• تاریخ : ۸ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

«خاطرات سفیر» شامل رویدادهایی اجتماعی و فرهنگی هست که نیوشا شادمهری به عنوان یک بانوی محجبه در فرانسه تجربه کـــرده و به کوشش سوره مهر به چاپ رسانده هست.

به گزارش خانوم فردا، به گرازش
از
ایلنا، نیوشا شادمهری، نویسنده کتاب «خاطرات سفیر» درباره این کتاب که به خاطرات این بانوی محجبه در فرانسه مربوط می‌شود،‌ در این باره که به چه موضوعاتی در کتابش پرداخته و محوریت آن چیست، گفت: مدتی را برای تحصیل و خانومدگی در فرانسه بودم و با مواردی برخورد کـــردم که برایم جالب بود؛ از این رو خاطرات را در وبلاگی با عنوان سفیر منتشر کـــردم.
این نویسنده عنوان کـــرد: این کتاب شامل ۲۵ خاطره و مربوط به سال نخستی که وی در فرانسه حضور یافته بود هست. وی مدت چهار ماه با یک خانواده فرانسوی خانومدگی می‌کـــرد و پس از آن به خوابگاه رفت. از این رو خاطرات هشت ماه نخست اقامتش در فرانسه را در این کتاب ارائه کـــرده هست. وی در سال ۸۲ بورس گرفت و طی سال‌های ۸۳ ـ ۸۴، خاطراتش از فرانسه را منتشر کـــرد.

وی با بیان این مطلب گفت: این خاطرات اغلب تخصصی و علمی هست و افراد عادی شاید نتوانند بهره معقولی از مطالب داشته باشند. این مطالب افزایش برای افرادی قابل هستفاده هست که اشتراکاتی با یک محصل بورسیه انجام گرفته دارد که موضوعاتی را در خاطرات وی بتواند دنبال کند.

شادمهری با بیان اینکه در رشته طراحی صنعتی تحصیل می‌کـــرد، ادامه داد: این خاطرات به موضوعات اجتماعی مربوط می‌انجام گرفت که گاه در مواجهه با افراد روی می‌داد و همه نوع موضوعی از غمناک، شاد، آزاردهنده و عادی در آن میان قابل مشاهده بود.

وی از دانشجویانی که از کشورهای دیگر به فرانسه آمده بودند یاد و عنوان کـــرد: تایمی با این افراد درباره اتفاقاتی که در فرانسه روی می‌داد صحبت می‌کـــردم متوجه انجام گرفتم که آنها نیز دغدغه‌های مشابه من را دارند. از این رو به نظرم آمد که ثبت آنها در فضای مجازی معقول هست.

به نقل کرد این نویسنده،‌ با ثبت مطالب در وبلاگ سفیر متوجه انجام گرفت که تعداد بازدیدکنندگان به سرعت افزایش یافت و به صورت تصاعدی بالا رفت. همچنین شمار زیادی کامنت ثبت می‌انجام گرفت که در زیادی از آنها حرف‌های نامربوط و بد و بیراه هم دیده می‌انجام گرفت. بحث‌های زیادی با من در این فضا می‌انجام گرفت. این روند ادامه داشت تا اینکه در اواخر زمانی که سعی داشتم از خودم دفاع کنم، تعداد رویدادگزاری از ایران با من تماس گرفتند که مجموعه خاطرات من را چاپ کنند.

وی با اظهار اینکه چنین تمایلی نداشت، افزود: پس از بازگشت به ایران هم هیچ اقدامی به این منظور نکـــردم تا اینکه از سوره مهر با من تماس گرفتند و خوهستند تا خاطرات را برای چاپ در اختیار آنها قرار دهم. این اقدام در سال ۹۲ شد و اثرم امسال به چاپ رسید.

شادمهری گفت: موضوعات این کتاب شامل موارد متعددی هست؛ از بحث اعتصاب در فرانسه گرفته تا موضوعات مربوط به حجاب و … . من یک بانوی محجبه بودم و حجاب بستری از خاطرات من را شامل می‌انجام گرفت. همچنین محدودیت در خوراک‌های رستوران‌ها که ذبح شرعی را رعایت نمی‌کـــردند مشکل دیگری بود که با آن روبرو بودم دلیل که گوشت قرمز و سفید شامل گوشت پرندگان را نمی‌توانست هستفاده کنم و مجبور بودم ماهی بخورم.

انتهای پیام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما