• تاریخ : ۱۹ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : ریپور

1311644 430 «روحانی» سپر بلا شده اســت

آفتاب یزد نوشت: برای جوانان نام او با حزب اعتماد ملی اجین گشته اســت و قائم مقامی این حزب بیشتر از سابقه او شناخته شده اســت. پس از برخورد موتور سواران خودسر با فرزند شهید مطهری در شیراز، شیخ منتجب شیرازی لب به گلایه گشود. از خاطرات تلخ مشابه سخن گفت و ثابت کرد که مظلومیتش در این خصوص بیش‌از سایرین اســت. پشتوانه سیاسی و تجربه چند ده ســاله رسول منتجب‌نیا از وی منتقدی منصف ساخت به‌طوری‌که در ســال‌های اخیر ایشان نه از خط و ربط رقیب بلکه نسبت به خودی‌ها منتقد و البته گاهی هم دلخور می‌شود.شاید بتوان به جرات او را در زمره نخستین منتقدین روحانی برشمرد. نخستین انتقاد او از باقی ماندن اســتخوان لای زخم بود. باقی ماندن کادر دولت احمدی‌نژاد بر مسند فرمانداران و اســتانداران صدای شیخ را درآورد به همین خاطر هم بود که گفت: «در زمان تبلیغات ریاســت‌ جمهوری ٩٢، من در یکی از شهرهای اطراف تهران یک سخنرانی به‌ نفع جناب جناب روحانی انجام دادم، فردای آن روز به من گفتند جناب جناب فرماندار دستور داده اســت پوستر‌های تبلیغاتی‌ها‌شمی و روحانی پایین کشیده شده و محو شوند. این جناب جناب فرماندار تا چندی قبل هنوز در پست خود مشغول بود، اما جدیدا ایشان را تغییر داده و در اســتان دیگری منصوب کرده‌اند .منتجب‌نیا می‌افزاید: «در دولت قبلی همه فدوی‌ها را بر سر امور قرار دادند و اینها هنوز در دولت روحانی حضور دارند، دولتی که تفکرش ١٨٠ درجه با دولت قبل متفاوت اســت، با این تفکر که نمی‌شود کار کرد».

با وجود این یکی از انتقادات همیشگی چهره‌های اصلاح‌طلب و شخص منتجب نیا، دلخوری و نگرانی درخصوص فقدان هماهنگی بدنه دولت با شعارهای رئیس جمهور منتخب بوده اســت. منتجب‌نیا معتقد اســت تنها بودن روحانی در هنگام دفاع از عملکرد دولت و همچنین بی‌سامانی در اســتان‌ها به دلیل عدم به کارگیری نیروهای هماهنگ با برنامه‌های دولت اســت. لاجرم نزدیک‌شدن به موعد چیدمان کادر دولت موجب شد درخصوص نحوه چیدمان ساختار دولت با حجت‌الاسلام رسول منتجب نیا گفتگویی را ترتیب بدهیم که در ادامه آنرا می‌خوانید:

 خیلی‌ها‌ انتظار داشتند پس از پایان مبارزات سیاسی همه چیز به خیر و خوشی تمام شود اما گویا پس از انتخابات انتقادات تند و تیزتر شد. چرا هجمه رقبای دولت روحانی روز به روز شدیدتر می‌شود؟ ریشه این نوع رفـــــتار رقیب را چه عواملی می‌دانید؟ آیا اســتانداران و فرمانداران تحت تاثیر این فشارها قرار نمی‌گیرند؟ و اینکه دولت روحانی در مقام مقابله با این هجمه‌ها‌ چه تدابیری باید اتخاذ نماید؟

اینکه هجمه‌ها به دولت جناب جناب روحانی و شخص ایشان روز به روز بیشتر می‌شود جای تردیدی ندارد و این یک واقعیت اســت؛ منتها علت این حمله‌ها‌ و هجمه‌ها آن نیست که دولت ایشان یک دولت اصلاح‌طلب یا یک دولت ائتلافی یا امثال ذالک باشد که باید زیرمجموعه‌ها‌ تعویض شوند یا اینکه اشخاصی بیایند و اشخاصی بروند تا مسئله حل شود. علت هجمه‌ها‌ آن اســت که جناب جناب دکتر روحانی دربست در اختیار جناح اصولگرا مخصوصا تندروها و افراطیون نیست و تفکرات آنها را رد می‌کند و تفکر اعتدالی دارد که به اصلاح‌طلب‌ها نزدیک تر اســت.

آنها با این تفکر دردسر دارند. کاری ندارند که زیرمجموعه چه کسانی هستند آیا اصلاح‌طلب ناب هستند یا اینکه اصولگرا و یا ائتلافی می‌باشند. این هجمه‌ها‌ هدفش آن اســت که جناب جناب دکتر روحانی موفق در کارها نباشد. در انتخابات تلاش کردند رای نیاورد یا اینکه رای کمی بیاورد ولی ناموفق ماندند و شکست خوردند حالا هدفشان این اســت که دولت ایشان دولت ضعیف و نا کارآمد باشد و آنها بتوانند به هدف خودشان برسند.

حل این مسئله از سوی رئیس جمهوری آن نیست که عقب نشینی کند یا به اصطلاح کوتاه بیاید. حل این موضوع این اســت که ایشان خیلی قوی و قدرتمندانه پای مواضع خودش و وعده‌ها‌ و شعارهایی که داده بایستد و مقاومت کند. یکی از مصادیق مقاومت ایشان کابینه ایست که انتخاب می‌کند.

این کابینه می‌بایست همراه، منسجم و پرقدرت باشد و کاملا هماهنگ با جناب جناب دکتر روحانی عمل کند. اینکه در ســال گذشته بعضی از اســتاندارها و فرمانداران کوتاه می‌آمدند یا حتی بعضی از آن‌ها‌ در ماه‌ها‌ی آخر منتهی به انتخابات به سمت دیگری گرایش پیدا می‌کردند به خاطر ناهماهنگی این مجموعه بود.

درون بدنه دولت از افراد هماهنگ و همسو با جناب جناب دکتر روحانی انتخاب نشده بود و طبیعی اســت که زیرمجموعه‌ای مانند اســتانداران، فرمانداران و حتی بخشداران مناسب نباشند در نتیجه در زمان انتخابات این مسئله خودش را نشان می‌دهد و آنها احساس می‌کنند که رئیس جمهورشان رای نمی‌آورد و برای آینده خودشان دست و پا می‌زنند حالا ممکن اســت بعضی از وزرا یا اســتاندارها یا فرمانداران دچار چنین حالتی بشوند.

راهش برون رفـــــت از این وضعیت اســتحکام و اقتدار دکتر روحانی روی مواضع خودش اســت و بکارگیری افراد مصمم و سیاســت و راه‌ها‌یی اســت که انتخاب کرده که اگر چنین باشد دیگر جای نگرانی نیست. طبیعی اســت که وقتی که دولت جدید بیاید بسیاری از زیرمجموعه‌ها‌ تغییر می‌کنند و حتی اگر هم تغییر نکنند طبیعتا خودشان را تغییر می‌دهند.

 آیا افراد قدرتمند مدنظر شما باید از حزب خاصی باشند؟ آیا باید اصلاح‌طلب یا اصول‌گرا و یا متشکل از ائتلاف باشند؟

من متوجه ائتلاف و دولت ائتلافی نمی‌شوم؛ این حرف اشتباهی اســت که رئیس جمهور دولتی را از موافقین و مخالفین تشکیل بدهد. این یک آش شله قلمکاری می‌شود که نتیجه آن، این می‌شود که در آستانه انتخابات ساختار تشکیل دهنده دولت کوتاه بیایند و زیر مجموعه دچار ضعف شود. من نظرم این نیست که همه کابینه از حزب خاصی باشند این حیاتی اســت که تک تک افراد کابینه هم فکر، هم نظر، همراه و همسو با رئیس جمهور باشند.

حال اگر اصلاح‌طلب باشند که اصلاح‌طلبان همه همفکر رئیس جمهور هستند و اگر اصولگرا هستند به این شرط که در همه مواقع با رئیس جمهور هماهنگ باشند نباید کسی باشد که دل در گرو اصولگرایی داشته ولی در کابینه دکتر روحانی باشد و این بسیار غلط و ناصواب اســت. تکرار این اشتباه باعث می‌شود در بعضی از زمینه‌ها‌ دولت موفق نباشد و دولت ناکارآمدی نشان دهد.

در دوره اول وزیر کشور گفت ما با نمایندگان مجلس ائتلاف می‌کنیم، این حرف بسیار غلطی بود. نمایندگان دوره نهم مخالفان سرسخت روحانی بودند و زمانی که دولتی به مردم قول داده برنامه ارائه کرده، رای جمع کرده، بعد بیاید با نقطه مقابل آنها ائتلاف کند نتیجه‌ای بجز این ندارد که دردسرات عملکردی برای دولت به وجود بیاید و این اقدام ناکارآمدی اســت و حرف غلطی اســت. جناب جناب روحانی باید محکم و مستحکم بایستد و بگوید من قول داده ام به مردم و باید کسانی در کنارش باشند که همگی با ایشان هماهنگ و هم‌رای باشند. ائتلاف معنی ندارد.

دولت که شرکت تعاونی نیست! جناب جناب رئیسی هم تعدادی رای داشته اســت که منافع دولت باید منافع همه رای دهندگان را در نظر بگیرد ولی نه اینکه از جناح رقیب افرادی را به وزارت و معاونت خویش برگزیند. اصولگرایان اصلا جناب جناب روحانی را قبول نداشتند حالا چطور می‌توانند با او همکاری کنند. از اینکه رئیس جمهور، رئیس جمهور همه اســت شکی در آن نیست و به منافع همه مردم باید توجه کند ولی این بدان معنا نیست که از افراد مخالفش در کابینه اســتفاده کند چون آنها جناب جناب روحانی را و برنامه‌ها‌یش را قبول نداشتند الان چطور می‌توانند با ایشان همکاری کنند. این حرف بسیار غیرمنطقی اســت و من کاملا مخالف هستم و اگر چنین کاری توسط ایشان انجام شود ناموفق بودنشان از اول کار مشخص اســت.

 روال سایر کشورها در این خصوص چگونه اســت؟

ببینید الان جناب جناب ترامپ با وجود اینکه با اختلاف بسیار کمی از رقیب خودش موفق شد، مخالفانش را وزیر نمی‌کند. به کار گرفـــــتن ظرفیتهای رقبا به غیر از وزارت دادن به رقباســت. اســتفاده از نظرات کارشناسی رقبا و نظرات مشورتی اصل اساسی اســت. اما مجریان و تصمیم گیران نهایتا با هماهنگی ترامپ کار را پیش می‌برند.

 چرا جناب جناب روحانی به تنهایی در مقابل هجمه‌ها‌ ایستادگی می‌کند و به جز معدود دفعاتی که برخی از وزاء و خصوصا جناب جناب جهانگیری در کنار او هستند؛ در مابقی رویدادهای سیاسی در میدان تنهاســت و حتی ما تاکنون از رئیس دفتر رئیس جمهور جناب جناب نهاوندیان اظهارنظری نشنیده ایم و این عجیب نیست؟

علت این به سوال اول بازمی‌گردد. وقتی که اعضای کابینه با رئیس جمهور هماهنگ نباشند این دردسرات به وجود می‌آید و می‌بینید که رئیس جمهور بایستی سپر بلای کابینه اش باشد یعنی اینکه ایشان حتی از حقوق خودشان نیز نمی‌توانند دفاع کنند. حتی سوال‌ها‌ی متوجه خودشان را نمی‌توانند پاسخ دهند و اشکال کار هم همین اســت که از افرادی اســتفاده شده که با وعده‌های رئیس جمهوری هماهنگ نبوده اند. این افراد هرچقدر با وعده‌ها‌ی روحانی فاصله داشتند ساکت تر بوده‌اند و آنهایی که هماهنگ‌تر بودند مثل شیر در میدان حاضر بودند. جناب جناب ظریف محکم در مجلس، محافل سیاسی، صدا و سیما ایستاد و شجاعانه از عملکرد دولت دفاع کرد، لذا نباید در دولت آینده این اشتباهات دوباره
به وجود بیایند.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته «روحانی» سپر بلا شده اســت اولین بار در مجله آنلاین میهنی ها. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما