• تاریخ : ۱۵ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : ریپور

 324724 367 در یک صورت نامم را به صادق ضرغامی یا صادق علی عسکری تغییر می‌دهم

فرارو- رفـــــتار صداوسیما در قبال دولت حسن روحانی باز هم مورد اعتراض قرار گرفـــــته اســت. انتشار یک خبر کذب و زیرنویس تحریف شده سخنان رییس جمهور باعث شده اســت مقامات دولتی از تیم حاکم بر صدا و سیما انتقاد کنند. محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت در این باره گفت: «کارکنان صدا و سیما شریف هستند اما آن گروه سیاسی خاص باید تغییر رفـــــتار دهند، صدا و سیما باید ملی باشد.»

به نقل فرارو، این اولین بار نیست که دولت از نقش  یک تیم خاص در صداوسیما انتقاد می کند.

در آستانه انتخابات ریاســت جمهوری و همزمان با انتشار برخی گزارش ها از صداوسیما درباره وضعیت اقتصادی کشور و انتقادات شدید از دولت، سخنگوی دولت از وجود یک تیم سیاسی خاص در جهت تخریب دولت در رسانه ملی سخن گفت.

نوبخت در آن زمان تاکید کرد که “تیم سیاسی ویژه در صدا و سیما” برخی از برنامه‌ها را “حساب شده” و “با هدف تخریب” تهیه می‌کند.

حالا پس از پایان انتخابات نیز به نظر می رسد این رویه صداوسیما نه تنها متوقف نشده بلکه تشدید هم شده اســت. به اعتقاد ناظران برنامه های سیاسی صداوسیما آشکارا جهت‌دار اســت و در این بین برخی گروه های سیاسی اساسا از داشتن تریبون از این رسانه محروم هستند.

آش برنامه خبری و سیاسی صداوسیم آنقدر شور شده اســت که چندی پیش رییس این سازمان نسبت به رویکرد بخش خبری ۲۰:۳۰ اعتراض کرد. او گفت: «قبلا این بخش را با بسته های خبری جذاب و البته آمیخته به طنز می شناختیم؛ ولی گاهی می بینیم این بخش وارد حواشی شده و نگاه منفی به وقایع دارد که باید این رویه تغییر کند.»

علی عسکری با بیان اینکه “این بخش خبری بستر مناسبی برای طنز اجتماعی و سیاسی اســت”، افزود: «این بخش باید به دور از هر نوع سیاه نمایی، اخبار را از زاویه ای متفاوت رصد کند، در این صورت همه جناح ها و دستگاه ها دوست دارند خبرشان در این بخش منتشر شود.»

عملکرد ضعیف خبری و سیاسی صداوسیما فقط به یک برنامه خاص نیست. این رسانه گرفـــــتار انحصار اســت، به گونه ای یکی از شبکه های آن یعنی “افق” در انحصار یک گروه ساسی اســت و دیگر شبکه ها نیز در همان خط سیاسی و خبری حرکت می کنند.

شاید همین انحصار باعث شد که نقل قول شفاف و صریح رییس جمهور به شکل عجیبی تحریف شود.

دو روز پیش حسن روحانی در همایش سراسری قوه قضائیه در بخشی از سخنانش گفته بود: «من چند بار برای مسئولیت‌هایی به قوه قضائیه دعوت شدم؛ اما ترسیدم که در این قوه حضور یابم و هیچ‌گاه جرئت ورود به این دستگاه را نکردم، چراکه کاری بسیار سخت بر دوش قضات قرار دارد.»

 

شبکه خبر اما در زیرنویس خود صحبت‌های رئیس‌جمهور را این‌گونه بازتاب داد: «رئیس‌جمهور: بعد از انقلاب هم چند بار به قوه ‌قضائیه احضار شدم، ترسیدم بروم.»

این عمل صداوسیما با اعتراض شدید در فضای مجازی روبه رو شد. اما معاون سیما، مرتضی میرباقری درباره این زیرنویس گفت: «می‌شود یک ایراد اولیه گرفـــــت و آن اینکه در ارتباط با واژگان، تلویزیون باید دقت بیشتری داشته باشد؛ اما انصافا تلویزیون در قبال دولت مخالفت ندارد.» میرباقری در ادامه تأکید کرد: «درحال‌حاضر دولت جناب جناب روحانی مستقر هستند و حمایت همه‌جانبه رسانه ملی پشت سر دولت ایشان براساس چارچوب‌ها و ضوابط‌ خواهد بود.»

این اظهار نظر میرباقری نیز با اعتراض شدید روبه رو شد و از دید بسیاری از ناظران غیر قابل توجیه بود.

در روزهای اخیر یک خبر دیگر نیز از صداوسیما منتشر شد که کذب بود و با اعتراض دولت روبه رو شد. انتشار خبر کذب” جیره بندی آب در خوزستان” در رسانه ملی بازتاب وسیعی پیدا کرد به گونه ای که بر مبنای این خبر محسن رضایی از دولت انتقاد کرد.

اسحاق جهانگیری  به این موضوع واکنش نشان داد و گفت: «متاسفانه رواج برخی شایعات با هدف کشاندن دولت و کشور به بحران صورت می گیرد.»

این انتقادی تند به صداوسیماســت. آیا این انتقاد وارد اســت و یا اینکه باید آنطور که مقامات صداوسیما می گویند این موارد از خطاهای حرفه ای اســت.

صادق زیباکلام تحلیلگر مسائل سیاسی و اســتاد دانشگاه در این باره به فرارو گفت: «من تصور می کنم رویکرد خبری صداوسیما، حاشیه های روز قدس، ماجرای روز عید فطر و بسیاری از انتقادات علیه حسن روحانی ذیل یک جریان و مجموعه قرار می گیرد.»

او با بیان اینکه “همه این رفـــــتارها واکنش به رای ۲۴ میلیونی جناب جناب روحانی اســت.”، افزود: «اصولگرایان تندرو فکر می کردند که پیروز انتخابات ریاســت جمهوری خواهند بود، آن ها تصور می کردند انتخابات ۲۹ اردیبهشت به دور دوم خواهد رسید و در دور دوم موفق می شوند بازی را به سود خود به اتمام برسانند.»

زیباکلام گفت: «آنها محاسبه کرده بودند که آرای روحانی ریزش کرده اســت، اما ۲۴ میلیون رای روحانی محاسبات آنها را بهم ریخت و مجبور به قبول شکست شدند. اصولگرایان دچار شوک شدند، ابتدا بازی تخلف را براه انداختند و پس از آن حملات را علیه دولت سازماندهی کردند. اینها همه حاصل رای ۲۴ میلیونی مردم به حسن روحانی اســت.»

به گفته این اســتاد دانشگاه “اصولگرایان می گویند ۱۶ میلیون ناراضی داریم، روحانی با اینها چه می کند؟ او باید این ۱۶ میلیون را راضی کند. در ادامه حتی گفتند مشروعیت حکومت با رای مردم نیست! بعد بحث خط قرمز فتنه برای کابینه و بحث برجام و تحریم های جدید را مطرح کردند. تنها چیزی که برایشان مطرح نیست رای ۲۴ میلیونی مردم به حسن روحانی اســت.”

او افزود: «این طیف سیاسی به هر کاری دست می زند تا به مردم ثابت کند، اشتباه کردید به جناب جناب روحانی رای دادید. عجله دارند و نمی خواهند اجازه دهند که مردم خودشان به جمع بندی برسند. من واقعا ندیده ام با هیچ دولتی اینگونه برخورد شود. حتی با دولت سید محمد خاتمی نیز اینگونه برخورد نشد.»

زیباکلام رفـــــتار صداوسیما را هم در همین راســتا دانست و گفت: «باید تاسف خود که صداوسیما با بودجه مردم اداره می شود اما در جهت خواســت و اراده مردم عمل نمی کند.  علیه مردم اســت. این نقص سیستم اســت که صداوسیما به هیچ کس پاسخگو نیست.»

او در این باره که صداوسیما حواشی اخیر اخبار و رویکرد سیاسی اش درباره دولت را ناشی از اشتباه حرفه ای می داند، اظهار کرد: «من فرض می گیرم اشتباه بوده اســت. اما پیشنهاد می دهم یک نظرسنجی واقعی در کشور انجام شود، از تمام اقشار جامعه تا طریقهن شود نظر مردم درباره رویکرد صداوسیما چیست؟ آیا مغرضانه اســت یا منصفانه؟ آیا رسانه ملی اســت یا میلی؟ اگر بیش از ۸۰ نسبت مردم نگفتند رویکرد صداوسیما یک‌سویه، میلی و مغرضانه اســت من نام خود را به صادق ضرغامی یا صادق علی عسکری تغییر می دهم.»

این اســتاد دانشگاه گفت: «صداوسیما اینقدر غیرمنصفانه و یک‌سویه عمل کرده اســت که تبدیل به باور شده اســت که به هیچ وجه رسانه منصف و مسئول نیست. همه باور دارند که صداوسیما در خدمت اقلیتی تندرو قرار دارد.»

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته در یک صورت نامم را به صادق ضرغامی یا صادق علی عسکری تغییر می‌دهم اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما