• تاریخ : ۱۲ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

دفتر شعری از یکی از شاعران خانوم ژاپن در ایران ترجمه و منتشر می‌شود.

به گزارش خانوم فردا، به گرازش
از
مهر، مجموعه شعر «بانوی موهای مجعد» سروده شاعر ژاپنی، آکیکو یوسانو که به تازگی به فارسی ترجمه انجام گرفته هست، رونمایی می‌شود.
اکیکو یوسانو شاعره ژاپنی متولد ۱۸۷۸ و متوفای سال ۱۹۴۲ از پیشگامان شعر مدرن ژاپن محسوب می‌شود.  یوسانو که همسر تکان یوسانو چهره شاخص عرصه شعر ژاپن بوده، به همراه همسرش در زمره چهرههای شاخصی حساب می آیند که ادبیات مدرن ژاپن را رقم زده اند.

آکیکو کار خود را با قالب‌های سنتی و به خصوص قالب شعر تانکا آغاز کـــرد اما بعدها مفاهیم و مضامین مدرن را وارد این قالب سنتی نمود و بدین گونه پلی میان سنت و مدرنیسم برپا ساخت.

تانکا شعری ۳۱ هجایی هست که در قالب پنج خط (۵-۷-۵-۷-۷ هجا) نوشته میشود. یوسانو ضمن حفظ این قالب، مفاهیمی که بر نقش فعال تر و پررنگ تر خانومان در اجتماع و نوعی بیداری اجتماعی خانومانه تاکید داشتند را وارد آن کـــرد. این مفاهیم در عصر آقاسالاری ژاپن و حاشیه نشینی اجتماعی خانومان این کشور، حرکتی رو به جلو در عرصه شعر به حساب می آمد.

تاثیر مفاهیم او بر ادبیات زمانه خویش به حدی بوده که معمولاً بدون این شاعر، دوران مدرنیسم شعر ژاپن قابل درک تکمیل نیست. ابعاد عاطفی زبان او و کیفیت بیان این احساس را از منظر مدرنیستی با تی اس الیوت و هستفن مالارمه قیاس می کنند.

میتوان میان آکیکو یوسانو و فروغ فرخزاد در ایران و در غرب میان سیلویا پلات و آکیکو شباهت هایی پیدا نمود. برخی منتقدان، زایش صدای مونث در ادبیات منظوم ژاپن را با اشعار آکیکو یوسانو با هم می دانند.

این مجموعه از سوی احسان عباسلو انتخاب و ترجمه انجام گرفته و چاپ آن را انتشارات مانیا هنر بر عهده گرفته هست.

مراسم رونمایی از این دفتر شعر روز شنبه ۱۸ آذر ساعت ۱۶ بعدازظهر در بنیاد شعر و ادبیات دهستانی ایرانیان واقع در خیابان کریم خان – خیابان سنایی – کوچه پنجم (اعرابی) پلاک ۶ برگزار می‌شود.

انتهاي پيام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما