• تاریخ : ۹ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

یک روانشناس کودک در همدان با تأکید بر اینکه زیاد‌فعالی یک ظرفیت برای ارتقاء، رانجام گرفت و تعالی کودکان محسوب نمی‌شود، گفت: والدین برای درمان زیاد‌فعالی ضمن دارودرمانی باید راهکارهای روانشناسی را در پیش گیرند.

به گزارش خانوم فردا، به گرازش
از
ایسنا، مرضیه محبوبی با بیان اینکه والدین اغلب تحرک زیاد و پرجنب‌وجوشی فرخانومدان را با زیاد‌فعالی اشتباه می‌گیرند، افزود: واژه زیاد‌فعالی برای زیادی از فرخانومدان به کار می‌رود در حالیکه این کودکان به زیاد‌فعالی مبتلا نیستند.
وی ادامه داد: متأسفانه کوچک انجام گرفتن فضاهای خانومدگی و محدود کـــردن کودکان به علت وجود وسایل منزل و کاهش آزادی عمل آنها، این کودکان را منفعل کـــرده و اغلب برچسب زیاد‌فعالی به آنها زده می‌شود.

محبوبی به تعریف کودکان زیاد‌فعال پرداخت و گفت: این کودکان ریسک خطر زیاد بالایی دارند در صورتی‌که به خطرناک بودن برخی کارها واقف هستند و باز هم با جدیت به آن کار مبادرت می‌کنند.

وی یادآور انجام گرفت: این کودکان برای گیم‌های کامپیوتری رغبت افزایشی داشته و توجه و تمرکز کافی نداشته و توجه شنیداری و حافظه دیداری زیاد ضعیفی دارند.

محبوبی با بیان اینکه کودکان زیاد‌فعال اغلب وضعیت تحصیلی معقولی ندارند و تمایل به تجربه خطرناک‌ترین کارها را دارند،  تأکید کـــرد: والدین باید به اندازه کافی برای این کودکانشان تایم بگذارند، با آنها گیم کنند و برای تخلیه انرژی آنها به طبیعت و پارک ببرند.

وی آب‌گیم، گِل‌گیم و رنگ‌گیم را عامل موثری بر حل معضل زیاد‌فعالی دانست و گفت: این کودکان عموما افرادی پرخاشگر هستند که با انجام این گیم‌ها آرامش لازم برای آنها کسب می‌شود.

محبوبی ادامه داد: والدین و مربیان مهد باید برای افزایش تمرکز آنها گیم‌های فکری و جذابی درنظر بگیرند همچون چیدمان رنگ‌های مختلف در کنار یکدیگر و یا سایر گیم‌های فکری و جذابی که موجب افزایش توجه و تمرکز آنها شود.

وی قصه‌گویی را عامل حیاتیی برای رفع مشکل زیاد‌فعالی عنوان و اظهار کـــرد: والدین باید قصه‌گویی را با قصه‌های ساده و آسوده آغاز کنند و پس از تعدادین بار تعریف قصه موردنظر از کودک بخواهند قصه را برای مادر و یا پدر تعریف کند.

این روانشناس با اشاره به اینکه این کار باعث افزایش تمرکز فرخانومد انجام گرفته و در درمان زیاد‌فعالی موثر هست، گ فت: والدین پس از مشاهده علائم زیاد‌فعالی در کودکان خود بلافاصله به پزشک مراجعه کـــرده و ضمن دارودرمانی راهکارهای روانشناسی را نیز مدنظر قرار دهند.

انتهاي پيام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما