• تاریخ : ۲۳ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

دلیل قلب جنین تشکیل نمی شود؟/ حیاتیترین علت آن چیست؟!


سلام من هفته ۹ بارداری هستم و در سونوگرافی مشخص انجام گرفت قلب جنین تشکیل نانجام گرفته … علتش چی می تونه باشه؟طی ماه گذشته هسترس کاری زیادی داشتم؛ در ضمن کم خونی فقر آهن هم دارم که به صورت حتم تا قبل بارداری قرص آهن هم مصرف می کـــردم و بعد از باردار انجام گرفتن غذاهای حاوی آهن را مثل خرما و پسته را افزایش دادم و به صورت حتم اسید فولیک هم می خورم… هسترس و کم خونی من می تونه علت تشکیل نانجام گرفتن قلب جنین باشه؟؟؟؟


پاسخ مشاور:


معمولاً در هفته هفتم بارداری، ضربان قلب جنین شنیده می شود. علل مختلفی در تشکیل نانجام گرفتن قلب جنین دخیل هستند.


حیاتی ترین و شایع ترین علت وجود مشکلات ژنتیکی و کروموزومی هست. به صورت حتم تایمی پدر و مادرها از نظر ژنتیکی بررسی می شوند فقط درصد کمی از آن ها مشکل دارند و این به معنای آن هست که اختلال ژنتیکی جنین که منجر به تشکیل نانجام گرفتن قلب یا سقط جنین انجام گرفته یک مساله اتفاقی بوده و امکان تکرار این مساله در حاملگی بعدی زیاد کم هست.

هسترس یا کم خونی تاثیری روی تشکیل نانجام گرفتن قلب و سقط جنین ندارد.قلب در نخستین مراحل رانجام گرفت جنین تشکیل می‌شود. قلب از نخستین اعضای بدن جنین هست که رانجام گرفت می‌کند. قلب جنین از نخستین روزهای تشکیل خود ضربان دارد و از نخستین هفته حاملگی خون را به بدن جنین در حال رانجام گرفت پمپاژ می‌کند. سرعت رانجام گرفت نخستیه جنین به سیستم تغذیه‌ای وابسته هست که عملکـــردی فراتر از انتقال ساده مواد مغذی از یک سلول به سلول دیگر را دارد. از این رو رانجام گرفت نخستیه قلب و عروق خونی، مرحله اصلی و حیاتیی در رانجام گرفت جنین محسوب می‌شود.


قلب جنین ابتدا به شکل یک لوله ساده هست که طی تعداد هفته رانجام گرفت کـــرده و به یک عضو چهار حفره‌ای و دارای راههای خروجی و مجرای بازگشت سیاهرگی تبدیل می‌شود. قلب از سلول‌های اختصاصی واقع در حداقل دو قسمت از بدن جنین رانجام گرفت می‌کند. این سلول‌ها با هم ترکیب می‌شوند تا قلب لوله‌ای شکل نخستیه را تشکیل دهند. با گذشت زمان برخی از قسمت‌های آن رانجام گرفت کـــرده و تحت فرآیندی بنام حلقه‌خانومی قلب قرار می‌گیرند تا ساختار نهایی قلب را تشکیل دهند. رانجام گرفت قلب در هر مرحله از این فرآیند می‌تواند تحت تأثیر عواملی قرار گیرد که بر چگونگی سیگنال‌دهی سلول‌ها به یکدیگر، چگونگی جا به جا انجام گرفتن سلول‌ها در طول فرآیند رانجام گرفت و همچنین رانجام گرفت و تقسیم انجام گرفتن آنها اثر می‌گذارد.


در چه مرحله‌ای از بارداری برای نخستین بار صدای قلب جنین را می‌شنویم؟


پس از ۶ هفته قلب جنین ۸۰ بار در دقیقه می‌خانومد و دارای چهار حفره عمیق هست که هر حفره دارای راه ورودی و خروجی مختص خود برای داخل و خارج انجام گرفتن خون هست. پس از دو هفته تعداد ضربان قلب جنین به ۱۵۰ بار در دقیقه می‌رسد که حدود دو برابر ضربان قلب شما هست.


با ادامه روند رانجام گرفت به احتمال زیاد شما می‌توانید بعد از ماه نهم یا دهم حاملگی صدای ضربان قلب فرخانومدتان را بشنوید. در این زمان ضربان قلب جنین در حدود ۱۷۰ بار در دقیقه هست که با گذشت زمان کاهش می‌یابد. زمانی که در این مرحله از بارداری هستید، پزشک یا ماما با قرار دادن یک گوشی سونوگرافی به نام داپلر روی شکم شما انجام گرفتت صدای ضربان قلب جنین را تقویت و قابل شنیدن می‌کند.


چه عواملی رانجام گرفت قلب جنین را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟


عوامل زیر می‌تواند روند رانجام گرفت قلب را با مشکل مواجه سازد:


ناهنجاری‌های کروموزومى: برخی از این ناهنجاری‌ها مانند تریزومی ۲۱ (یک ناهنجاری کروموزومى که به بروز سندرم داون منجر می‌شود) در ۵۰ درصد از نوزادان باعث ابتلاء آنها به ناهنجاری‌های قلبی می‌شود.
انواع ناهنجاری‌های ژنتیکی: در طول جریان رانجام گرفت جنین این احتمال وجود دارد که تنها یک ژن معیوب باعث بروز عوارض مادرزادی قلبی شود.

بیماری‌های مادرزادی مانند دیابت: کنترل نامعقول قند خون مادر مبتلا به دیابت، خطر ابتلای نوزاد به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.
عفونت در بارداری مانند عفونت روبلا (سرخجه آلمانی): خوشبختانه در حال حاضر خطر ابتلا به سرخجه آلمانی تا حد زیادی کاهش یافته و نادر هست. با وجود این متخصصین خانومان و زایمان مادر را معاینه می‌کنند تا از خطر ابتلای مادر به عفونت در دوران نخستیه بارداری جلوگیری کنند.
مصرف دارو یا مواد گوناگون توسط مادر: مصرف دیلانتین (برای درمان صرع)، کوکائین، الکل و اکوتان (برای رفع آکنه) توسط مادر می‌تواند روند تشکیل قلب را در دوران جنینی تحت تأثیر قرار دهد.
قرار گرفتن در معرض برخی از مواد شیمیایی در محیط: رنگ‌ها، حلال‌ها، مواد پاک کننده روغن، آفت‌کش‌ها، آلاینده‌های هوا نظیر تری کلرواتیلن و تابش اشعه‌های مضر از جمله عواملی هستند که خانومان حامله نباید هرگز در معرض آنها قرار گیرند.


مشکلات شایع و خطرناک قلب در دوران رانجام گرفت جنین


خوشبختانه میزان ابتلاء نوزادان به عوارض قلبی نسبتاً نادر هست. به طوری که از هر ۱۰۰۰ نوزاد تقریباً هشت نفر از با ناهنجاری‌های قلبی متولد می‌شوند. ناهنجاری‌ها یا نواقص قلبی به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند: رانجام گرفت ناقص قلب، رانجام گرفت معیوب قلب، قرارگیری قلب در محل نامعقول و عملکـــرد نادرست عروق قلب یا وضعیت نامعقول ساختارهای قلب در دوران رانجام گرفت جنین.


چگونه می‌توان از بروز نقائص قلبی پیش از تولد جلوگیری کـــرد؟


ابتلاء جنین به برخی از عوارض قلبی غیر قابل پیشگیری هست. با وجود این شما می‌توانید با مراقبت کـــردن از خود و همچنین خوردن غذاهای سالم خطر بروز عوارض قلبی را در جنین کاهش دهید. بهترین توصیه برای خانومان باردار این هست که ویتامین‌های قبل از زایمان خود را به‌ طور منظم مصرف کنند و از مصرف الکل و مواد مخدر و همچنین هستعمال تنباکو خودداری کنند.


اگر تصمیم دارید در فردا نزدیک باردار شوید، باید برای انجام معاینات قبل از دوره بارداری برای مراجعه به پزشک یا ماما پلن‌ریزی کنید. شما می‌توانید در این جلسات در مورد نحوه آماده انجام گرفتن برای بارداری و همچنین موادی که نباید مصرف کنید با پزشک خود مشورت نمایید.


متخصص خانومان و زایمان، مادر را برای باردار انجام گرفتن معاینه کـــرده و نتایج حاصل را برای او شرح می‌دهد. خانومان باید در طول دوران بارداری از مصرف الکل و برخی از داروها و همچنین هستعمال کوکائین و سیگار خودداری کنند.


خانومان باردار قبل از مصرف هر نوع دارو باید با متخصص خانومان و زایمان مشورت کنند. علاوه بر موارد فوق، پیروی از یک رژیم غذایی متعادل و انجام مراقبت‌های معقول پیش از زایمان که شامل مصرف ویتامین‌های قبل از بارداری و اسید فولیک هست نیز می‌تواند افزایشین اثرگذاری را در بهبود سلامت کلی و قلب جنین به همراه داشته باانجام گرفت.


اگر صدای قلب جنین شنیده نانجام گرفت چه باید کـــرد؟


اگر پزشک در خصوص مواردی مانند سقط جنین، حاملگی پوچ و حاملگی خارج از رحم نگران باانجام گرفت، ساک حاملگی و قطب جنینی (در صورت قابل رؤیت بودن) را اندازه‌گیری می‌کند تا مشخص کند که کدام مرحله پیشرفت رانجام گرفت جنین باید تحت نظارت قرار گیرد. اگر ساک حاملگی بزرگ‌تر از ۱۶-۱۸ میلی‌متر باانجام گرفت، اما قطب جنینی دیده نشود و یا در صورتی که اندازه قطب جنینی ۵ میلی‌متر باانجام گرفت ولی هیچگونه ضربان قلب (با هستفاده از گوشی نخستتراسوند واژنی) شنیده نشود، تشخیص پزشک، سقط جنین یا حاملگی پوچ خواهد بود.


در صورتی‌که قطب جنینی زیاد کوچک باانجام گرفت و پزشک نتواند آن را به‌طور دقیق اندازه بگیرد باید بعد از ۳ تا ۵ روز مجدد سونوگرافی انجام شود. اگر فقدان قطب جنین تشخیص داده شود، آزمایش‌های دیگری نیز باید به منظور رد احتمال حاملگی خارج از رحم انجام شود. افزایش پزشکان در صورتی که تشخیص دهند که بارداری پایدار نیست، ترجیحاً منتظر می‌مانند تا ببینند آیا بدن مادر جنین را به‌طور طبیعی سقط می‌کند و یا این که می‌توانند یک فرآیند کورتاژ تشخیصی را دنبال کنند. سقط طبیعی جنین توسط بدن به این امر وابسته هست که سلامتی مادر هیچ مشکلی نداشته باانجام گرفت. در حدود ۵۰ درصد از خانومان هنگامی که جنین در دوران نخستیه بارداری سقط می‌شود، تحت کورتاژ تشخیصی قرار نمی‌گیرند.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما