• تاریخ : ۱۰ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : ریپور

دلایل افتادگی شانه و درمان آن

 

خیلی ار عادات بدی در زندگی ما نقش بسته که یکی از آنها غلط نشستن اســت تغییرشکل و افتادگی شانه ها و به اصطلاح گردشدگی شانه ها و درد و خستگی آنها ناشی از وضع غلط نشستن، ایستادن، خوابیدن و راه رفـــــتن های طولانی اســت. همچنین فعالیت بیش از حد با یک طرف بدن از قبیل بلند کردن اجسام و کیف های سنگینی که در یک طرف شانه قرار می گیرد، بدن را به سمت افتادگی شانه سوق می دهد.

 

در وضع طبیعی لازم اســت شانه ها موازی با تنه قرار بگیرند. در واقع، گردشدگی شانه به معنی این اســت که به دلایل مختلف شانه ها از وضع طبیعی خارج شده و به سمت جلوی بدن متمایل شده اســت.

 

دکتر امیر احمدی، دکترای فیزیوتراپی با اشاره به این که تغییر فرم شانه ها به علت نبود تعادل در طول عضلات جلویی و عقبی ناحیه شانه ایجاد می شود، می گوید: افتادگی شانه ممکن اســت به علت انجام غلط ورزش های حرفه ای یا نشستن های طولانی مدت، بخصوص در افرادی که ساعت های طولانی پشت کامپیوتر می نشینند، ایجاد شود.

 

بلند کردن اجسام سنگین یا پرکردن بیش از اندازه کیف، بویژه در دانش آموزان نیز به درد و افتادگی شانه منجر می شود. این دردها در دانش آموزانی که کیف های سنگین خود را روی یک شانه حمل می کنند، نیز دیده می شود، که بی توجهی به این مســاله باعث تبدیل دردهای زودگذر به دردهای دائمی و تغییر فرم شانه با افزایش سن می شود.

 

دردهای گردن
دکتر احمدی، تاکید می کند: نحوه غلط نشستن و ایستادن، انجام ورزش هایی که تقارن در قدرت عضلات جلویی و پشتی بدن را مختل می کند، تمرکز بیش از حد بر تقویت عضلات جلویی در بدنسازی و شنا و انجام ندادن تمرینات کششی قبل از شروع ورزش، از عواملی اســت که باعث ایجاد و تشدید افتادگی شانه می شود. همچنین این دردسر در افرادی که مبتلابه گرد پشتی مادرزادی هستند نیز دیده می شود که لازم اســت درمان برای هر دو دردسر صورت پذیرد.

 

درمان افتادگی شانه با اصلاح طریقه زندگی
درمان گردشدگی شانه از سوی فیزیوتراپیست ها و از طریق تجویز ورزش های لازم برای اصلاح این دردسر و همچنین تغییر در قامت نشسته و ایستاده ممکن اســت.دکتر احمدی به نکاتی برای اصلاح افتادگی شانه اشاره کرده و می گوید: در مورد برخی ورزشکاران حرفه ای که در بدنسازی فقط به تقویت عضلات سینه ای می پردازند و از تقویت عضلات پشتی شانه غافلند،

 

لازم اســت تمرینات جدیدی برای آنها تجویز شود. در مورد افرادی که به صورت غلط می نشینند نیز باید علت های احتمالی که باعث این نوع نشستن می شود را شناسایی و برطرف کنند. مثلادر اغلب موارد میز کامپیوتر و صندلی از نظر ارتفاع تناسب ندارد و لازم اســت از نظر ارگونومی اصلاح شود.

 

این فیزیوتراپیست تاکید می کند: در برخی از مراجعینی که مبتلابه گردشدگی و افتادگی شانه هستند و دردهای عضلانی و مفصلی نیز دارند لازم اســت این گونه دردسرات نیز به صورت همزمان درمان شود و بی شک، آگاهی از چگونگی نشستن و ایستادن صحیح و همچنین توجه به نحوه صحیح انجام ورزش های حرفه ای باعث پیشگیری از ایجاد این دردسر می شود.

 

حتی بسیاری از شناگران حرفه ای از وجود این دردسر غافلند و معمولا توجه چندانی به انجام ورزش های کششی ندارند و به این علت، مستعد ابتلابه دردها و آسیب های مفصل شانه هستند.

 

ورزش درمانی
انجام تمرینات ورزشی کششی و تمرینات تقویتی بهترین توصیه برای رفع بدشکلی و تغییرفرم شانه هاســت. دکتر احمدی در این باره توضیح می دهد: تمرینات کششی برای عضلات سینه ای کوچک و بزرگ توصیه می شود. تمرینات تقویتی نیز برای عضلات متصل به اســتخوان کتف تجویز می شود. همچنین به منظور انجام تمرینات تقویتی لازم اســت عضلات مذکور، بخصوص عضلات نزدیک کننده اســتخوان کتف تقویت شود.

 

وی تاکید می کند: حرکات اصلاحی شامل تمرینات درمانی مذکور و همچنین اصلاح قامت ایستاده و نشسته اســت. لازم اســت تمرینات درمانی با هدف قرینه کردن قدرت عضلات سینه ای با عضلات پشتی شانه انجام پذیرد. توجه به اصلاح قامت نیز باید در حرکات اصلاحی مدنظر قرار بگیرد. اصلاح قامت به این مفهوم اســت که هرگونه بدقامتی در اجزای مختلف بدن شامل سر، ستون فقرات گردنی، اندام های فوقانی، ستون فقرات پشتی، تنه، ستون فقرات کمری و اندام های تحتانی باید مورد توجه قرار بگیرد و اصلاح شود.

 

بدقامتی به این مفهوم اســت که هریک از اجزای نامبرده نسبت به هم و بخصوص نسبت به خط شاقولی که از این اجزاء می گذرد در راســتای نادرستی قرار گرفـــــته باشد. در اغلب موارد، بدقامتی در ستون فقرات پشتی با گردشدگی شانه همراه اســت.

 

اختلالی که پس از نوجوانی بروز می کند
توجه داشته باشید گردشدگی یا افتادگی شانه ها اختلالی اســت که در اغلب موارد بعد از سنین نوجوانی بروز می کند و لازم اســت از همین سنین تا آخر عمر از آن پیشگیری کرد. دکتر احمدی با اشاره به این مطلب می گوید: در صورتی که این اختلال، شناخته و درمان نشود باعث بروز دردسرات جدی در مفصل شانه همچون خشکی مفصلی، تاندونیت ها و آرتروز می شود.

 

فال روزانه یکشنبه 28 خرداد 1396 دلایل افتادگی شانه و درمان آن

این مطلب از وب سایت بزرگ توما درج گردیده اســت

نوشته دلایل افتادگی شانه و درمان آن اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما