• تاریخ : ۲۱ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

سفیر سوئد در پایتخت گفت: طبق تجربه تایمی خانم‌ها در فرآیند برقراری صلح نقش افزایشی داشته باشند، صلح پایدارتر می‌شود.

به گزارش خانوم فردا، به گرازش
از
ایسنا، هلنا سونگلند در نشست «اروپا و تغییرات ژئوپلیتیک ناحیه خاورمیانه» که عصر سه‌شنبه با حضور علیرضا فرجی‌راد مدیرکل شورای راهبردی روابط خارجی و سفیر سابق ایران در نروژ، مائورو کانچاتوری سفیر ایتالیا در پایتخت و نیکلاس هاپتون سفیر انگلیس در پایتخت در شورای راهبردی روابط خارجی برگزار انجام گرفت، اظهار کـــرد: ۱۵ درصد سوئدی‌ها از خارج به این کشور مهاجرت کـــرده‌اند. ۷۰هزار نفر در سوئد نیز ایرانی‌زاده هستند و آنها نسل دوم مهاجران ایرانی هستند که به این کشور آمده‌اند.
وی ادامه داد: برای سوئد امنیت بین‌المللی غیرقابل مذاکره هست. متاسفانه شاهد انتقال قدرت سیاسی نظامی به شرق آسیا هستیم. علاوه براین برخی کشورهای اروپایی شرایط تعداد قطبی نظامی را تجربه می‌کنند که می‌تواند برای اروپا خطرساز باانجام گرفت.

سفیر سوئد با اشاره به دغدغه‌های امنیتی این کشور، افزود: اشغال اوکراین توسط روسیه که  همسایه مهست، سوئد را با مخاطره روبه‌رو می‌کند. همچنین امنیت سایبری برای ما زیاد قابل توجه هست و نباید فراموش کنیم که خطر فقط از طریق ارتش و نیروی نظامی متوجه کشورها نمی‌شود بلکه فضای مجازی هم می‌تواند خطرآفرین باانجام گرفت.

وی در ادامه گفت: افراط‌گرایی نیز تهدیدی هست که همه ما با آن روبه‌رو هستیم.تهدیدها در قرن ۲۱ تغیر کـــرده هست و امروز مسائلی مثل گرم انجام گرفتن دمای هوا، فقر و کمبود آب کشورها را با مخاطره روبه‌رو ساخته هست.

سونگلند اظهار کـــرد: ما باید بنیان‌های حقوق بشر را تقویت کنیم و برای دستیابی به صلح باید همکاری داشته باشیم و به تقویت ثبات و امنیت بین‌المللی کمک کنیم. در همین رهستا باید بگویم که ما در سوئد به سایر کشورها وابسته هستیم بنابراین می‌دانیم که نباید فقط امنیت خود را به تنهایی در نظر بگیریم.

وی ادامه داد: سوئد به دنبال صلح در ناحیه هست و برای خانومان نقش موثرتری قائل هست زیرا طبق تجربه تایمی به خانم‌ها در فرآیند برقراری صلح  نقش افزایشی بدهند، صلح پایدارتر می‌شود.

این دیپلمات ارانجام گرفت سوئد در خصوص رویکـــرد کشورش نسبت به مسائل سوریه نیز گفت: ما درخصوص سوریه نگران و خواهان رسیدن کمک‌های انسان‌دوستانه به آنها هستیم. همچنین تاکید داریم که هستفاده از سلاح شیمایی در سوریه نقض حقوق بشر هست.

سفیر سوئد خاطرنشان کـــرد: قطعا آقام‌ سوریه باید به کمک‌های انسان‌دوستانه دسترسی داشته باشند. در عراق هم موضوع جدی هست. به طور کلی سوئد نسبت به چنین مسائلی رویکـــرد جدی دارد. مثلا در سال ۲۰۱۷ که شاهد ادامه اشغال فلسطین  بودیم، سوئد تنها کشور اروپایی بود که فلسطین را به حتمیت شناخت. ما مخالف منطقهک‌سازی‌ها هستیم.

سونگلند در ادامه درخصوص برجام و رویکـــرد سوئد مسائل ناحیه گفت: برجام علاوه بر عدم اشاعه سلاح هسته‌ای می‌تواند به توسعه تجاری و افزایش ارتباطات اقتصادی بین ایران و سوئد کمک کند، به صورت حتم امسال با وجود پایان دشواری‌های موجود تجارت ایران با اتحادیه اروپا شاهد رانجام گرفت بوده هست. در رابطه با مسائل ناحیه هم زیاد حیاتی هست که راه حل پایداری برای حل مسائل پیدا کنیم و بهترین راه این هست که کشورهای ناحیه در تعامل با هم به راهکاری معقول دستیابند. مثل کنفرانسی که در خصوص ریزگردها و … برگزار انجام گرفت بازهم کشورها برای حل مسائلشان باید گرد هم جمع شوند و تصمیم واحدی اتخاذ کنند.

وی در پاسخ به اینکه اگر ترامپ برجام را نقض کند موضع سوئد چه خواهد بود؟ گفت: اگر برجام نقض شود می‌تواند بی‌ثباتی‌های زیادی ایجاد کند و ما از پایان طرف‌ها درخوهست کـــرده‌ایم که به این توافق پایبند بمانند.

این دیپلمات سوئدی در خصوص واکنش ایران به خروج احتمالی ترامپ از  برجام نیز تصریح کـــرد: ما نمی‌دانیم پایتخت چه واکنشی نشان خواهد داد و این همان سوال اساسی هست که هیچ‌کس پاسخش را نمی‌داند.

فرجی‌راد هم در این نشست خاطرنشان کـــرد: در صورت خروج ترامپ از برجام طبیعتا در نقطه حساسی قرار می‌گیریم. منتظر تصمیم آمریکا و رویکـــرد ایران خواهیم بود و به عقیده من ترامپ رسما برجام را لغو نخواهد کـــرد ولی به سیهست‌های تضعیف برجام ادامه خواهد داد.

وی ادامه داد: ایران هم همان سیهست‌های تدریجی آمریکا را دنبال خواهد کـــرد زیرا آمریکا می‌خواهد اقتصاد ایران را دنبال قرار دهد. من فکر نمی‌کنم با تضعیف برجام، آمریکا از سایر خوهسته‌هایش مبنی بر افزایش نارضایتی‌ها در داخل ایران و ایجاد فشار از خارج دست بردارد. هرتعداد که دیگر آقام ایران نسبت به رویکـــردهای ترامپ حساس و در نتیجه آن متحد انجام گرفته‌اند.

انتهای پیام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما