• تاریخ : ۱۶ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

داد زدن سر کودک چه عواقبی دارد؟/ کنترل داد زدن!


شاید شما جزو آنهایی باشید که مدام سر بچه‌ها داد می‌خانومند یا شاید هم گهگاه این کار را می‌کنید و یا ممکن هست خیلی به ندرت پیش بیاید که سر فرخانومدتان داد بخانومید.

اگر ابداً این کار را نمی‌کنید به شما تبریک می‌گوییم. اگر هم اهل داد زدن هستید، خب، بالاخره انسان هست دیگر! شاید تا به حال نمی‌دانستید داد زدن بر سر بچه‌ها، چه عواقبی دارد که ما برای‌تان می‌گوییم و به صورت حتم اینکه چطور می‌توانید این عادت را از محیط خانه‌تان دور کنید.نخست از همه؛ دادن زدن متداوم هم بد نیست


بله، درست هست؛ داد زدن گاهی مفید و حتی لازم هست. داد زدن چیزی شبیه آژیر آتش نشانیست که می‌تواند از آن با احتیاط و به عنوان علامتی از خطر هستفاده کـــرد.

داد زدن، شکلی موثر از هانجام گرفتار برای بچه‌ها در مواقعی هست که در موقعیتی خطرناک قرار می‌گیرند. یعنی داد زدن باید فقط شیوه‌ای از هانجام گرفتار باانجام گرفت، نه بخشی از تنبیه یا روشی برای اداره‌ی امور روزمره!

داد زدن چه بر سر بچه‌ها می‌آورد؟

اگر سعی دارید فرخانومدتان را از انجام کاری متوقف کنید یا ساکتش کنید، مدام داد و فریاد زدن راه درستش نیست. اگر به آرامی واکنش نشان دهید، اطمینان و عشق را در فرخانومدتان پرورش خواهید داد. اما تصویر این موضوع هم صدق می‌کند؛ اگر مدام با داد و فریاد زدن کارتان را پیش ببرید، مغز فرخانومدتان وارد حالت جنگ و گریز خواهد انجام گرفت.

داد زدن ممکن هست باعث شود فرخانومدتان مقابله به مثل کند و رفتار تهاجمی به سمت شما داشته باانجام گرفت و حتی بخواهد به شما آسیب بخانومد. همچنین داد زدن باعث می‌شود کودک‌تان یا فرار کند و یا فقط با ترس و دلهره به شما خیره شود. مطالعات نشان داده داد زدن، در بلند مدت، بچه‌ها را تهاجمی‌تر می‌کند، هم از لحاظ کلامی و هم از نظر فیزیکی.

داد زدن به فرخانومدتان یاد می‌دهد تا زمانی که داد نزدنید جدی نیستید

در افزایش موارد ما به این امید سر بچه‌ها داد می‌خانومیم که آنها یاد بگیرند دفعه‌ی بعد بدون داد زدن ِ ما، کاری را انجام بدهند یا ندهند. اما چیزی که واقعیت دارد تکمیلا برتصویر هست! یعنی ما به آنها یاد می‌دهیم تا زمانی که سرشان داد نخانومیم، جدی نیستیم. در این مطلب، تعداد توصیه‌ی زیاد نیکو برای شما داریم تا کمک‌تان کنیم بدون نیاز به داد زدن، حس همکاری و همدلی بین شما و فرخانومدتان تقویت شود.

داد زدن، شکل درستی برای ارتباط نیست

گاهی تایم‌ها ما طبق این باور نادرست داد می‌خانومیم که، اگر با صدای بلند حرف بخانومیم یا نکته‌ای را گوشزد کنیم، کودک‌مان آسوده‌تر می‌تواند آن نکته را به خاطر سپرده و جدی بگیرد. در حالیکه اینطور نیست. شاید در کوتاه مدت و زیاد سطحی از داد زدن‌تان نتیجه بگیرید اما نکته‌ای که به آرامی و با شیوه‌های درست گوشزد می‌شود زیاد موثرتر و عمیق‌تر در ذهن کودک جا می‌افتد تا نکته‌ای که با داد زدن به کودک منتقل می‌شود.

با داد زدن نمی‌توانید پیام‌تان را مستقیما به فرخانومدتان منتقل کنید، زیرا بچه‌ها در دفاع از خودشان در برابر یک خطر احتمالی یا خطر واقعی زیاد پرتکاپو هستند و اصل مطلب را از دست می‌دهند، اما اگر با آرامش حرف بخانومید، لزومی برای دفاع نمی‌بینند و روی همان چیزی که دنبال شمهست تمرکز خواهند کـــرد.

داد زدن، اعتماد را از بین می‌برد

اگر مدام با داد و تهدید، ترس را در دل فرخانومدتان ایجاد کنید، اعتماد او به شما آسیب دیده و از بین می‌رود. به جای داد زدن، جور دیگری شرایط را کنترل کنید و با حسی از شوخی و همراهی، هانجام گرفتارهای لازم یا نکات و توصیه‌های‌تان را به او منتقل کنید. واکنش نشان دادن به یک موقعیت اگر از نگاه فرخانومدتان،همراه با همدلی و مهربانی باانجام گرفت، در توده‌ای از مشکلات بعدی ِ بهم گرده خورده گرفتار نخواهید انجام گرفت و فرامین‌تان هم به اجرا درخواهند آمد!

شما هم قرار نیست تکمیل و بی‌عیب باشید؛ اما خونسردی‌تان را حفظ کنید

خونسرد ماندن گاهی واقعا دشوار هست. تایمی پسر کوچک‌تان برای پانزدهمین بار، پایان محتویات کیف دستی‌تان را روی زمین ولو می‌کند، حتما دارد روی اعصاب‌تان راه می‌‌رود! اما خونسرد ماندن شما، مطمئنا بازخورد نیکوی خواهد داشت و اعتماد فرخانومدتان به شما سلب نخواهد انجام گرفت و فرخانومدی خواهید داشت که به شما اطمینان دارد، از شما نمی‌ترسد، با شما نمی‌جنگد و عاشق شمهست.

اگر تایمی کوچک بودید والدین شما مدام سرتان داد می‌زدند، اجازه ندهید این عادت به خانومدگی شما هم رخنه کند. شما پدر و مادر عاقل‌تری باشید، صبوری را تمرین کنید و عشق‌تان را بروز دهید.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما