• تاریخ : ۲۴ام مرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله


گروه رویدادي : پیش از بارداری

تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۵/۲۴ – ۰۷:۳۲

كد :۷۵۶۲۳

خونریزی های غیر طبیعی و زیاد عادت ماهانه و فیبروم!/ آیا همه فیبرومهای رحمی نیاز به جراحی دارند؟!


آیا همه فیبرومهای رحمی نیاز به جراحی دارند؟!


پاسخ مشاور:


اگر فیبروم‌ها علائمی ایجاد نمی‌کنند، جراحی جهت برداشت آن‌ها لازم نمی‌باانجام گرفت.


فیبروم در داخل رحم زیاد شایع هست. در بعضی نژادها، وجود فیبروم در ۵۰% خانم‌ها دیده می‌شود. فیبروم در سه ناحیه از رحم می‌تواند وجود داشته باانجام گرفت:

*بیرون از رحم

*داخل دیواره رحم

*داخل محوطه رحم

وجود فیبروم به‌معنای برداشتن (جراحی کـــردن) نمی‌باانجام گرفت. فیبروم‌ها با توجه به محل و اندازه می‌توانند علائمی شامل خونریزی‌های انجام گرفتید، درد شکم وعلائم فشاری ایجاد کنند. اگر فیبروم‌ها علائمی ایجاد نمی‌کنند، جراحی جهت برداشت آن‌ها لازم نمی‌باانجام گرفت.


فیبروم یا فیبروئیدهای رحمی به توده های غیر سرطانی و خوش خیم که در ناحیه رحم رانجام گرفت می کنند، اطلاق می شود. زیادی از خانومان دارای فیبروم های رحمی می باشند.

این فیبروم ها می توانند در جاهای مختلف رحم رانجام گرفت کنند و اندازه آنها معمولا متفاوت می باانجام گرفت. برخی اوقات این فیبروم ها باعث درد و ناآسودهی فرد می شوند، اما به طور معمول خطرناک نیستند و خانومدگی فرد را تهدید نمی کنند.

تشخیص زودهنگام فیبروم های رحمی زیاد حیاتی هست و گام حیاتیی در جلوگیری از برداشتن رحم (هیستركتومی) در فردا خواهد بود.


 


شناسایی فیبروئیدهای رحمی

تا کنون علت قطعی ایجاد فیبروم های رحمی در خانم ها پیدا نانجام گرفته هست، بنابراین با در نظر گرفتن راه های زیر می توانید وجود و یا عدم وجود فیبروئید های رحمی را در خودتان مشخص کنید.باید بررسی کنید که آیا علایم فیبروئید های رحمی در شما وجود دارد و یا نه.


 


 


شایع ترین علایم فیبروئید های رحمی شامل موارد زیر می باانجام گرفت :– خونریزی های غیر طبیعی و زیاد در عادت ماهانه

– درد و فشار در ناحیه لگن

– طولانی بودن خونریزی های ماهانه

– خونریزی بین دوره های قاعدگی

– بزرگ انجام گرفتن شکم

– کآقارد

– پا درد

– درد در حین رابطه جنسی با همسر


 


اگر علایم ذکر انجام گرفته را دارید، باید فورا به پزشک متخصص خانومان مراجعه کنید و وضعیت خود را بگویید.

متخصص خانومان آزمایش های لازم را جهت اثبات قطعی فیبروئید رحمی تجویز می کند.برای این منظور لازم هست که معاینات ناحیه لگن توسط پزشک انجام گیرد. همچنین داخل رحم شما بررسی و معاینه می شود.برای بررسی افزایش سونوگرافی انجام می گیرد تا تعداد و اندازه و محل فیبروئیدهای رحمی مشخص شود.

همچنین ممکن هست بنا به صلاحدید پزشک متخصص، آزمایش هایی نظیر سی تی اسکن و ام آر آی نیز انجام گیرد تا از وجود فیبروئید های رحمی مطمئن شوید.آزمایش خون و ادرار نیز در صورت لزوم تجویز می شود.متخصص خانومان پس از بررسی پایان آزمایش های لازم و در صورت قطعی انجام گرفتن فیبروئید های رحمی، راه های درمانی لازم را به بیمار ارائه می دهد.


 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما