• تاریخ : ۲۰ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

کارگردان «خانه عروسک» عنوان کـــرد این نمایش که دهستان بیرون آمدن از توهم و طغیان خانومی به نام نورا را به تصویر می کانجام گرفت با دراماتورژی تازه ای نسبت به متن اصلی روی صحنه رفته هست.

به گزارش خانوم فردا، به گرازش
از
مهر، سعید حشمتی کارگردان نمایش «خانه عروسک» که این روزها در تماشاخانه باران روی صحنه هست در این باره گفت: این اثر نمایشی نوشته هنریک ایبسن هست و با وجودی که زیاد از یک قرن از نگارش این اثر گذشته باز هم نیاز جامعه امروز را به درستی بیان می کند.
وی ادامه داد: این نمایشنامه برای اجرای عمومی مجددا توسط مهدی حسینی دراماتورژی انجام گرفته و نوع ارتباط کاراکترها با هم و کلا خود قصه نیز به‌روز انجام گرفته چون این روزها نوع ارتباط آدم ها با هم تغییر کـــرده هست و نمی توان متن را به سبک و سیاق گذشته اجرا کـــرد. به صورت حتم نمایش زمان و مکان خاصی را نشان نمی دهد اما دیالوگ ها و لباس کاراکترها امروزی هست.

این کارگردان تئاتر متذکر انجام گرفت: نمایش تکمیلا رئالیستی طراحی انجام گرفته اما در طراحی دکور مینیمال عمل کـــرده ایم. در واقع لازمه فضاسازی که در نمایش ارایه می شود یک دکور موجز و مینیمال هست. در صحنه ۲ سازه آهنی دشوار قرار دارد که این اسکلت فضای بسته و یا خانومدان را تداعی می کند و در رهستای پیامی هست که قصد انتقالش را به مخاطبان داشته ایم.

وی در پایان درباره رویکـــردی که نسبت به متن اثر داشته هست، توضیح داد: نمایشنامه ای که ایبسن نوشته سال ها محل بحث و تبادل نظر درباره حقوق خانومان بوده هست و قطعا این نمایش نیز از این قاعده مستثنی نیست. «خانه عروسک» دهستان بیرون آمدن از توهم و طغیان خانومی به نام نورا را به تصویر می کانجام گرفت و رویکـــردی فمنیستی نیز دارد.

«خانه عروسک» یا «عروسکخانه» نمایشنامه‌ای هست از هنریک ایبسن (۱۸۲۸-۱۹۰۶) شاعر، نمایشنامه‌نویس و درام نویس نروژی که در سال ۱۸۷۹ نگاشته انجام گرفت و در دبیرستان‌ها و دانشگاه‌های زیادی خوانده می‌شود.

نمایش «خانه عروسک» با کارگردانی سعید حشمتی از ۱۲ منطقهیور ماه ساعت ۱۷ در تئاتر باران روی صحنه رفته هست. نیلوفر پارسا، منطقهیار فرد، مهدی حسینی، تیام منیری، رامین مسیبی در این نمایش ایفای نقش می‌کنند.

انتهاي پيام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما