• تاریخ : ۲۸ام فروردین ۱۳۹۷
  • موضوع : مجله


در ایران عده ای به دنبال وادار کـــردن خانومان برای تن دادن به بی حجابی هستند و در اروپا روسری از سر خانومان مسلمان در می آورند. دو لبه تیز یک قیچی که هماهنگ عمل می کنند.


 حجاب تنها یک پوشش از میان انواع پوشش برای خانومان نیست بلکه با هویت فرد دارای حجاب گره خورده و شکلی نمادین به خود گرفته هست، به همین خاطر هست که کشورهای غربی سکولار آن را برنمی تابند و حضور و رانجام گرفتش را خطرناک می بینند، با اینکه در ظاهر معتقد به آزادی پوشش خانومان هستند.


برخی کشورهای اروپایی این روزها فاز تازه ایجاد محدودیت برای خانومان مسلمان دارای حجاب را آغاز کـــرده و مدام در حال جستجوی بهانه هایی هستند تا آن را به رده سنی مختلف سرایت دهند. معلمان، کارمندان و کودکان فعلا دچار انجام گرفته اند چون به پوشش اسلامی خود وارد حیاط خلوت دولت ها انجام گرفته اند.


کودکان را به بهانه نداشتن رانجام گرفت عقلی و اجبار از سوی والدین محدود کـــرده اند اما از پاسخ به این سوال که مگر کودکان دیگری که دارای حجاب نیستند، وضعی مشابه ندارند، باز مانده اند.


به نقل یورونیوز، اتریش بزودی پوشیدن روسری را برای دختران نوجوان محصل ممنوع خواهد کـــرد. اما اتریش تنها نیست.


 


دولت ائتلافی جدید اتریش پیشنهاد ممنوعیت پوشیدن روسری در مدارس برای دختران زیر ۱۰ سال را مطرح کـــرده هست.


 سبهستین کورتس صدراعظم اتریش با احساس خطر نقل کرد هست که دنبال این سیهست مواجه انجام گرفتن با گسترش آن چیزی هست که وی «جوامع موازی» در کشور نامید.


به صورت حتم این سیهست ها یکسان نیستند اتریش به دنبال ممنوعیت پوشش حجاب نوجوانان در مدارس از سال فردا هست و آلمان و سوئیس، ممنوعیت پوشیدن روسری را برای معلمان اعمال کـــرده‌اند اما به دنبال محدود کـــردن خانومان در دیگر رده های سنی بویژه دختران دانش آموز هستند.


در فرانسه، دانش آموزان اجازه پوشیدن حجاب را ندارند. تنها با نشان‌های کوچک مذهبی که تعدادان آشکار نباشند در مدارس مدارا می شود.


رهبر حزب دموکرات آزاد (FDP) آلمان پیشنهاد ممنوعیت پوشیدن روسری را در ناحیه نورد راین وستفالن و همچنین در سطح ملی مطرح کـــرده هست.


در توئیتی بخشی از نقل کردان کریستین لیندر رهبر حزب دموکرات آزاد آلمان منتشر انجام گرفته که درباره ممنوعیت حجاب دختران نوجوان نقل کرد هست: «ممنوعیت برای دختران زیر ۱۴ سال کاری متناسب هست و رانجام گرفت شخصیتی آنان را تقویت می کند.»


این توئیت که تکمیلا توهین آمیز به نظر می رسد، انتشار دهنده آن توضیح نمی دهد که رانجام گرفت شخصیت کودکان چطور با کنار گذاشتن حجاب رانجام گرفت پیدا می کند.


  


به نقل دویچه وله، یواخیم اشتامپ، وزیر انتگراسیون (هم‌گرایی) ایالت نوردراین‌وستفالن در غرب آلمان هم معتقد هست کودکان که هنوز قدرت تصمیم‌گیری درباره مذهب خود را ندارند نباید مجبور شوند که با پوشش روسری به مدارس بروند.


او در مصاحبه با روخانومامه بیلد روز شنبه (۷ آوریل / ۱۸ فروردین) نقل کرد هست: «به همین جهت لازم هست که ما این موضوع را بررسی کنیم و پوشش روسری را برای کودکانی که هنوز به سن تصمیم‌گیری مستقل برای انتخاب مذهب نرسیده‌اند، یعنی تا سن ۱۴ سال، را رد کنیم.»


این نقل کردان در حالی هست که کشور آلمان هستفاده از روسری را ابتدا برای معلمان ممنوع اعلام کـــرده و به نظر نمی رسد این نقل کردان درباره معلمان که از بخش های فرهیخته و آگاه جامعه هستند، تناسبی داشته باانجام گرفت.


آزادی ادیان در آلمان موضوعی تضمین‌انجام گرفته در قانون اساسی هست اما این اظهارات با آن همخوانی ندارد.


برهان کسیجی، مدیر شورای مسلمانان آلمان اما در مقابل می‌گوید: «اجبار به پوشش روسری و ممنوعیت هستفاده از آن هر دو در یک ردیف قرار می‌گیرند. هر دو حق انتخاب را از خانومان مسلمان می‌گیرند.»


به عقیده مدیر شورای مسلمانان آلمان این بحثی هست “پوپولیستی، نمادین، بی‌محتوا” و این نظر که دختران مسلمان مجبور به پوشیدن روسری می‌شوند، بحثی قدیمی هست و زمان آن گذشته هست.


اتریش به عنوان پیشگام؟


از اوایل ماه آوریل دولت ائتلافی، شامل حزب محافظه‌کار آقامی و حزب پوپولیستی رهستگرای اتریش در نظر دارد با عوام فریبی تحت عنوان قانون حمایت از کودکان طرح خود ضد پوشش روسری برای دختران در مهد‌کودک‌ها و مدارس ابتدایی به پیش ببرد.


در اتریش انتشار این رویداد بحث‌های زیادی برانگیخته هست. سبهستیان کورتس، صدراعظم اتریش از حزب محافظه‌کار آقامی، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی نخست این کشور نقل کرد هست با اجرای این قانون دولت می‌خواهد از تشکیل “جوامع موازی” در کشور جلوگیری کند.


وزیر فرهنگ اتریش، هاینتس فاسمان، نیز در دفاع از طرح این قانون را یک “اقدام “نمادین” می‌خواند که تصویر روشنی از دولت اتریش به عنوان یک دولت سکولار نشان می‌دهد.


هاینتس کریستیان اشتراخه، جانشین صدراعظم اتریش از حزب رهستگرای FPÖ از اقدامی نقل کرد می‌گوید که “انطباق مهاجران با جامعه جدید را تسریع می‌بخانجام گرفت.”


از این نقل کردان بوی هضم مسلمانان در جامعه لائیک به مشام می رسد که به نظر در حال چیدن مقدمات آن و عملیاتی کـــردن آن هستند. دولت اتریش تنها راه مقابله با اسلامیزه انجام گرفتن اروپا را که اتریش هم بخشی از آن هست اقدامات فرهنگی علیه مسلمانان مهاجر دریافته هست.


زیادی از خانومان اروپایی که مسلمان انجام گرفته و حجاب را برگزیده اند درباره آن می گویند: حجاب عین آزادی و مانع دخالت در حریم خصوصی شان انجام گرفته هست.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما