• تاریخ : ۲۰ام مهر ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

روشهای ترميم پارگي بكارت/ ترمیم پرده بکارت از نظر شرعی چه حکمی دارد؟


پرده بکارت و عوامل پارگی آن


پرده بکارت یا hymen برگرفته از نام الهه عروسی در فرهنگ یونان بهستان هست. در زبان فارسی بكارت به مفهوم دوشیزه بودن، دختری و تازگی هستفاده می‌شود. پرده یک رینگ مخاطی ضخیم یا ظریف گرداگرد دهانه ورودی واژن می‌باانجام گرفت. این پرده یک غشاء نسبتا نازک و لهستیکی کشش‌دار هست. انواع پرده بکارت شامل پرده بکارت حلقوی، مشبک، دندانه دار و… می‌شود که هر کدام اگر در معرض آسیب‌هایی قرار گیرند دچار پارگی خواهند انجام گرفت.از جمله عوامل حیاتی در پارگی پرده بکارت می‌توان به موارد زیر اشاره کـــرد:

ورزش‌های سنگین از جمله ژیمنهستیک اسب سواری و کاراته

انجام نزدیکی و مقاربت و دخول الت آقاانه

عمل خود ارضایی دختران اگر همراه با داخل کـــردن یک جسم خارجی به درون واژن باانجام گرفت می‌تواند سبب پارگی پرده می‌شود.

عده ای نیز بطور مادر زادی با مشکل عدم وجود پرده مواجه هستند.

با احتمال کاهشی تصادف نیز می‌تواند سبب پارگی پرده شود.

جراحی‌های لگنی وخیم


راه‌های ترمیم پرده بکارت


این جراحی به روشهای لیزری، رادیوسرجریکال تکنیک و یا با چاقوی جراحی صورت می‌گیرد. جدیدترین روش‌هایی که برای ترمیم پرده بکارت صورت می‌گیرد به شرح زیر هست


۱٫ ترمیم پرده با هستفاده از شیاف 


به این شیاف در انگلیسی‌ یا plastic membrane می‌‌گویند که پوست پلهستیکی معنا می‌‌دهد یا vaginal suppository که معنای آن شیاف واژن هست. افزایشین مشتری‌های این پوست مصنوعی در کشورهای اروپای خانومان مهاجر از کشور‌های اسلامی هستند. کافی هست خانومانی که اصطلاحا پرده بکارت خود را از دست داده اند، نیم ساعت قبل از رابطه جنسی در شب عروسی، این دارو را به صورت شیاف هستعمال کنند تا اثرات معجزه آفرین آن را ببینند. این شیاف، در دمای درونی بدن، پوسته ژلاتینی خود را پاره می کند و محتوی آن به صورت مایع قرمز رنگی از واژن خارج می شود.


۲٫ روش ترميم بكارت alloplant


این روش ترمیم پرده تکمیلا متایمی هست که ۱هفته قبل از ازدواج صورت می‌گیرد


۳٫ روش ترميم بكارت STID


جدیدترین متد ترمیم بکارت روش STID می‌باانجام گرفت که روش بخیه سه لایه‌ای لبه‌های بکارت هست. (بخیه سه stratums سراسر introitus)


هایمنوپلهستی یا عمل ترمیم بکارت


ترمیم پرده بکارت با هستفاده از بافت مجاور به همان جایی که پرده بکارت اصلی بوده هست را هایمنوپلهستی گویند. هایمنوپلهستی را می توان هر زمان پس ازپارگی پرده بکارت انجام داد. به طور معمول عمل ترمیم پرده بکارت یا هایمنوپلهستی می‌توان به صورت سرپایی تحت بی حسی موضعی با برخی از آرام بخش‌ها انجام داد. این روش حدود یک ساعت طول کشیده و بیمار می تواند در روز بعد از عمل جراحی به کار خود برگردد. پرده بکارت درزمانی در حدود شش هفته بهبود می‌یابد.

هایمنوپلهستی باید توسط یک جراح با تجربه و رویداده انجام گیرد. ترمیم پرده بکارت یک عمل جراحی ظریف و زیاد شخصی هست و می‌بایست با جراح قبل از عمل به‌طور تکمیل در مورد چگونگی جراحی بحث و صحبت کنید. همچنین باید با جراح احساس آسودهی داشته و در مورد دلایل خود، ترس ها و امیدهای مربوط به بازسازی پرده بکارت مشورت کنید. برخی از خانومان ترکیبی از این نوع جراحی با دیگرعمل جراحی واژن و یا لبیا را با هم انجام می‌دهند. ترمیم به شکل طبیعی رخ نمی دهد. پرده بکارت دارای لایه ای هست که می تواند جابجا انجام گرفته و به بخشی از قسمتی که پاره انجام گرفته بخیه بخورد در نتیجه شبیه به یک حلقه کوچک شود و سپس این دو با یکدیگر به ناحیه تحتانی پیوند داده می شود تا مانند پرده بکارت اصلی بنظر آید. سوراخ آن به اندازه کافی کوچک هست تا در شب زفاف پاره انجام گرفته و خونریزی کند . گاهی پوشش لب واژن ممکن هست برای ایجاد پرده بکارت جدید مورد هستفاده قرار گیرد .این قطعه از پوست شامل شبکه ای از رگ‌ها هست و با ساخت پرده بکارت نو و بعد از مقاربت به اندازه کافی خونریزی می‌کند. برای عمل ترمیم پرده بکارت، ممکن هست بیهوشی موضعی یا عمومی سبک جهت عدم احساس درد تجویز شود


عوارض عمل ترمیم پرده بکارت


امکان از دست دادن حس در ناحیه عمل و عفونت وجود دارد. عمل ترمیم پرده بکارت در اکثر موارد با هستفاده از نخ بخیه نازک و قابل جذب و دوختن غشاء پوستی پرده در قسمت آسیب دیده صورت می‌گیرد و در مواردی برای تقلید خونریزی از کپسول های ژلاتینی حاوی خون مصنوعی هستفاده می‌شود و در کل دخول آلت تناسلی آقا با پاره انجام گرفتن پرده دوخته انجام گرفته همراه با درد و خونریزی خواهد بود. در مجموع بعد از جراحی ناحیه عمل انجام گرفته متورم می‌شود و ناآسودهی و درد به مرور کاهش خواهد یافت . با توجه به نوع جراحی توصیه می‌شود که فرد به مدت ۳ تا ۶ ماه از رابطه جنسی خودداری کند تا ناحیه مربوط به جراحی به‌طور تکمیل بهبود یابد.


ترمیم پرده بکارت از منظر شرع و قانون


مقام معظم رهبری: جایز نیست.
آيت الله العظمى سيستانى: این عمل جراحی حرام هست چون مستلزم نگاه به عورت و احیانا لمس آن هست. و همچنین فریب دادن و معرفی خود به خوهستگار به عنوان باکره جايز نيست.
آيت الله العظمی مکارم شيرازی: در مورد ترمیم در صورتي که واقعاً ضرورتي براي اين کار احساس شود، جراحي فوق شرعاً اشکالي ندارد. و بر دختر لازم نيست وضع خود را به شوهر بگويد، اما اگر بعداً بر شوهر ثابت انجام گرفت که دختر باکره نيست، حق فسخ نکاح را دارد.
آیت الله وحید خراسانی: اگر می خواهند به عنوان دختر بکر با او ازدواج نمایند باید هشدار دهد که بکر نیست و انجام کاری که متوقف بر عمل حرامی (مثل لمس یا نظر به عورت توسط غیر همسر) هست ارتکاب آن کار حرام هست.


در قانون اساسي هيچ تصريحي بر قانوني يا غير قانوني بودن اين عمل وجود ندارد، اما برخي از متخصصين پزشكي قانوني مي گويند بر اساس ماده ۶۴۷ قانون مجازات اسلامي، مي‌توان آن را تدليس در ازدواج دانست و براي خانوم مذكور حكم قضايي خانومدان صادر كرد و بر اساس ماده ۵۵۴ قانون مجازات اسلامي، مي توان براي پزشك مربوطه نيز حكم قضايي خانومدان صادر نمود. 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما