• تاریخ : ۴ام مرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله


گروه رویدادي : بارداری

تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۵/۰۳ – ۱۹:۴۳

كد :۷۵۴۸۷

دلایل چسبندگی جفت در بارداری/ روش تشخیص چسبندگی جفت


جفت ساختاری هست که در طی بارداری در داخل رحم رانجام گرفت می کند. جفت، اکسیژن و مواد غذایی مورد نیاز برای رانجام گرفت جنین را فراهم می کند و مواد زائد را از خون جنین دور می کند.

 جفت به دیواره رحم چسبیده هست و بند ناف از آن شکل می گیرد، یعنی بند ناف بین جفت و جنین ارتباط برقرار می کند.

معمولا بعد از به دنیا آمدن نوزاد، جفت از دیواره رحم جدا می شود. ولی در مشکل چسبندگی جفت، پایان و یا قسمتی از جفت به طور محکم به دیواره رحم می چسبد و از آن جدا نمی شود.چسبندگی جفت می تواند باعث خونریزی رحم در طی سه ماهه سوم بارداری و کم خونی انجام گرفتید مادر بعد از زایمان می شود. همچنین جفت می تواند به عضلات رحم حمله کند (Placenta increta) و یا داخل دیواره رحم رانجام گرفت کند (Placenta percreta) .

اگر چسبندگی جفت در طی بارداری انجام گرفتید باانجام گرفت، بایستی زایمان از طریق سزارین انجام شود و بعد از آن رحم مادر با عمل جراحی برداشته شود (هیسترکتومی).

هر چه تعداد عمل های جراحی رحم افزایش باانجام گرفت، خطر چسبندگی جفت نیز افزایش می شود
نشانه های چسبندگی جفت

چسبندگی جفت در اغلب موارد علامتی در طی بارداری ندارد، اگرچه احتمال خونریزی رحمی در طی سه ماهه سوم بارداری وجود دارد.

اگر در طی سه ماه سوم بارداری دچار خونریزی رحمی (خونریزی از طریق واژن) انجام گرفتید، فورا به پزشک متخصص خود مراجعه کنید. اگر خونریزی انجام گرفتید باانجام گرفت، نیاز فوری به درمان پزشکی دارید.
علل چسبندگی جفت

چسبندگی جفت می تواند در اثر وجود ناهنجاری در دیواره داخلی رحم بروز کند که معمولا به دلیل زخمی انجام گرفتن دیواره رحم در اثر عمل سزارین و یا سایر عمل های جراحی رحم می باانجام گرفت.

جای زخم روی دیواره رحم باعث می شود که جفت به طور غیرعادی به اعماق دیواره رحم فرو برود. به صورت حتم گاهی اوقات هم بدون سابقه انجام عمل جراحی رحم و یا سزارین، چسبندگی جفت بروز می کند.

عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا به چسبندگی جفت
عوامل زیر خطر ابتلا به چسبندگی جفت را در بارداری زیاد می کنند:

۱- سابقه قبلی انجام عمل جراحی رحم

اگر قبلا سزارین و یا عمل جراحی رحم را انجام داده باشید، خطر ابتلا به چسبندگی جفت در شما زیاد می شود. هر چه تعداد عمل های جراحی رحم افزایش باانجام گرفت، خطر چسبندگی جفت نیز افزایش می شود.

۲- وضعیت قرار گرفتن جفت

اگر جفت به طور تکمیل و یا کمی روی دهانه رحم قرار گرفته باانجام گرفت (جفت سرراهی) و یا در قسمت پایینی رحم باانجام گرفت، خطر چسبندگی جفت زیاد می شود.

۳- سن مادر هنگام حاملگی

چسبندگی جفت در خانومان باردار بالاتر از ۳۵ سال، افزایش هست.

۴- زایمان های قبلی

خطر چسبندگی جفت با هر بار زایمان افزایش می شود.

۵- بیماری های رحم

اگر دچار یک ناهنجاری و یا جای زخمی روی دیواره داخلی رحم (آندومتر) باشید، خطر چسبندگی جفت افزایش می یابد.

توده های غیرسرطانی رحم که به طرف حفره رحم برآمده می شوند (فیبروم‌های زیر مخاطی رحم) نیز خطر چسبندگی جفت را افزایش می دهند.

منبع رویداد : drshayanfar.co

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما