• تاریخ : ۹ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله


گروه رویدادي : دنیای خانومانه

تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۹/۰۸ – ۲۲:۲۳

كد :۷۶۳۳۶

درمان گیاهی توده هیپواکو یا فیبروکیستیک پستان/ آیا توده هیپواکو خطرناک هست؟!

ویتامین E و روغن «گل فنجانی» از داروهای مصرفی برای کنترل بیماری فیبروکیستیک هستند. حذف کافئین، کاهش هستروژن دریافتی توسط غذا و حتی کاهش شکر از دیگر اقدامات کمکی در کنترل بیماری فیبروکیستیک هست …


تغییرات فیبروکیستیک می‌تواند یک پستان یا هر دو را گرفتار کند و به‌دلیل ایجاد ناآسودهی و درد هنگام لمس پستان توسط بیمار باعث مراجعه‌ی او به پزشک می‌شود. علت این تغییرات ناشناخته هست ولی ارتباط آن با الگوی هورمونی خانم‌ها ثابت انجام گرفته هست.


در واقع بیماری فیبروکیستیک پستان به طیفی از تغییرات هیستوپاتولوژیک اشاره دارد که علامت آن معمولاً تورم و درد در یک قسمت خاص یا در پایانی نسج پستان هست و معمولاً در حوالی تخمک‌گذاری یا بلافاصله پیش از قاعدگی مشخص‌تر می‌شود. در این دوران تغییرات هورمونی اغلب باعث می‌شود که سلول‌های پستانی مایع جمع کنند و به‌طرف تشکیل ندول یا کیست بروند (ساک‌‌های پر از مایع) و شبیه تورم یا برآمدگی منتشر یا موضعی لمس شوند.

در معاینه‌ی پستان ممکن هست حساسیت در لمس پستان و افزایش ندولاریته و تورم پستان و در بعضی موارد توده‌های حساس پستانی یافت شود.ارتباط فیبروکیستیک پستان با سرطان پستان


معمولاً نخستین پرسشی که در ذهن هر خانم مبتلا ایجاد می‌شود و از پزشکش پاسخ صریح می‌خواهد، این هست که آیا این بیماری با سرطان پستان ارتباط دارد یا خیر.


بیماری فیبروکیستیک برخلاف اسمش یک بیماری خطرناک و مرتبط با سرطان پستان نیست ولی مطالعات جدید نشان داده هست خانم‌هایی که این بیماری یا سایر بیماری‌های خوش‌خیم پستان را دارند اگر در بیوپسی پستان آن‌ها سلول‌های غیرطبیعی مشاهده ‌شود احتمال افزایشی برای ابتلا به سرطان دارند.


تشخیص

اقدامات تشخیصی در این موارد انجام سونوگرافی و در صورت لزوم ماموگرافی هست که خصوصاً در این حالت ماموگرافی می‌تواند زیاد دردناک باانجام گرفت و گاه متراکم (Dense) بودن پستان خواندن ماموگرافی را مشکل کند.


درمان معمول بیماری

اگر سونوگرافی کیست ساده را نشان دهد، می‌توان با راهنمایی سونوگرافی کیست را تخلیه کـــرد و اگر کیست با آسپیراسیون از بین نرفت، می‌توان بیوپسی انجام داد که این بیوپسی می‌تواند با راهنمایی سونوگرافی توسط دستگاه جدید واکیوم بیوپسی به‌نیکوی برای برداشتن سلول‌های لازم جهت پاتولوژی انجام شود و در صورت لزوم پایانی توده با بیوپسی اکسیژنال برداشته شود.


پروژسترون موضعی

مطالعات زیادی نشان داده هست که بیماری فیبروکیستیک علامت افزایش سطح هستروژن نسبت به پروژسترون هست. به‌همین دلیل برای کنترل علایم از آنالوگ‌های تستوسترون برای درمان هستفاده می‌شود تا بتوان با هستروژن افزایش یافته مقابله کـــرد ولی این داروها عوارضی همانند موسکولاریزاسیون، آکنه، سبوره، هیرسوتیسم و حتی خشکی واژن، کلفتی صدا و کوچک انجام گرفتن پستان‌ها را به‌دنبال دارد.

شاید خانم‌هایی را دیده باشید که با نگرانی و اضطراب و اسکارهای متعدد در هر دو پستان به‌خاطر بیوپسی‌های متعدد پستان مراجعه کـــرده‌اند که در پاسخ آن‌ها Dense fibrocystic breast disease گزارش انجام گرفته هست.


جالب هست بدانیم امروزه هستفاده از پروژسترون موضعی طبیعی (Natural) با نتایج نیکوی در درمان بیماری فیبروکیستیک همراه بوده هست. کرم موضعی پروژسترون یکی از جالب‌ترین محصولاتی هست که من در دوره‌ی پزشکی خود دیده‌ام. حیاتی‌ترین کار این کرم خنثی کـــردن اثر هستروژن افزایش یافته هست. این کرم حتی در بیماران یائسه هم قابل هستفاده هست و علاوه بر این‌که در عرض ۶ ماه درد و تورم پستان‌ها را به‌طور محسوس کاهش می‌دهد، می‌تواند ترس و نگرانی ناشی از سرطان پستان را هم در بیمار از بین ببرد. کرم پروژسترون موضعی نه‌تنها فاقد عوارض جانبی جدی هست، بلکه کاهش میل جنسی و کمبود انرژی و خستگی ناشی از دوران یائسگی را نیز بهبود می‌بخانجام گرفت.

کرم‌های پروژسترون با نام‌های Progestelle یا Progensa در بازار اروپا و آمریکا وجود دارد و از مزیت‌های اصلی آن این هست که مانند مولکول طبیعی پروژسترون عوارض جانبی ندارد و روش مصرف آسانی دارد.


نحوه‌ی هستفاده از کرم پروژسترون

کرم‌های پروژسترون را می‌توان به‌سادگی روی سطح پوست مالید. این کرم‌ها سریع جذب می‌شوند و اثری از خود باقی نمی‌گذارند. در هر فرد دوز مورد نیاز موثر ممکن هست فرق کند و معمولاً از یک‌دوم تا یک‌چهارم قاشق چای‌خوری در روز متغیر هست.

نکته‌ی حیاتی در مصرف کرم این هست که مصرف آن باید ۷-۳ روز در هر ماه قطع شود تا بدن نسبت به آن تحمل (تولرانس) پیدا نکند. معمولاً پس از ۳-۲ ماه مصرف بهبودی واضحی در علایم به‌وجود می‌آید که سپس می‌توان دوز دارو را تعدیل کـــرد. هر چه سطحی که کرم مالیده می‌شود افزایش باانجام گرفت جذب کرم افزایش خواهد بود. این کرم در اروپا با قیمت ۳۴ پوند قابل دسترس هست که برای مصرف تعداد ماه کافی هست.


به‌دلیل فواید زیاد زیاد این کرم در درمان علایم قاعدگی (PMS)، گُرگرفتگی (Flushing) دوران یائسگی، کاهش میل جنسی و حتی پیشگیری از سرطان پستان و نیز نداشتن عارضه‌ی جدی و آزاردهنده، با شرکت‌های دارویی برای واردات این کرم به ایران صحبت کـــردم که به‌محض موفقیت به هشدار همکاران خواهد رسید و نحوه‌ی دقیق مصرف و دوز دقیق مصرفی آن برای خانم‌های یائسه و دوران باروری توضیح داده خواهد انجام گرفت.


سایر درمان‌ها

ویتامین E
با دوز ۶۰۰-۷۰۰ mg روزانه، ویتامین B6 با دوز ۵۰ mg روزانه، قرص منیزیم (که وارد بازار ایران انجام گرفته هست) با دوز ۳۰۰ mg روزانه و همچنین روغن «گل فنجانی» از دیگر داروهای مصرفی برای کنترل بیماری فیبروکیستیک هستند.
حذف کافئین، کاهش هستروژن دریافتی توسط غذا و حتی کاهش شکر از دیگر اقدامات کمکی در کنترل بیماری فیبروکیستیک هست.

همچنین به بیماران توصیه می‌شود از سوتین سینه‌ی معقول و آسوده هستفاده کنند.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما