• تاریخ : ۲۰ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

درمان یبوست در سه ماهه نخست بارداری/ روغن کرچک و سقط جنین/ ملينهای طبیعی در دوران بارداری


نامنظم انجام گرفتن حرکات روده که به ندرت در بدن خانومان معمولی اتفاق می‌افتد، عامل اصلی به وجود آورنده مشکل یبوست در دوران بارداری هست، همانطور که می‌دانید در حالت عادی، عوامل زیادی مانند رژیم غذایی روزانه، عوارض جانبی داروها، مسمومیت با فلزات سنگین، کم‌کاری غده تیروئید و اختلالات هورمونی می‌توانند به وجود آورنده مشکل یبوست بارداری باشند.


با این حال، تجربه کـــردن مشکل یبوست در بارداری توسط خانومان حامله با بروز یبوست در بدن افراد معمولی تکمیلا متفاوت هست؛ یادتان باانجام گرفت که اکثر خانومان ممکن هست در دوران بارداری خود از مشکل یبوست ناشی از بارداری رنج ببرند و در واقع، ایجاد انجام گرفتن تغییرات هورمونی در دوران بارداری خانمها، دستگاه گوارش خانومان باردار را تنبل کـــرده و در نتیجه، باعث کم انجام گرفتن دفعات اجابت مزاج در بدن آن ها خواهد انجام گرفت که در حالت کلی، با پیشرفت این روند، مشکل یبوست در بارداری در بدن این افراد به وجود خواهد آمد.علاوه بر این زمانی که جنین در داخل رحم مادر باردار خود رانجام گرفت می کند، ممکن هست فشار وارده بر ناحیه لگن مادرش را افزایش دهد که این حالت هم به نوبه خود منجر به بروز مشکل یبوست در بدن آنها خواهد انجام گرفت.


با شروع دوران بارداری در بدن خانومان هر خانومی ممکن هست مصرف برخی مواد غذایی را که باعث دشوار انجام گرفتن اجابت مزاج در بدن او می شود، را افزایش از قبل در پلن روزانه خود قرار دهد که همین عامل به تنهایی می‌تواند حالت یبوست انجام گرفتیدی را در بدن یک خانوم باردار به وجود آورد همچنین بروز کم‌خونی در دوران بارداری خانومان هم ممکن هست باعث سفت انجام گرفتن مدفوع و به وجود آمدن یبوست در بارداری شود.


روشی ساده برای درمان یبوست دوران بارداری


شبی هفت عدد انجیر خشک را در یک هستکان گلاب خیس کـــرده و بعد از گذشت یک ساعت قبل از خواب، انجیرها میل شود.


به جای انجیر از یک قاشق مرباخوری گل سرخ کاشان هم می‌توان هستفاده کـــرد.


گلاب باقی مانده را صبح ناشتا حداقل نیم ساعت قبل از صبحانه میل کنید؛ بعداز آن ۱۰ دقیقه پیاده‌روی در منزل توصیه می‌شود.


این پلن در صورت تکرار زیاد کمک کننده هست.


مواد غذایی کمک‌کننده به درمان یبوست بارداری


میوه‌های خام مانند موز، انگور فرنگی سیاه، نارنگی، گریپ فروت و پرتقال


میوه‌های خشک مثل برگه زردآلو و آلو


سبزیجات فیبردار مانند هویج، کلم، اسفناج، شاهی، کرفس و کنگر فرنگی


غلات سبوس‌دار تکمیل مانند حبوبات، لوبیا و عدس.


همچنین ورزش کـــردن منظم مادر برای جلوگیری از یبوست در بارداری زیاد نافع هست.


مراقب داروهای ملین باشید


مواد دارویی ملین، مخاط روده را تحريک کـــرده و بعد از مدتي روده‌ها را تنبل مي‌كند به طوري که عادت به اجابت مزاج طبيعي نيز از بين مي‌رود. از مصرف روغن کرچک و مسهل‌هاي قوي نيز بايد پرهيز كرد زيرا روغن کرچک روده‌ها را تحريک کـــرده، انقباضات معده و روده و درد زير شکم را باعث مي‌شود. به علاوه سقط و زايمان زودرس نيز گاه گاهي بعد از هستفاده از مسهل‌هاي قوي اتفاق مي‌افتد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما