• تاریخ : ۷ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

درمان خانگی ترک لب/ حیاتیترین دلایل ترک خوردگی لبهاترک خوردگی و خشکی لبها به دلایل مختفی بروز میکند. افزایشین عامل موثر بر این مشکل تغییرات آب و هوا و بادهای سرد زمستانی هست، سایر عوامل ترک خوردن لبها عبارتند از:


کمبود مایعات بدن

خشکی و آلودگی هوا

مصرف سیگار و الکل

هستفاده از لوازم آرایشی غیر هستاندارد و بی کیفیت

تنفس دهانی که نتیجه گرفتگی یا پولیپ بینی باانجام گرفت.

سوء تغذیه ناشی از مصرف كم پروتئین‌ها و نیز مواد غنی از ویتامین B

مصرف برخی داروها

برخی بیماری‌ها نظیر تب،خشکی و ترک خوردن لبها را منجر میشود.


راه های ساده برای جلوگیری از ترک خوردن لب

علاوه بر خوردن آب زیاد و هستفاده از مرطوب کننده هوا در خانه این راه های ساده نیز می توانند باعث پیشگیری از ترک خوردن لب ها در فردا شود.


برای جلوگیری از ترک خوردن لب، لب های خود را نلیسید

یکی از بدترین کارهایی که می توانید با لب های ترک خورده بکنید این هست که مرتب آنها را بلیسید. تایمی مایع بزاق تبخیر می شود، پایان چربی طبیعی که روی لبتان داشتید را از بین می برد. به جای لیسیدن و گاز گرفتن لب خود، رطوبت آن را با راه حلی طبیعی مانند مرطوب کننده ضد حساسیت مانند روغن بادام، کره کاکائو و موم بازگردانید. اگر مشکلتان تورم لب ها هست، از موم یا کرمی هستفاده کنید که حاوی زردچوبه نیز باانجام گرفت، چون خواص ضد التهابی طبیعی دارد.


برای جلوگیری از ترک خوردن لب، روغن زیتون بخانومید

روزی دو تا سه مرتبه برای تسکین، نرمی و روانی لب ها از روغن زیتون هستفاده کنید، روغن زیتون خاصیت ضد التهابی، آنتی اکسیدان، و نرم کنندگی دارد. بلافاصله بعد از هستفاده احساس بهتری خواهید داشت اما التیام تکمیل تعداد روزی طول می کانجام گرفت.


برای جلوگیری از ترک خوردن لب از یک چای کیسه ای هستفاده کنید

اگر می خواهید لب ها نرم شوند به مدت ۳۰ ثانیه یک چای کیسه ای مرطوب را روی لب ها نگه دارید. پلی آنتی اکسیدان چای به ترمیم سلول های پوست آسیب دیده کمک می کند و به سرعت تجدید سلول ها کمک می کند. این کار را ۳ تا ۵ مرتبه در هفته انجام دهید.


برای جلوگیری از ترک خوردن پوست لب پوست آقاه را کنار بخانومید

الیزابت تانزی، مدیر موسسه جراحی پوست در واشنگتن می گوید: لایه برداری بهترین گام برای جلوگیری از ترک خوردن لب هست. یک ترفند ساده: بعد از اینکه دندان های خود را مسواک زدید، لب های خود را نیز مسواک بخانومید تا از شر پوست های خشک انجام گرفته خلاص شوید. برای نگهداری از پوست نرم جدید بلافاصله بعد از مسواک با موم معقول لب ها را مرطوب کنید.


چرب کـــردن لبها با روغن حیوانی

به این منظور یک قاشق چایخوری روغن حیونی را حرارت دهید و کمی به آن نمک اضافه نموه و به عنوان مرهم بر روی لبها قرار دهید.


هستعمال روغن نارگیل

یکی از روشهای درمان خانگی ترک لب، هستفاده از روغن نارگیل هست. افراد زیادی روغن نارگیل را یک مرهم طبیعی فوق العاده برای رفع خشکی لب ها می‌دانند. هرروز تعداد بار روغن نارگیل را خیلی آرام روی لبهای خود بمالید.


گلیسیرین و آبلیموی تازه

گلیسیرین و آبلیموی تازه را با نسبت مساوی با هم مخلوط نموده و بعد از شستن صورت روی لبها بمالید. هستفاده از این معجون برای پوست صورت نیز معقول یوده و از موثرترین انواع درمان خانگی ترک لب هست.


خیار

هستفاده از خیار تازه حلقه حلقه انجام گرفته روی لبها برای از بین بردن خشکی و ترک لبها زیاد مفید هست.


عسل و وازلین

عسل یک مرهم فوق العاده و یک عامل ضد باکتری هست. وازلین نیز یکی از بهترین محافظان پوست هست و تایمی این دو عامل با هم ترکیب شوند برای رفع این مشکل زیاد موثر خواهند بود.


خامه

هستفاده از خامه تازه از شیری که تازه جوشیده هست، از دیگر راهکارهای درمان خانگی ترک لب‌ها هست. مقداری از خامه مورد نظر را برداشته و به آن تعداد قطره آبلیموی تازه اضافه نموده و آن را به آرامی روی لبها بمالید و بعد از تعداد دقیقه با یک دستمال کاغذی نرم به آهستگی آن را پاک کنید.


آلوئه ورا

برای درمان لب‌های خشکی زده و دچار ترک خوردگی، مقدار کمی ژل آلوئه ورا روی لب‌های خود بمالید و تعداد روز پیاپی این کار را تکرار کنید.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما