مقدار دارو می تواند تا دو برابر در روز افزایش یابد.
قطره:  قطره ويتاگنوس عصاره گياه پنج انگشت هست. روزانه ۴۰ قطره از دارو را در کمی آب یا آبمیوه ریخته و نیم ساعت قبل از صبحانه (با معده خالی) میل نمایید. درصورتیکه نتوان قبل از صبحانه دارو را میل نمود، می توان آن را همراه با غذا مصرف کـــرد. درصورت لزوم مقدار مصرف دارو را می توان تا ۳ با در روز (صبح، ظهر و شب) و هر بار ۴۰ قطره افزایش داد.


هانجام گرفتارها

در افراد معدودی در ماه نخست یا دوم مصرف ویتاگنوس ممکن هست باعث انجام گرفتت خونریزی ماهیانه گردد.که در این صورت می توان مصرف ویتاگنوس را قطع کـــرده و پس از دو هفته با مقدار کاهشی مصرف ویتاگنوس را ادامه داد.چنانچه خونریزی انجام گرفتید ادامه یافت مصرف ویتاگنوس باید قطع گردد.


نکات قابل توصیه

۱-داروی ویتاگنوس را بموقع و در فواصل زمانی مشخص مصرف نمایید. در صورت فراوش نمودن مصرف یک نوبت،مقدار مصرف نوبت بعدی را دو برابر نکنید.

۲-دارو را پس از انقضا مدت مصرف آن هستفاده ننمایید.

۳-ویتاگنوس باید در زمان عادت ماهیانه نیز مصرف شود و شروع داروی ویتاگنوس احتیاج به زمان معینی ندارد.


عوارض جانبی:

آکنه، خارش بدن، افزایش خونریزی ماهیانه به صورت گذرا، تهوع و اسهال


بارداری و شیردهی:

منع مصرف


تداخلات دارویی:

داروهای ضد بارداری خوراکی و هالوپریدول


احتیاط مصرف:

در ماه نخست و دوم شروع دارو احتمال افزایش خونریزی ماهیانه وجود دارد و در صورت مصرف دارو را قطع نمایید.


موارد منع مصرف:

بیماران مبتلا به تومورهای هیپوفیز و سرطان سینه


شرایط نگهداری:

در دمای کاهش از ۳۰ درجه سانتی گراد و دور از دسترس اطفال نگهداری و از یخ زدگی محافظت شود.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما