• تاریخ : ۹ام آبان ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

روش مصرف قرصهای ضد بارداری/ قرص مینی پیل چیست؟!


چگونه قرص های هورمونی از بارداری جلوگیری می کنند؟


یک خانوم تایمی یکی از تخمک های درون تخمدان را آزاد می کند و تخمک با اسپرم بارور می شود، تخمک بارور انجام گرفته به داخل رحم رفته و در آنجا باقی می ماند تا کم کم به جنین و سپس نوزاد تبدیل شود. کاری که هورمون ها در بدن خانوم انجام می دهند در واقع جلوگیری از روند تخمک گذاری و آزاد سازی تخمک می باانجام گرفت.


قرص های ضد بارداری هورمونی شامل برخی هورمون های شبیه سازی انجام گرفته در بدن انسان هست که از دوره طبیعی تخمک گذاری و روند عادی باروری در بدن خانومان جلوگیری می کند. قرص های هورمونی ممکن هست در دهانه رحم با تغییر تخمک ها مانع باروری شوند و یا با تغییر بافت سطحی رحم از تخمک گذاری پیشگیری نمایند.یکی از رایج ترین قرص های ضد بارداری Seasonale ها یا قرص های مداوم هستند که سبب ایجاد تغییراتی در چرخه هورمونی بدن خانومان می شوند. این قرص که در واقع خونریزی های ماهانه را کاهش می دهند و مورد علاقه خانومانی هستند که دوست دارند از شر قاعدگی های مداوم و ماهانه خلاص شوند و در عین حال از باروری خود نیز پیشگیری کنند. این قرص ها تعداد قاعدگی را از ۱۳ دوره در سال به تنها ۴ بار در سال کاهش می دهد.


این قرص ها ترکیب دو هورمون اصلی (پروژسترون و هستروژن) بدن خانومان هستند که معمولا در قرص های ضد بارداری دیگر هم هستفاده می شوند. شیوه هستفاده این قرص ها به صورت مصرف ۱۲ هفته و پس از آن مصرف یک هفته قرص غیر فعال هست که چرخه قاعدگی طولانی مدت را سبب می شود. قرص های LoSeasonique نیز از نوع قرص هایمداوم هستند منتها دوز پایین تری از هورمون ها را در خود دارند.


مینی قرص های ضد بارداری یا قرص های مینی پیل چیست؟


این قرص ها تنها شامل یک هورمون یعنی پروژسترون هستند که برای خانومانی که عوارض جانبی ناشی از مصرف هستروژن، مانند خلل شیردهی و یا حالت تهوع را تجربه می کنند، پیشنهاد می شود.


مینی پیل ها چگونه کار می کنند؟


این قرص ها با تغییراتی در دهانه رحم سبب می شوند که تخمک ها از دسترس اسپرم خارج انجام گرفته و تخمک گذاری یا بارور کـــردن تخمک غیر ممکن شود. به این ترتیب کاشت تخمک در رحم احتمال خیلی کاهشی خواهد داشت. در برخی موارد هر قرص از رها سازی یک تخمک جلوگیری می کند و هر روز باید مصرف شود.


آیا مینی پیل ها موثرند؟


اگر این قرص ها را درست مصرف کنید تا ۹۵ درصد می توانید نتیجه آن را هم ببینید. این قرص ها تا حدودی از دیگر قرص های ضد بارداری تاثیر کاهشی دارند.


از کجا قرص ضد بارداری تهیه کنم؟


این نوع قرص ها تنها با تجویز و نسخه پزشک در دسترس هستند.


چگونه بسته های قرص های ضد بارداری را مصرف کنم؟


شما یک بسته شامل ۲۱ یا ۲۸ قرص تهیه کـــرده و باید به طور منظم هر روز آن ها را مصرف کنید. بسته های ۲۱ تایی حاوی ۲۱ قرص فعال هستند و بسته های ۲۸ تایی حاوی ۲۱ قرص فعال و ۷ دارونما می باشند. شما باید ابتدا ۲۱ قرص فعال را بخورید. بعد از آن ۷ قرص غیر فعال را مصرف کـــرده و بعد مجدد دوره جدید مصرف قرص ها را شروع کنید.


برخی از قرص های جدیدتر تنها حاوی ۲ قرص غیر فعال هستند و یا گاهی هیچ قرص غیر فعالی در بسته بندی وجود ندارد. نکته حیاتی در هر صورت این هست که دقیقا قرص ها را مطابق تجویز پزشک مصرف کنید و پایان قرص ها خورده شوند.


مجموعه قرص های مداوم (Seasonale) شامل ۸۴ قرص فعال صورتی رنگ در کنار ۷ قرص سفید غیر فعال هست.


چگونه مصرف قرص های ضد بارداری را شروع کنم؟


ابتدا با پزشک خود مشورت کـــرده و زمان شروع پیشگیری از بارداری را بپرسید. در هر زمانی که قرص ها را مصرف کنید ۲۵ روز بعد قاعدگی تان را تجربه خواهید کـــرد.


بهتر هست مصرف قرص ها را از زمانی که نقل کرد انجام گرفته شروع کنید ولی زمان خوردن آن اهمیتی ندارد. به صورت حتم اگر عادت کنید قبل از صبحانه یا قبل از خواب آن را مصرف کنید برای یادآوری افزایش بهتر هست.


این قرض ها از کی موثر هستند؟


زمانی که به پزشک مراجعه می کنید معمولا پیشنهاد می کنند که در ماه نخست از راه های دیگر پیشگیری مانند هستفاده از کاندوم بهره ببرید و تنها به مصرف قرص اکتفا نکنید و از ماه دوم می توانید تنها روی مصرف همین قرص ها حسب کنید و خیال تان آسوده باانجام گرفت.


اگر فراموش کـــردید قرص پیشگیری از بارداری تان را بخورید چه می شود؟


اگر مصرف قرص های کنترل بارداری را فراموش کنید می توانید در روز بعد ۲ قرص را با هم مصرف کنید. اما اگر برای دو روز مصرف قرص های تان را فراموش کـــردید روز بعد دو قرص را با هم بخورید. در صورتی که زیاد از دو قرص را از دست دادید با دکترتان مشورت کنید. احتمالا تجویز دکتر این باانجام گرفت که تا آخر هفته بسته قرص تان را مصرف کـــرده و پس از آن باقی مانده قرص ها را دور ریخته و با بسته جدید شروع کنید.


به یاد داشته باشید که در زمان هایی که مصرف قرص های تان را فراموش می کنید و به نوعی نامنظم می شوند باید حتما از راه های دیگر پیشگیری هم کمک بگیرید دلیل که در آن تایم قرص ها کترایی خود را از دست داده اند یا حداقل کارایی شان کم انجام گرفته هست. مصرف نکـــردن قرص ها شانس تخمک گذاری را در خانومان افزایش کـــرده و احتمال بارداری را بالا می برد. اگر یک دوره تکمیل را از دست دادید حتما از بیبی چک هستفاده کنید.


برخی دیگر از انواع قرص های پیشگیری از بارداری دوره خاصی ندارند بلکه باید در زمان مشخصی آن ها را مصرف کنید. در این خصوص پزشک تان باید به شما راهکار ارائه بدهد. به علاوه زمان مصرف مینی پیل ها حیاتی هست. شما تنها تا سه ساعت می توانید در خوردن آن ها تاخیر داشته باشید. اما اگر فراموش کـــردید یا مصرف شان به تاخیر افتاد باید از راه های دیگر جلوگیری هم کمک بگیرید.


اثرات جانبی قرص هاص ضد بارداری


بله این قرص ها هم عوارض مخصوص به خود را دارند. هر تعداد اکثرا این عوارض را جدی نمی گیرند اما افزایشی عوارضی که رخ می دهد عبارتند از:


حالت تهوع

درد در ناحیه ی سینه یا تورم این قسمت

افزایش وخانوم

لکه بینی بین دوره ها

تغییرات خلق و خو

تغییرات در دوره های قاعدگی

عوارض جانبی مصرف این قرص ها تعدادان رایج نیستند اما اگر شما هر کدام از آن ها را تجربه کـــردید بهتر هست پزشک تان را در جریان بگذارید. همچنین برخی از عوارض اورژانسی ممکن هست برای تان رخ بدهد که نشانه های رخدادهایی مانند بیماری های کبدی، بیماری های کیسه صفرا، سکته مغزی، لخته انجام گرفتن خون، فشار خون بالا، یا بیماری های قلبی هست. این عوارض عبارتند از:


درد شکم (معده درد)

درد قفسه سینه

سردرد (انجام گرفتید)

مشکلات چشم (تاری دید)

تورم یا درد در پاها و ران ها


قرص های ضد بارداری که حاوی drospirenone ها مثل YAZ و Yasmin هستند می توانند خطر لخته انجام گرفتن خون را در شما افزایش کنند. Drospirenone ها یک نسخه شبیه سازی انجام گرفته از هورمون های انسان یهست که به پروژسترون شبیه هست. نمونه های دیگر این هورمون عبارتند از Beyaz, Safyral, Gianvi, Loryna, Ocella, Syeda و Zarah.


به صورت حتم در خصوص لخته انجام گرفتن خون هنوز شک و شبهه هایی وجود دارد و برخی معتقدند این قرص ها خطر لخته انجام گرفتن خون را افزایش می کند و برخی دیگر می گویند اثری ندارد. به هر حال عوارض جانبی هر قرص روی بسته بندی آن نوشته انجام گرفته هست. همچنین بهتر هست قبل از مصرف با پزشک تان مشورت کنید.


آیا پایان خانومان می توانند قرص های پیشگیری از بارداری مصرف کنند؟


قرص های ضد بارداری برای پایان خانومان مورد هستفاده هست اما برای آن هایی که زیاد از ۳۵ سال سن دارند و یا خانومان سیگاری توصیه نمی شود. در صورت عدم مصرف دخانیات می توانید این قرص ها را تا سن یائسگی هستفاده کنید. به علاوه اگر علائم زیر را تاکنون تجربه کـــرده اید بهتر هست دور و بر قرص های هورمونی نروید:


لخته انجام گرفتن خون در بازوها و پاها و ریه

بیماری های قلبی یا کبدی

سرطان پستان یا رحم

فشار خون کنترل نانجام گرفته

میگرن همراه با اورا

این قرص ها می توانند تاثیرات مخربی در بدن تان داشته باشند که تنها خود شما با بررسی و کنترل مداوم متوجه خطر آن ها می شوید. می توانید روی بستگان نزدیک خود هم تحقیق کـــرده و بپرسید که آیا لخته انجام گرفتن خون در پا یا ریه را تجربه کـــرده اند یا خیر.


اثرات داروهای دیگر روی این قرص ها


برخی از داروها مانند آنتی بیوتیک ها ممکن هست اثرات قرص های ضدبارداری را کاهش دهند. بهتر هست با پزشک خود در خصوص پایان داروهایی که مصرف می کنید حتی دارنهای گیاهی صحبت کنید.


فراموش نکنید که:


اگر مصرف قرص ها نظم درستی نداشت از راه های دیگر جلوگیری هم حتما کمک بگیرید.


اگر یک جا ساکن نیستید متداوم قرص های تان را همراه تان داشته باشید.


حتما هر قرص را در همان روز مصرف کنید.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما