• تاریخ : ۱۲ام مهر ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله بعد از سال‌ها فعالیت درباره حقوق خانومان در داخل و خارج از عربستان، بالاخره در این کشور به خانومان اجازه داده انجام گرفت که بتوانند رانندگی کنند.این حکم سلطنتی  که تعداد روز پیش در تلویزیون عربستان به طور حتمی اعلام انجام گرفت از منطقهیور ماه سال فردا اجرایی می‌شود.

قرار هست، یک کمیته تازه تشکیل انجام گرفته یافته‌های خود را در طول  ۳۰ روز فردا در مورد چگونگی اجرای این سیهست ارائه کند.

در واقع بعد از اجرایی انجام گرفتن این حکم خانومان عربستانی اجازه خواهند داشت که بدون رضایت هیچ جناب آقا گواهینامه‌ رانندگی داشته باشند.

اگرچه هنوز هم قوانینی که شکاف جنسیتی علیه خانومان را موجب می‌شود، خانومدگی روزانه آنها را در عربستان سعودی محدود می‌کند.

بر اساس آمار شکاف جنسیتی سال ۲۰۱۶، عربستان از میان ۱۴۴ کشور، بعد از کشورهای سوریه، پاکستان و یمن در رتبه ۱۴۱ قرار دارد.

*خانومان، چه کارهایی می‌توانند در عربستان انجام دهند؟

. رای دادن در انتخابات محلی: در سال ۲۰۱۵ برای نخستین بار به خانومان عربستانی اجازه داده انجام گرفت که در یک انتخابات شرکت کنند، به صورت حتم کاندیدای خانوم اجازخ نداشتند با رای دهندگان آقا صحبت کنند و در منناطق مخصوص تبلیغات انتخابتی خانومان و آقاان حق نداشتند با هم باشند.

. انتخاب انجام گرفتن در شورای مشورتی: سال ۲۰۱۱ پادشاه عبداالله به خانومان اجازه داد که در انتخابات شورای مشورتی عربستان شرکت کنند و ۲ سال بعد هم گفت ۲۰ درصد اعضای این شورا خانومان باشند. در سال ۲۰۱۵، ۱۷ خانوم به عنوان عضو این شورا انتخاب انجام گرفتند.

. تحصیل در کالج: در سال ۲۰۱۵ در گزارشی دولتی اعلام انجام گرفت که خانومان عربستانی مشغول به تحصیل افزایش از آقاان هست.

. ورزش و شرکت در مسابقات المپیک: در سال ۲۰۱۲، ۲ خانوم و در سال ۲۰۱۶ ۴ خانوم در المپیک شرکت کـــردند.

خانومان، چه کارهایی نمی‌توانند در عربستان انجام دهند؟

. ازدواج، طلاق، سفر، ورود به یک شغل و انجام یک عمل جراحی اختیاری بدون اجازه آقا قیم: خانومان در عربستان با قوانینی که آقاان را بر آنها قیم می‌کند خانومدگی می‌کنند، در شرایطی که پدر یک خانوم حضور نداشته باانجام گرفت، همسر یا برادر او، قیم هستند. در برخی شرایط هم این مسئولت بر عهده فرخانومد یک خانوم هست.

. در کنار جنس مخالف بودن، به جز در بیمارستان‌ها، بانک‌ها و کالج‌های پزشکی: در ۲۰۱۳ دولت به فروشگاه ها دستور داد تا دیوارهایی بساخانومد که آقاان و خانومان در محل کار از هم جدا باشند.

. حضور در میان عموم بدون پوشیدن لباسی بلند و سیاه: این لباس باید از خانومان در جامعه مراقبت کند.

. اداره یک تجارت بدون حمایت تعداد آقا، خانومانی که می‌خواهند تجارت خود را در عربستان شروع کنند باید از حداقل دو آقا بخواهند که در رابطه با شخصیت و توانایی آنها ضمانت بدهند.

. حق حضانت فرخانومد بعد از طلاق: تایمی دختران به ۹ سالگی رسیدند و پسران به ۷ سالگی، خانومان حق گرفتن حضانت فرخانومد خود را ندارند.

. درخوهست برای کارت شناسایی و پاسپورت: بدون اجازه‌ آقا قیم، صدور پاسپورت و کارت شناسایی برای خانومان این کشور ممنوع هست.

. غذا خوردن در رستورانی که قسمت خانوادکی مخصوص ندارد: افزایش رستوران ها در عربستان یک قسمت خانوادگی دارند که خانواده ها را از آقاان تنها جدا می‌کند، همچنین خانومان باید از یک ورودی جدا وارد خانه شوند.

. دادرسی عادلانه در دادگاه: در دادگاه‌های این کشور شهادت یک آقا برابر دو خانوم هست.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما