• تاریخ : ۷ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

حیاتیترین نشانه سقط جنین چیست؟/ جنینهای پسر افزایش سقط می شوند!


آمارها نشان می‌دهد در حدود ۱۵ درصد حاملگی‌های تشخیص داده انجام گرفته، به سقط جنین ختم می‌شود. بر این اساس، زیاد از ۸۰ درصد از سقط جنین‌ها در سه ماهه نخست بارداری رخ می‌دهد و درصد کمی بعد از ۲۰ هفته از بارداری رخ می‌دهد.


اصلی‌ترین نشانه سقط جنین، خونریزی هست، همچنین گرفتگی عضله یا پیچ زدن دل، دردهای شکمی، تب، ضعف، هستفراغ و کآقارد می‌تواند از نشانه‌های دیگر سقط جنین تلقی شود.دکتر عشوری مقدم با اشاره به این‌که افزایش جنین‌های سقط انجام گرفته، پسر هستند، می‌افزاید: هر چه سن پدر و مادر افزایش شود، احتمال سقط جنین نیز افزایش می‌یابد؛ خطر سقط جنین در مادر ۲۰ ساله ۱۲ درصد و در مادر بالای ۴۰ سال تا ۴۰ درصد افزایش می‌یابد. اغلب سقط جنین‌هایی که در سه ماهه نخست بارداری رخ می‌دهد، به دلیل غیرطبیعی بودن کروموزوم‌های جنین هست. از دلایل دیگر سقط جنین اختلال در سیر تتکمیلی جفت هست.


این متخصص خانومان ادامه می‌دهد: از عوامل موثر دیگر در سقط، عفونت‌ههست، اگرچه در مورد اثر عفونت‌ها نظر قطعی وجود ندارد و حتی در مورد اثر بیماری‌هایی چون سرطان و سل بر سقط جنین نیز نمی‌توان نظر قطعی داد، اما بی‌شک آلاینده‌های محیطی یعنی قرار گرفتن در معرض مقدار زیادی اشعه یا مواد سمی در محل کار، مشکلات هورمونی، اختلالات تیروئیدی و دیابت نیز در بروز سقط جنین موثر هست. از سوی دیگر، وجود ناهنجاری‌هایی در مادر چون غیرطبیعی بودن رحم و گردن رحم نابالغ در کنار مصرف بالای دخانیات و الکل می‌تواند در سقط جنین موثر باانجام گرفت.


میتوانم مجدد باز هم باردار می‌شوم؟


زیادی از متخصصان خانومان و زایمان به مادران باردار توصیه می‌کنند که در رژیم غذایی خود از مصرف روزانه میوه و سبزیجات تازه غافل نشوند و مصرف برخی مواد همچون کافئین را طی بارداری به حداقل برسانند. همچنین این متخصصان تاکید می‌کنند که یک خانم پیش از باردار انجام گرفتن باید نسبت به درمان برخی بیماری‌ها چون فیبروم‌ها که ممکن هست در برخی موارد، در سقط جنین موثر باانجام گرفت، اقدام کند.


به نقل کرد دکتر عشوری‌مقدم، بارداری مجدد پس از یک یا دو سقط، معمولا بدون بروز مشکل خاصی اتفاق می‌افتد و به تولد نوزاد سالم نیز منتهی می‌شود.


وی تاکید می‌کند: اگر سقط جنین زیاد از سه بار اتفاق بیفتد، باید دلایل و زمینه‌های موثر در آن مورد بررسی و درمان قرار بگیرد. با وجود این یک خانم برای دور انجام گرفتن از هسترس ناشی از بارداری‌های ناموفق بعدی بهتر هست پیش از بارداری مجدد به به نکات زیر توجه داشته باانجام گرفت.


حیاتی‌ترین مساله‌ای که یک خانم پیش از بارداری نباید از نظر دور داشته باانجام گرفت، این هست که ارزیابی دقیقی از وضعیت سلامتش داشته باانجام گرفت. به نقل کرد دکتر عشوری مصرف اسیدفولیک پیش از بارداری، کنترل دیابت، چربی و فشار خون و همچنین بیماری‌های تیروئیدی می‌تواند در بروز بارداری موفق پس از سقط زیاد موثر باانجام گرفت.


متخصصان خانومان برای کاهش اضطراب مادر طی بارداری مجدد به وی اطمینان می‌دهند که اگر در هفته هشت بارداری سونوگرافی انجام و صدای قلب جنین شنیده انجام گرفت، این به معنی آن هست که همه چیز نیکو پیش می‌رود و به احتمال زیاد زیاد بارداری با موفقیت ادامه پیدا می‌کند. همچنین یک مادر سالم نباید فراموش کند که نیازی به مراقبت‌های افزایش در بارداری‌های پس از سقط وجود ندارد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما