• تاریخ : ۲۶ام آبان ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

مدیر انجمن علمی پزشکان نوزادان ایران گفت: در ایران نخستین بانک شیر در تبریز راه اندازی انجام گرفته هست و دانشگاه های دیگر هم در صدد راه اندازی این بانک اهدای شیر هستند.

به گزارش خانوم فردا، به گرازش
از
مهر، دکتر علیرضا مرندی مدیر انجمن علمی پزشکان نوزادان ایران در چهارمین کنگره سلامت نوزادان گفت: هر چه سن خانومده ماندن نوزادان نارس افزایش شود، چالش ها برای خانومده نگه داشتن این نوزادان نیز افزایش می شود. طب نوزادان همواره با چالش های زیادی روبرو بوده هست.
وی افزود: بقای نوزادان و حیات آنها به عوامل زیادی وابسته هست که از حیاتیترین آنها مسائل تغذیه آنههست که در این کنگره به آن پرداخته می شود. اگر نوزادان را در ساعت نخست تولد با شیر مادر تغذیه کنیم، مرگ و میر آنها به یک چهارم کاهش می یابد.

مرندی تصریح کـــرد: زیاد از ۵۰ درصد مرگ و میرها در سنین زیر ۵ سال به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم به تغذیه کودکان مربوط هست. نوزادان هر چه نارس‌تر به دنیا بیایند، نوع تغذیه وریدی آنها متفاوت می شود که می بایست به آن توجه کـــرد.

مدیر انجمن علمی پزشکان نوزادان ایران اظهار کـــرد: این روزها اهدای شیر مادر باب انجام گرفته هست که به کودکان نارس می دهند. در ایران نیز نخستین بانک شیر در تبریز راه اندازی انجام گرفته هست و دانشگاه های دیگر هم در صدد راه اندازی این بانک اهدای شیر مادر هستند.

وی افزود: اگر چه شیر اهدایی به پای شیرخود مادر نوزاد نمی رسد، اما به مراتب بهتر از شیرخشک هست.  سعی داریم برای کودکان که حتی یک هفته زودتر به دنیا آمده اند هم از شیرخشک هستفاده نکنیم.

مرندی گفت: در طب نوزادان زیاد از هر رشته دیگری از تکنولوژی های جدید هستفاده می شود و جان زیادی از نوزادان را به همین وسیله نجات می دهیم. ۷ تا ۱۰ درصد نوزادان به این گونه تکنولوژی ها نیاز پیدا می کنند، اما صد درصد کودکان به تغذیه معقول نیاز دارند که این اهمیت شیر مادر را می رساند.

انتهاي پيام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما