• تاریخ : ۱۵ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

رحم دوشاخ و نزدیکی در بارداری/ آیا احتمال سقط یا زایمان زودرس وجود دارد؟


سلام من رحم دو شاخ دارم ۱۰ هفته باردار هستم زیاد هسترس دارم که سقط نکنم یا زایمان زودرس نداشته باشم و میخوهستم بفهمم که آیا مقاربت میتواند باعث سقط یا زایمان زودرس شود در خانم های باردار؟


پاسخ مشاور:


سلام در همه خانمهای باردار داشتن رابطه جنسی ممنوع نیست اگر لکه بینی و یا خون ریزی نداشته باشید منعی ندارد.


اما احتیاط لازم این هست که مراقبت افزایشی داشته باشید.رحم دو شاخ رحمی هست که تا حدی گرد بوده و به شکل قلب تشکیل انجام گرفته هست. این رحم دارای دو شاخ یا ناحیه در دو طرف فوقانی هست. رحم دو شاخ باعث زایمان زودرس یا تأخیر در رانجام گرفت جنین می‌شود. در صورتی که زیگوت در یکی از شاخ‌ها که فضای کافی برای رانجام گرفت و نمو جنین ندارد، لانه گزینی کند، رانجام گرفت جنین به تأخیر خواهد افتاد. به طور کلی در مراحل انتهایی بارداری سر جنین در قسمت پایین و نزدیک کانال زایمان قرار می‌گیرد اما در رحم دو شاخ سر جنین در بالا قرار می‌گیرد که این امر باعث زایمان بریچ (خروج پا از کانال زایمان به جای سر) یا عرضی می‌شود. با این وجود یک خانم با رحم دو شاخ قادر به باروری طبیعی خواهد بود.


خانومان دچار ناهنجاری‌های رحمی معمولاً شکایتی ندارند. آن‌ها تا قبل از انجام معاینه لگن یا سونوگرافی از این شرایط آگاه نیستند. حیاتیترین شکایات و علائم مرتبط با ناهنجاری‌های رحمی عبارتند از:


نداشتن پریود

سقط‌های مکرر

ناباروری

زایمان زودرس

قرارگیری نامعقول جنین در رحم (بریچ یا عرضی)

درد هنگام رابطه جنسی

درد در زمان قاعدگی


تشخیص ناهنجاری های رحمی


سونوگرافی انفیوژن سالین: در این روش، نرمال سالین از طریق سرویکس به داخل رحم فرستاده انجام گرفته و با هم سونوگرافی ترانس واژینال انجام می‌شود. این تکنیک، خطوط داخل رحم را ترسیم می‌کند و نیز تصویری از سطح بیرونی رحم ارائه می‌دهد. این روش نسبت به سونوگرافی و هیستروسالپنژیوگرام، هشدارات افزایشی از ناهنجاری‌های رحم در اختیار پزشک می‌گذارد.
هیستروسالپنژیوگرام: در این روش با هستفاده از اشعه ایکس می‌توان رحم، لوله‌های فالوپ و ساختارهای اطراف آن‌ها را مشاهده کـــرد. هیستروسالپنژیوگرام برای خانم‌هایی که مدت زیادی نابارور بوده‌اند، هستفاده می‌شود. در این تکنیک، ابتدا ماده حاجب از طریق تیوبی که در واژن قرار می‌گیرد، به داخل رحم فرستاده می‌شود. ماده حاجب از طریق رحم به لوله‌های فالوپ وارد می‌شود. هنگام عبور ماده حاجب، تصویر های به وسیله اشعه ایکس (فلوروسکوپی) گرفته می‌شود. این تصویر ها ناهنجاری‌های ساختاری و آسیب‌های رحمی را نشان می‌دهند.
لاپاراسکوپی: گاهی به منظور مشاهده فوندوس و افتراق بین رحم دو شاخ از رحم دیواره‌دار، انجام لاپاراسکوپی ضروری هست.
هیستروسکوپی: از این روش برای تشخیص و درمان ناهنجاری‌های داخل رحم هستفاده می‌شود.

سونوگرافی

MRI

معاینه لگنی


عوارض ناهنجاری های رحمی


ناباروری

سقط‌های خودبه‌خودی در سه ماهه نخست

محدودیت رانجام گرفت جنین در رحم

جابجا انجام گرفتن غیر طبیعی جنین

زایمان زودرس


زایمان و رحم دو شاخ

 به طور کلی در هفته های پایانی بارداری جنین به طور طبیعی در داخل رحم چرخیده و سرش در قسمت پایین رحم قرار می گیرد. قرارگیری در وضعیت سفالیک سبب می شود که بدن و پاهای جنین از فضای افزایشی در رحم برخوردار شوند. در حالیکه در رحم دوشاخ باسن جنین در قسمت پایین رحم و نزدیک کانال زایمان قرار می گیرد. این امر ناشی از غیر طبیعی بودن ساختار رحم هست. این نحوه قرارگیری موجب می شود که قسمت عریض تر بدن جنین از فضای افزایش و آزادتری برخوردار باانجام گرفت. به همین علت احتمال نمایش بریچ جنین در این نوع ناهنجاری های اناتومیک رحمی افزایش می یابد.


همچنین بارداری با رحم دو شاخ در برخی موارد با خطر کنده انجام گرفتن زودرسی جفت همراه هست. زیرا در این عارضه جفت به علت عدم وجود فضای کافی نمی تواند به نیکوی به دیواره رحم متصل شود. این وضعیت در نهایت موجب به خطر افتادن سلامت جنین خواهد انجام گرفت. به همین علت برخی از متخصصان خانومان و زایمان انجام عمل سزارین در هفته ۳۷ بارداری را توصیه می کنند. ولی با این حال شمار زیادی از این مادران نیز موفق به انجام زایمان طبیعی می شوند. و در نهایت امکان بارداری موفق و مادر انجام گرفتن با رحم دو شاخ میسر هست، ولی این امر مستلزم صبر، پشتکار و پیگیری منظم معاینات پیش از بارداری هست.


زیادی از خانومان مبتلا به این ناهنجاری نیازی به درمان ندارند. در صورتی که ناهنجاری باعث ایجاد درد، سقط و ناباروری شود، پزشک عمل جراحی را پیشنهاد می‌کند. اکثر ناهنجاری‌ها با روش‌های کم‌ تهاجم مانند لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی قابل درمان هستند. درمان، به نوع ناهنجاری بستگی خواهد داشت. به طور کلی در یک رحم دیواره‌دارکه دیواره آن فاقد خونرسانی هست و با روند لانه‌گزینی تداخل ایجاد می‌کند، درمان‌های لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی پیشنهاد می‌شود. در رحم دو شاخ و تک شاخ که خونرسانی معقولی وجود دارد، درمانی پیشنهاد نمی‌شود. با این حال به علت افزایش احتمال زایمان زودرس در این دو نوع ناهنجاری، پزشک این ناهنجاری‌ها را با ریسک بالاتری در‌ نظر می‌گیرد و مراقبت‌های خود را در مورد فرد باردار افزایش می‌دهد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما