• تاریخ : ۳۰ام آبان ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

خانومدگی خانوماشویی بدون فرخانومد/ فواید نداشتن فرخانومد!


زمانی‌ که افراد درگیر چالش‌‌‌های ناباروری و درمان‌های آن با واقعیت خانومدگی بدون فرخانومد مواجه می‌شوند ناخودآگاه غم و اندوه زیادی بر آن‌ها غلبه می‌کند ؛ دلیل که زوج‌ها به این نتیجه می‌رسند که آرزویشان را از دست داده‌اند و در نتیجه اغلب احساس افسردگی می‌‌کنند و اطرافیان نیز به ندرت غم و اندوه آن‌ها را درک می‌‌کنند و فرض می‌‌کنند که نداشتن فرخانومد خوهسته‌ی خود زوج بوده هست. خیلی از آقام مخصوصاً خانوم‌ها ارزش خود در خانومدگی را به ایفای نقش مادربودن گره می‌خانومند.جامعه نیز آن‌‌‌هایی را که عهده‌دار تربیت و پرورش کودک هستند محترم می‌شمارد و اغلب آن‌‌‌هایی را که راه‌‌‌ها و افکار معنادار دیگری را برای ادامه‌ی خانومدگی خود دنبال می‌‌کنند، نادیده می‌‌گیرد. تایمی شما در راهی قدم برمی‌‌دارید که منتهی به خانومدگی بدون فرخانومد هست باید تصمیم بگیرید انرژی که قرار بود زمانی صرف مادر و پدر انجام گرفتن کنید اکنون در چه راهی می‌خواهید همان انرژی را صرف کنید. با همسرتان صحبت کنید و پایانی اهدافی که می‌خواهید دنبال کنید تا این غریزه‌ی مادری/پدری را سیراب کنید مشخص کنید و این اهداف را نخستویت‌بندی کنید . زمان و فضای کافی را در اختیار یکدیگر قرار دهید تا این احساسات را رانجام گرفت دهید و دنبال کنید.


معمولاً چنین زوج‌‌‌هایی سعی می‌‌کنند تا به نحوی کودکان را در خانومدگی روزمره‌ی خود جای دهند، مثلاً با گذراندن زمان با فرخانومدان بستگان و دوستان یا کودکانی که در جامعه نیاز به کمک دارند. این زوج‌ها از این‌که مشارکت در چنین فعالیت‌‌‌هایی به آن‌ها این اجازه را ‌‌‌‌می‌دهد که تایم آزاد داشته باشند تا در کنار حفظ تعادل در خانومدگی به باقی امور نیز بپرداخانومد، خرسند هستند.


خانومدگی بدون فرخانومد یک پنجره‌ی جدید رو به دنیایی پر از فرصت هست. ارتباطات شما با سایر آقام جان تازه‌ای می‌‌گیرد. ممکن هست حس آزادی را تجربه کنید و فرصت‌‌‌هایی را پیش روی خود ببینید که با وجود فرخانومد ممکن نخواهند بود. به همان نسبت که این طرز فکر در شما قوت یابد، مقادیر زیادی انرژی و هیجان نیز در شما پدیدار می‌شود.


به عبارتی شما مجدد با خانومدگی درگیر خواهید انجام گرفت حتی خیلی افزایش از زمانی که فرضاُ فقط با فرخانومدتان درگیر ‌بودید.


خیلی از آقام خلاق‌تر خواهند انجام گرفت. با این دیدگاه زوج‌ها غم از دست دادن آرزوی خود را پشت سر گذاشته و انرژی خود را صرف کار‌‌هایی می‌‌کنند که خانومدگی را برایشان هیجان انگیزتر می‌کند مانند کار، فرخانومدان اطرافیان، دوستان، خدمات اجتماعی، سفر، علایق و غیره. آن‌ها ثروت خود را برای تفریح یا خیریه هستفاده می‌‌کنند.


با تغییر چشم‌انداز نسبت به خانومدگی، زوج‌ها درمی‌یابند که حس سرخانومدگی و حیاتی بودنشان می‌تواند به یک فرد یا به پایان دنیا و فرهنگ‌‌‌های آن با روش‌‌‌های متنوع منتقل شود و تنها راه اینکه شما در روی کره‌ی زمین تفاوتی ایجاد کنید داشتن فرخانومد نیست.


در پذیرش خانومدگی بدون فرخانومد شما یاد می‌‌گیرید که در خانومدگی دیدی رو به جلو داشته باشید به جای اینکه مدام به گذشته برگردید. در این شرایط یادآوری فقدان فرخانومد در خانومدگی یا اتفاقات ناخوشایندی مانند سالگرد‌‌های سقط جنین، دیگر عذاب‌آور نخواهد بود. یادتان باانجام گرفت که حیاتی این هست که به فردا با خوشحالی و ارزش بنگریم بدون توجه به وضعیت خانومدگی، فرخانومد، شغل یا وضعیت تأهل.


در بعضی افراد این تغییرات احساسی به گسترش ابعاد معنوی فرد می‌انجامد و افراد به این باور می‌رسند که پیوند عاطفی با فرخانومد تنها راه رسیدن به خوشبختی عمیق و ارتباط انسانی نیست؛ بلکه تنها یکی از راه‌‌‌های رایج می‌باانجام گرفت و شما می‌توانید راه‌‌‌های دیگری را خلق کنید.


قلب ما به ما یاد ‌‌‌‌می‌دهد که آرزوی خانواده شکل‌‌‌های زیادی را به خود می‌‌گیرد. تایمی شما جوان هستید، درباره‌ی رسیدن به پایانی اهدافتان آرزوپردازی می‌‌کنید. در میانسالی با آرزو‌‌های بربادرفته‌ی خود مانند فرخانومد، فرشته نجاتتان، منطقهت یا اهداف کاری مواجه می‌شوید. برای این آرزو‌‌های ازدست‌رفته سوگواری می‌‌کنید و خانومدگی خود را به همان شکلی که هست به همراه پایان انتخاب‌هایی که در گذشته انجام داده‌اید و اکنون ثمره‌ی آن را می بینید می پذیرید. در نهایت با خانومدگی و خودتان صلح می‌‌کنید.


پذیرش فرخانومد یا فرخانومدخواندگی


از آنجایی‌که برخی زوج‌ها (یک نفر یا هر دو نفر) از لحاظ فیزیکی و فیزیولوژیکی قادر به باردار انجام گرفتن و داشتن فرخانومد هم خون خود نخواهند بود و همچنین با توجه به علاقه‌ی زیادی از زوج‌ها به داشتن فرخانومد و سردی روابط و بعضاً بروز علائمی از افسردگی در شرایط نبود فرخانومد در خانومدگی، قبول کـــردن سرپرستی یک کودک، نه تنها امری زیاد خیرخواهانه، بلکه امری زیاد شادی‌بخش برای این دسته از زوج‌ها خواهد بود.


باید بپذیریم که خانومدگی پایان کودکان آغاز نیکوی ندارد و بنا به دلایلی که در جامعه و در خود افراد با آن‌ها مواجه هستیم کودکان بی‌سرپرست زیادی در سطح کشور خانومدگی می‌‌کنند. با وجود مراقبت‌ها و حمایت‌‌‌های سازمان بهزیستی، حضور کودکان در خانواده زیاد موثرتر و دلچسب‌تر خواهد بود زیرا برآورده انجام گرفتن نیاز‌‌‌های عاطفی کودک نیز به اندازه‌ی سایر نیاز‌‌های رفاهی ‌آن‌ها ضروری هست. برخی کودکان به دلیل عدم صلاحیت والدین به این مراکز معرفی انجام گرفته‌اند و طبیعی هست که حاضر به تجربه‌ی مجدد خانومدگی در شرایط قبلی نخواهند بود. همان‌طور که همه‌ی ما می‌دانیم داشتن سطح رفاه نسبی و تأمین انجام گرفتن نیازهای عاطفی جزئی از حقوق نخستیه‌‌ی هر فرد هست که باید از آن بهره ببرد.


پذیرفتن سرپرستی کودک نه تنها باعث رقم خوردن فردا‌ی وی در فضایی امن و حس کـــردن معنی “خانواده” خواهد بود ؛ بلکه باعث شروع فصل تازه‌ای در خانومدگی مشترک زوج‌‌ها خواهد انجام گرفت که با خود شادی، مهر و محبت افزایشی را به همراه خواهد داشت.


جهت پذیرفتن سرپرستی کودک ابتدا زوج‌ها باید با هم به توافق رسیده باشند و هردو رضایت خود را اعلام کنند. سپس با بررسی شرایط و پیش‌بینی ثبات وضع مالی و ثبات رابطه‌ی زوجین (جهت ضربه نزدن افزایش به فرخانومد به علت مشکلات خانوادگی)، کارهای مربوط به قبول فرخانومد برای آن‌ها توسط دستگاه‌های مربوطه انجام می‌شود.


طبق تعریف سازمان بهزیستی فرخانومدخواندگی به معنی اعطای سرپرستی کودکان بی‌سرپرست تحت سرپرستی سازمان بهزیستی به خانواده‌‌‌های واجد شرایط هست که متقاضی حمایت از کودکان بی‌سرپرست هستند.


طبق شرایطی که سازمان ذکر کـــرده هست کودکان در صورتی به فرخانومد‌خواندگی سپرده می‌شوند که پدر، مادر یا حتی جد پدری کودکان شناخته انجام گرفته نباشند و همچنین باید کودکان تحت حمایت و سرپرستی بهزیستی باشند. بنابراین به منظور سپردن سرپرستی کودک به یک خانواده، کودک باید ابتدا توسط مراجع قضایی به سازمان بهزیستی تحویل داده شود و سپس به خانواده‌‌‌های دارای صلاحیت سپرده شود. در ضمن تنها کودکانی را که والدین آن‌ها به‌هیچ‌وجه شناسایی نانجام گرفته باانجام گرفت یا در صورت شناسایی، تلاش‌هایشان در رهستای برگرداندن سرپرستی کودک مؤثر واقع نانجام گرفته باانجام گرفت، می‌توان به فرخانومدخواندگی پذیرفت. به عبارت دیگر کودکانی که به طور متایم به دلایلی در پرورشگاه نگه‌داری می‌شوند و قرار هست بعد از مدتی به خانواده‌‌‌هایشان بازگردانده شوند شامل این امر نمی‌شوند. همچنین سن کودک باید کاهش از دوازده سال باانجام گرفت.


شرایط ذکر انجام گرفته توسط سازمان بهزیستی برای خانوم و شوهر به شرح زیر هست:


افراد ساکن ایران و همچنین دارای ملیت ایرانی باشند ؛

از زمان ازدواج حداقل پنج سال گذشته باانجام گرفت و در این مدت صاحب فرخانومد نانجام گرفته باشند ؛

حداقل سن یکی از افراد سی‌سال باانجام گرفت ؛

هیچ یک مرتکب جرائم عمدی نانجام گرفته باشند ؛

صلاحیت اخلاقی و تمکن مالی (در حد فراهم کـــردن خانومدگی آرام برای کودک) داشته باشند ؛

مبتلا به بیماری‌‌‌های انجام گرفتید و صعب‌العلاج نباشند ؛

اعتیاد به مواد مخدر یا الکل نداشته باشند ؛

درصورتی‌که پزشک تأیید کند که افراد به‌هیچ‌وجه به دلایل پزشکی قادر به بچه‌دار انجام گرفتن نیستند دادگاه ممکن هست حکم معافیت از قوانین دو و سه را اعلام کند.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما