• تاریخ : ۳۰ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله


گروه رویدادي : نوزاد و کودک

تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۲۹ – ۱۶:۲۵

كد :۷۵۹۳۲

درمان خانگی ابسه دندان کودکان/ چگونه دندان درد کودک را آرام کنیم؟


هنگامی که یک دندان بطور مداوم درد ضربانی دارد و شما با درد در طول شب بیدار می شوید، می تواند علت مشکل ایجاد انجام گرفته چیزی نگران کننده تر از یک دندان درد ساده باانجام گرفت. در این حالت همواره احتمال دارد با عفونت و آبسه دندان مواجه باشید و این عفونت در ناحیه سر ریشه دندان یا اطراف ریشه پخش انجام گرفته باانجام گرفت. عفونت دندان از لایه داخلی دندان سر چشمه می گیرد که در اصطلاح تخصصی به آن «حفره پالپ» نقل کرد می شود.


در داخل حفره پالپ رگ های خونی و اعصاب وجود دارد که در مجموع به آنها «پالپ» نقل کرد می شود. قبل از ایجاد یک عفونت، دندان توانایی خود برای مبارزه با عفونت را به طور چشمگیر از دست می دهد و به همین خاطر باکتری ها به پالپ حمله کـــرده و تکثیر می شوند. با تکثیر باکتری ها، عفونت معمولاً در حفره پالپ پخش می شود و با گسترش در پایین ریشه و روت کانال به هستخوان نیز نفوذ می کند.


عفونت ایجاد انجام گرفته، مجموعه ای از مواد فاسد هست که از اجتماع سلول های سفید آقاه خون، بافت های باقیمانده، و باکتری ها تشکیل می شود.


عفونت دندان با عفونت یا آبسه لثه در رابطه با منبع ایجاد عفونت متفاوت هستند. عفونت و علائم آبسه دندان (یا «عفونت پری آپلیکال») از ناحیه پالپ دندان سر چشمه می گیرد و در بالای ریشه دندان تشکیل می شود. این موضوع در حالی هست که عفونت لثه (یا «عفونت پریودنتال») با تشکیل یک کیسه عفونی خارج از دندان و در کنار ریشه آن ایجاد می شود. درمان عفونت لثه و دندان در این حالت بستگی به منشا ایجاد عفونت دارد.ابتدا چه کار باید بکنید؟

۱- لثه اطراف دندان را بررسی کنید و اگر متوجه یک برآمدگی قرمز انجام گرفتید بآرامی آنرا با نوک انگشت خود لمس کنید. چیزی نرم و اسفنجی را احساس خواهید کـــرد که در حقیقت انبوهی از چرک جمع انجام گرفته هست.

۲- برای تسکین دادن درد به کودک خود آسپرین بچه یا شربت هستامینوفن بدهید. از بیحس کننده‌های موضعی مانند دانه میخک هستفاده نکنید. زیرا ممکن هست به حاشیه لثه لطمه بخانومد و مشکلات دندانی افزایشی بوجود آورد.

۳- دهان کودک خود را با یک محلول آب نمک ضعیف شستشو دهید تا دمل را زودتر بترکاند و هرگونه چرک را که از آن خارج انجام گرفته هست بشوید.

۴- از یک کیسه یا بطری آب گرم برای آرام کـــردن درد هستفاده کنید.

۵-بلافاصله به دندانپزشک یا نزدیکترین مرکز اورژانس مراجعه نمائید.

دکتر چه اقدامی انجام خواهد داد؟


دکتر دندانپزشک یا از طریق شکافتن لثه و یا کشیدن دندان (در صورتیکه راهی برای حفظ آن وجود نداشته باانجام گرفت).چرک را خارج می‌سازد. هر دو روش تحت بیحسی انجام میشوند.

برای ریشه کنی عفونت، دکتر یا دندانپزشک یک دور آنتی بیوتیک را تجویز می‌کند. ممکن هست یک دهان شویه نیز برای مصرف سه یا چهار بار در روز تا بهبودی زخم توصیه نماید.


شما چه کمکی می‌توانید بکنید؟


برای به حداقل رساندن فساد دندان، مرتباً برای کودک مسواک بخانومید.


از سن سه سالگی به بعد، کودک خود را بطور مرتب نزد دندانپزشک ببرید.

شیرینی جات و مواد قندی را از غذاهای کودک خود کاهش کنید.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما