• تاریخ : ۲۷ام اردیبهشت ۱۳۹۷
  • موضوع : مجله

روش از بین بردن سوختگی سطحی فرش با سیگار، شمع و زغالابداًح سوختگی و رفع لکه گیری ، متداوم یکی از دردسر سازترین چیزهایی هست که خانم های خانه دار با آن روبرو هستند. به خصوص اگر این لکه ها روی فرش یا موکت خانه باانجام گرفت. در این صورت، تلاش می شود با هر وسیله ای و روشی، لکه ها پاک شوند. اما طبیعی هست که هر راهکاری برای هر نوع لکه ای نتیجه نخواهد داد.


برای این منظور، بهترین گزینه برای رفع ابداًح سوختگی فرش خود انتخاب کنید. اما با توجه به زیاد بودن لکه های ناشی از سوختگی زغال، سیگار و شمع، برآن انجام گرفتیم تا در نوشته ای جداگانه به این موضوعات بپردازیم.


اگر بر اثر افتادن تکه ای زغال روی فرش، سوختگی سطحی ای در آن ایجاد انجام گرفت، ابتدا پرزهای سوخته را با قیچی کوتاه کنید و با شامپوی فرش یک لایه ضخیم روی آن قسمت تشکیل دهید. بعد از خشک انجام گرفتن تکمیل شامپو، آن را جارو بکشید.


در صورتی که آثار سوختگی باقی ماند رنگبر ضعیفی به کار ببرید. اما هرگز فرش یا موکت را زیاد خیس نکنید و صابون نیز به کار نبرید. سرانجام یک جسم سنگین زیر محل شسته انجام گرفته فرش بگذارید و فرش را روی آن باز نمایید تا بالاتر از کف قرار گیرد و زودتر خشک شود. اما اگر سوختگی فرش شما عمیق باانجام گرفت باید حتما به رفوگری مراجعه کنید.


اگر محلی از فرش یا موکت در اثر افتادن آتش سیگار سوخت، می‌توانید به وسیله یک ریش‌تراش یا موچین، مقداری پرز یا فرش از قسمت سالم فرش جدا و آن را متناسب با قسمت سوخته کنید. مقداری چسب (از نوع چسب‌هائی که به‌تدریج سفت می‌شوند مانند چسب سیمان و غیره) به قسمت سوخته انجام گرفته بخانومید و پرزها را بر روی آن گذاشته و فشار دهید.


سپس روی آن یک کتاب سنگین بگذارید. در مورد موکت هم به همین ترتیب عمل نمائید

در صورتی که فرش یا موکت شما در اثر ذوب انجام گرفتن شمع در حال سوختن، دچار آسیب انجام گرفت، به محض وقوع لکه، آن را پاک کنید. لکه‌های مایع شمع که هنوز سفت نانجام گرفته هست را، با یک حوله کتان یا دستمال کاغذی‌های سفید خشک کنید.


هرگز دستمال را روی موکت مالش ندهید، چون باعث می‌شود به داخل فیبر نفوذ کند، فقط سعی کنید آن را خشک نمایید. با فشار دست روی حوله خشک، این قسمت را تقریبا خشک کنید.


راه دیگری نیز برای از بین بردن لکه شمع از روی فرش یا موکت وجود دارد. در این روش باید یک محلول لکه بر بسازید. برای این منظور تعداد قطره مایع ظرفشویی را (که خمیری نباانجام گرفت) با آب مخلوط کنید.


حدود یک چهارم قاشق چای‌خوری از آن را به حدودا به یک لیتر آب اضافه نمایید و سپس روی لکه بریزید. دقت کنید موکت خیلی خیس نشود. در انتها به آرامی لکه را پاک و با آب تمیز کنید. مراحل را تا رفع تکمیل لکه تکرار کنید.


در صورت تغییر رنگ موکت‌های دارای الیاف مصنوعی، لکه احتمالا چسبناک بوده هست. آن را با آب گرم شسته، با یک دستمال سفید و تمیز خشک کنید.


در مورد لکه موکت‌های پشمی از آب ولرم هستفاده کنید. هرگز از آمونیاک یا لکه‌برهای دارای ترکیبات قلیایی که به بافت موکت آسیب می‌رساند، هستفاده نکنید.


موکت‌ها و پادری‌های دارای الیاف گیاهی مانند کنف دارای الیاف زبر و دشوار بوده، در مقایسه با موکت‌های پشمی و موکت‌های دارای مواد مصنوعی مقاومت کم‌تری در برابر لکه دارند. بعد از از بین بردن لکه، قسمت خیس انجام گرفته را سریع با فن یا سشوار و حرارت کم خشک کنید.


سوختگی لکه شمع در فرش ها و موکت های پرزدار را با یک قاشق بتراشید. سپس روی لکه دستمال کاغذی یا پارچه سفید گذاشته، با حرارت کم اتو بکشید. زمانی که موم تکمیلا جذب انجام گرفت، دستمال را بردارید.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما