• تاریخ : ۴ام بهمن ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

پس از واقعه عاشورا و شهادت امام حسین(علیه‌السلام) و یاران باوفایش، اسارت خاندان آل الله، حضرت زینب کبری(سلام الله علیها) منزل به منزل ضمن صیانت از جایگاه امامت امام سجاد(علیه‌السلام) و حمایت از اسرا در مجالس کوفه و شام بر حقانیت قیام سیدالشهیدان(علیه‌السلام) تأکید کـــردند.

اما این بانوی بی قرینه در مجلس شام با کلام نافذ و انقلابی، پرده ای دیگر از جایگاه شخصیتی خویش برداشتند و در پاسخ به ابن زیاد که از ایشان پرسید کَیْفَ رَاَیْتِ صُنْعَ اللهِ بِاَخیکِ؛ کار خدا را با برادرت چگونه دیدی؟ فرمودند: «ما رَاَیْتُ اِلاّ جَمیلا؛ من در کار خدا جز زیبایی ندیدم.»

و این کلام انقلابی، کوبنده ترین پاسخ به دشمنی چون ابن زیاد و آل امیه بود، اما شاید طرح این پرسش که این همه هستقامت و ایستادگی زینب(سلام الله علیها) نشات گرفته از چه نیرویی بوده هست؛ تعدادان صحیح نباانجام گرفت، زیرا ایشان تربیت یافته مکتب وحی و ملازم همیشگی امام خویش بودند.

شاید این پرسش ما را افزایش به سمت واکاوی جایگاه با عظمت این بانوی بی‌همتا که صبر هم در برابرش به زانو درآمد، سوق دهد.با هم با روزهایی که کاروان اسرای حسینی رهسپار کربلا و بزرگداشت اربعین حسینی هستند، ویژگی‌های ارزشمند شخصیت حضرت زینب(سلام الله علیها) را در گفت و گو با حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی میرباقری، هستاد اخلاق، عرفان و معارف اسلامی و همچنین مدیر فرهنگستان علوم مورد بحث قرار داده ایم که در ادامه می‌خوانید.

 جناب هستاد میرباقری! یکی از کوبنده‌ترین کلام‌های حضرت زینب(سلام الله علیها) در مجلس شام، این جمله هست که فرمودند: «جز زیبایی ندیدم»؛ ایشان با وجود آن همه مصیبت‌های شهادت برادر، برادرزادگان، فرخانومدان و اصحاب امام حسین(علیه‌السلام) این جمله را گفتند؛ در واکاوی جایگاه شخصیتی این بانوی بزرگ چه ویژگی منحصر به فردی به ارایه این پاسخ منجر انجام گرفته هست؟
در پاسخ به این پرسش باید گریزی به واقعه عاشورا بخانومیم، این واقعه عظیم سه چهره دارد، چهره نخست کار دشمن هست که در زشت‌ترین شکل ممکن شد و ما گناهی، جرمی و جنایتی در طول تاریخ بزرگ‌تر از صحنه عاشورا و کاری که دشمنان نبی اکرم (صلی الله علیه وآله و سلم) در عاشورا انجام دادند، نداریم. این چهره مستحق لعن و عذاب و برائت و امثال این ههست. چهره دوم کار حضرت و اصحاب و اهل بیت (علیهم السلام) هست که در اوج زیبایی هست، یعنی بالاتر از بندگی و وفای به عهد، رضا به قضای الهی، تسلیم بودن به خدا و ولی او که در صحنه عاشورا اتفاق افتاده هست. اما چهره سوم عاشورا، تدبیر و ربوبیت خدای متعال هست که در متن این حادثه جبهه سیدالشهیدان(علیه‌السلام) را پرورش داده و از زیباترین چهره‌های خدای متعال ربوبیت او نسبت به نخستیای خدهست. 

حال در این ربوبیتی که خدای متعال نسبت به سیدالشهیدان(علیه‌السلام) داشته هست جمال کار کجهست؟

نخستین نکته وفای امام حسین(علیه‌السلام)، عبادت، رضای ایشان به قضای الهی و صبر و هستواری ایشان هست. نکته دوم این بود که خدای متعال پس از اینکه سیدالشهیدان(علیه‌السلام) با امداد و کمک الهی به عهدشان وفا کـــردند، برای بار دوم خدای متعال وفا کـــرد و در این وفای عهد، بهترین ضیافت را برای این امام همام و اهل بیت (علیهم السلام) رقم زد.

ضیافتی به عظمت«یَا أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّهُ * ارْجِعِی إِلَی رَبِّکِ» . اما نکته دیگر نصرت و عظمتی هست که خدای متعال به امام حسین(علیه‌السلام) عنایت کـــرد و با اینکه ظاهرا شکست خوردند، اما دشمن هم می‌دانست که پیروز نانجام گرفته و ظفر یافته واقعی خاندان عترت هستند. همه این حقایق برای زینب(سلام الله علیها) کافی بود که ایشان جز زیبایی ندیده باشند و در واقع پاسخ ایشان حقانیت قیام سیدالشهیدان(علیه‌السلام) را بر همگان روشن کـــرد.

 اما زینب کبری (سلام الله علیها) که در متن و کانون مصایب کربلا قرار داشتند چگونه این همه زیبایی و جمال الهی را می‌بینند؟
شاید برای خیلی از ما پیش آمده که همواره در هستقامت این بانو متحیر مانده ایم؛ اما پاسخ روشن هست و انسان تا در مقام محبت خدای متعال قرار نگرفته باانجام گرفت، حجاب‌ها از جلوی چشمان او کنار نمی‌رود تا بتواند جمال صنع خدا را مشاهده کند. انسان تا در مقام محبت و رضا قرار نگیرد، نمی‌تواند زیبایی کار خدا را در بلا ببیند، بنابراین بر بلا صبر کـــرده و می‌داند که خدای متعال مهربان هست . درک جمال حاصل مقام محبت و رضهست و به اندازه‌ای که انسان در مقام محبت و رضا رفعت پیدا کند. 

حضرت زینب(سلام الله علیها) بانویی هستند که می‌توانند در روز عاشورا در گودی قتلگاه دو جمال را مشاهده کنند، یکی جمال عبودیت سیدالشهیدان(علیه‌السلام) و بالاتر از آن جمال ربوبیت خدای متعال را و این مقام خیلی رفیعی در توحید می‌خواهد و رسیدن به این مقام؛ جلوه شخصیتی زینب (سلام الله علیها) هست که فرمودند: « ما رأیت الا جمیلا» و این یعنی بانوی بی قرینه اسلام در اوج مقام محبت و رضای الهی هست.

 با این حساب صبر و بردباری هم در برابر وجود زینب(سلام الله علیها) سر تعظیم فرود آورد، درست هست؟
بله همین طور هست و ایشان در حقیقت صبر، ایستادگی و تسلیم رضای خدا بودن را در کربلا و وقایع پس از آن به نمایش گذاشتند و کربلا و قیام عاشورا جلوه گاهی بود تا حقایق دیگری از شخصیت بانوی هستقامت در مقابل عصرها و نسل‌ها قرار بگیرد.رهستی چه کسی جز حضرت زینب (سلام الله علیها) می‌تواند این همه شهادت‌ها، داغ‌ها و اسارت را به دیده ببیند و دلخون نباانجام گرفت و نشکند؟

ایشان به هستقامت و صبر معنا دادند و این حقیقت برای همه ما به یادگار ماند که گشایش و فرج وعده الهی برای صابران و شکیبایان هست.صبر در الگوی رفتاری حضرت زینب(سلام الله علیها) موجب تجلی عزتمندی، آزادگی، حیا، عفت و عظمت در رفتار ایشان هست و اگر آن بانو به درجه عصمت صغری نرسیده بودند، هرگز مورد وصیت امام حسین (علیه‌السلام) قرار نمی‌گرفتند و حضرتش پرچم قیام عاشوراییان را به خواهر نمی‌سپردند.

حضرت زینب(علیها السلام) در مجلس ابن زیاد برابر چشمان نامحرمان آن قدر با جلال و عظمت وارد انجام گرفتند که توجه ابن زیاد را جلب کـــرد، گویا آن قاتل، از تکبر، حیا، وقار و شجاعت حضرت در مجلس به حیرت آمده باانجام گرفت لب به نقل کرد گشوده و از هویت ایشان می‌پرسد و برهستی چه کسی می‌تواند در لباس اسارت این گونه با جلال وارد مجلس دشمنش شود؟

 و این همه صبر و هستقامت برگرفته از کدام وجه نیروی الهی هست که در شخصیت زینب(سلام الله علیها) تجلی یافته هست؟
نیروی صبر زینب(سلام الله علیها) همان نیرویی هست که در وجود مادرشان حضرت زهرا(سلام الله علیها) بود، مادری که بر اثر عبادت فراوان، پاهای مبارکش ورم می‌کـــرد و ما عین همین عشق به عبادت را در حضرت زینب (سلام الله علیها) نیز شاهدیم. 

چنانکه امام سجاد (علیه‌السلام) در شرح حال عمه ارجمندشان در سفر اسارت می‌فرمایند: «عمه ام زینب(سلام الله علیها) با پایان مصیبت‌هایی که بر ما وارد انجام گرفته بعد از کربلا تا شام، هیچ گاه نوافل خود را ترک نکـــرد.» ایشان حتی با مصایب فوق العاده کمرشکن و طاقت فرسای روز دهم محرم و با آن انجام گرفتت خستگی، نافله نمازشان ترک نانجام گرفت.

حضرت زینب(سلام الله علیها) در پایانی بلایا و مصایب، با صبر جمیل، ایمانشان را به درجات والای یقین رساندند تا جایی که عظمت مناجات‌های شبانه ایشان مورد عنایت امام زمانشان قرار گرفت و امام حسین( علیه‌السلام) در هنگامه دشوار وداع به خواهر فرمودند: «یا اختاه لاتنسینی فی نافلة اللیل؛ خواهرجان مرا در نماز شب خود فراموش نکن»

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما