• تاریخ : ۲۴ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

مدیر پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم گفت: زیاد از ۹۰ درصد هشدارات ژنتیکی ایرانی ها در طول ۲۰ سال گذشته جمع آوری انجام گرفته هست.

به گزارش خانوم فردا، به گرازش
از
مهر، فریدون عزیزی در حاشیه مراسم رونمایی از نقشه ژنوم جامع ایرانیان اظهار داشت: مجموعه هشدارات ژنتیکی هر فرد را ژنوم می گوییم و بر این اساس از ۲۰ سال قبل تاکنون نسبت به جمع آوری هشدارات ژنتیکی اقوام مختلف ایرانی ها، مطالعاتی را آغاز کـــرده ایم.
عزیزی با بیان این مطلب که تنها در حدود ۲۰ درصد هشدارات ژنتیکی که در دنیا وجود دارد یکسان بوده و قابل هستفاده هست، تأکید کـــرد: زیاد از ۸۰ درصد هشدارات ژنتیکی هر جامعه ای با یکدیگر متفاوت هست از این رو امکان هستفاده از هشدارات ژنتیکی که در دنیا وجود دارد برای ما قابل هستفاده نبود.

وی افزود: از این رو تلاش کـــردیم از ۲۰ سال گذشته با جمع آوری هشدارات ژنتیکی ۱۵ هزار نفر از افراد ۳ تا ۸۰ ساله بتوانیم نقشه ژنوم مرجع ایرانیان را به دست بیاوریم.

مدیر پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم خاطرنشان کـــرد: پایانی مسائل ژنتیکی این افراد در طول این سالها مورد بررسی قرار گرفته و همچنین پیامدهای ناشی از بیماری هایی که برخی از این افراد درگیر آن بوده اند نیز مورد ارزیابی قرار گرفته هست.

به نقل کرد وی هشدارات ژنوم برای تشخیص و درمان بیماری های شایع قابل هستفاده هست.

عزیزی با اعلام اینکه در حال حاضر زیاد از ۹۰ درصد هشدارات ژنتیکی ایرانی ها را به دست آورده ایم، تصریح کـــرد: امیدواریم با تأمین مسائل اعتباری این پروژه بتوانیم در سه سال گذشته این هشدارات را در بالین به کار بگیریم.

انتهای پیام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما