• تاریخ : ۱۴ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : دسته‌بندی نشده

مراسم نخستین ســالگرد درگذشت عباس کیارستمی برگزار شد و دوستان این هنرمند با بیان ویژگی‌های او و خاطراتی که با این کارگردان داشتند، یاد او را زنده کردند.

به نقل توما، مراسم یادبود عباس کیارستمی در اولین ســال درگذشت این کارگردان سینمای ایـــران، عصر امروز، دوشنبه ۱۲ تیر با حضور هنرمندان و علاقه‌مندان در خانه هنرمندان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، کیوان کثیریان (مجری برنامه) اشاره‌ای به برنامه سینما تک خانه هنرمندان برای نمایش فیلم‌های کیارستمی کرد و گفت: «ســال گذشته بالای ۴۰ عنوان از فیلم‌های جناب جناب کیارستمی را در سینما تک خانه هنرمندان پخش کردیم. در ســال ۹۲ نیز سینما تک خانه هنرمندان با فیلم «جاده‌های کیارستمی» افتتاح شد. 

در آن مراسم و آن روز؛ جناب جناب کیارستمی خود حضور داشت به این شرط که صحبت نکند. برای برنامه امروز ما خیلی سخت توانستیم فیلم‌هایی که قرار بر پخشش‌‌شان بود را هماهنگ کنیم و درنهایت هم نتوانستیم شرایط نمایش فیلم «۲۴ فریم» جناب جناب کیارستمی را فراهم کنیم.»

در ادامه این مراسم، فیلم «مرا به خانه ببر» ساخته کیارستمی برای حاضران نمایش داده شد و سپس محمدرضا اصلانی (کارگردان، نویسنده و شاعر) روی صحنه آمد و گفت: «خوشحالم در جمعی این چنین برای مردی که جامعه فرهنگی ما به لحاظ جهانی شدن مدیون زحمات اوست، حضور دارم. من قصد دارم امروز درباره مدیریت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان صحبت کنم. فعالیت‌های کانون در دهه ۵۰ و ۶۰ اگر نبود، شاید جناب جناب کیارستمی هم نمی‌توانست آنچنان که می‌خواســت موفق شود.»

325156 685 درخواســت نام‌گذاری یک خیابان به نام کیارستمی

  

در بخش دیگر مراسم، ابراهیم‌ فروزش، کارگردان و یکی از مدیران سابق سینمایی کانون، در سخنانی بیان کرد: «در مورد کیارستمی در این یک‌ســال خیلی گفته شده اســت و او همان طور که خودش در شعری می‌گفت، «رفـــــت، ماند». بنابراین حرف زدن شاید در حد من نباشد و فقط به کمی از خاطرات نیمه شخصی و کاری با این هنرمند اشاره می‌کنم. من گاهی کنار او زمان مصاحبه‌هایش می‌نشستم و می‌دیدم چقدر تحلیل دارد و حرف‌هایش ماندگار اســت. امیدوارم همان طور که کیارستمی با آثارش ماندگار اســت، دیگر هنرمندان ایـــرانی با آثارشان جاودان بمانند.»

325154 235 درخواســت نام‌گذاری یک خیابان به نام کیارستمی

 

حبیب رضایی، دیگر سخنران این مراسم هم درباره کیارستمی گفت: «با وجود اساتید بزرگی که عقبه‌های درخشانی دارند، وجود من در اینجا معنای چندانی ندارد. من مثل اغلب شما مخاطب فیلم‌های کیارستمی بودم اما این شانس هم را داشتم که معاشرت‌های شخصی با ایشان داشته باشم و هر بار که ایشان را ملاقات کردم بر میزان حیرتم افزوده شد. در اینجا می‌خواهم عبارتی را از دوست دیرین جناب جناب کیارستمی، آیدین آغداشلو، وام بگیرم چراکه این جمله جان کلام اســت در مورد عباس کیا رستمی. آغداشلو می‌گفت: «کیارستمی پروای سادگی داشت.» این جمله در مورد عباس کیارستمی کاملا صدق می‌کند. پروا داشتن همیشه با تلاطم همراه اســت و سادگی همیشه با یک سکون و آرامش توام بوده. در کنار هم قرار گرفـــــتن این دو نیاز به طی طریق دارد و ایشان از یک پشتوانه عظیم فرهنگی برخوردار بوده اســت.»

 

325157 747 درخواســت نام‌گذاری یک خیابان به نام کیارستمی  

این بازیگر ادامه‌داد: «با این‌که عباس کیارستمی دغدغه نداشته اســت که خیابانی به اسمش باشد، ولی ما این نیت و دغدغه را داریم تا چنین جایی باشد که وقتی به آن جا رفـــــتیم برای رفـــــتن به آنجا و ماندن در آنجا کمی ساده‌تر برویم.‌ هرچند در این بلبشو بعید اســت فرصتی برای رسیدن به چنین دغدغه‌ای باشد ولی با این حال خوشحالم که او آدرسی از خانه دوست به ما داده که حالا دیگر همه می‌دانیم کجاســت.»

جابر قاسمعلی، فیلمنامه نویس و منتقد سینمایی هم در سخنانی کوتاه گفت: «عباس کیارستمی رِند سینماســت؛ او به ما آموخت که هر کدام‌مان می‌توانیم قهرمان اصلی قصه‌های‌مان باشیم.

 

در ادامه مراسم، شاهد شرافت (خواهرزاده کیارستمی) درباره فیلم «خانوم» که از مادر زنده‌یاد کیارستمی ساخته بود، گفت: «خیلی سخت اســت راجع به فیلمی صحبت کنم که قرار بود در زمان حضور خود جناب جناب کیارستمی دیده شود. این فیلم را از مادر کیارستمی ساخته‌ام که مادربزرگ من هم می‌شوند. من می‌خواســتم فیلمی درباره جناب جناب کیارستمی بسازم اما ایشان به من گفتند این جور فیلم‌ها تکراری اســت و بروم دنبال سوژه دیگر. من هم به سراغ مادر ایشان رفـــــتم و از مادر بزرگم زهرا کیارستمی فیلم را تهیه کردم. وقتی جناب جناب کیارستمی این فیلم را دید؛ پسندید. فیلم در ابتدا ۴۶ دقیقه بود که با تدوین خود ایشان به ۲۴ دقیقه رسید ولی متاسفانه نشد در زمان حیات ایشان نمایش داده شود.»

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته درخواســت نام‌گذاری یک خیابان به نام کیارستمی اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home2/blogir/public_html/zanefarda.ir/wp-content/plugins/wordpress-seo/inc/sitemaps/class-sitemaps-cache.php on line 201