• تاریخ : ۲۷ام فروردین ۱۳۹۷
  • موضوع : دسته‌بندی نشده

دبیر نخستین همایش ملی «مسائل اجتماعی خانومان» گفت: پرداختن به مسأله اجتماعی در جامعه‌ای که هم در حوزه مسائل خانومان تغییرات زیادی را تجربه می‌کند و هم بخشی از بحران‌های آن در قالب مسأله اجتماعی خود را نشان می‌دهند، برای این‌که این همایش را همایشی خاص و متمایز از سایر همایش‌ها کند، نقطه قابل قبولی هست.

دکتر محمدتقی کرمی در گفت‌وگو با رویدادنگار خانوم فردا، درخصوص ضرورت برگزاری این همایش و نیز وجوه تمایز آن از سایر همایش‌های اجتماعی در حوزه خانومان گفت: در حوزه مسائل خانومان همواره همایش‌هایی در سطح کشور برگزار می‌شود و تقریباً هیچ سالی نبوده که خالی از همایشی در حوزه مسائل خانومان باشیم. اما تعداد نکته وجود دارد که این همایش را از سایر همایش‌ها متمایز می‌کند. نخست این‌که عمده همایش‌ها در حوزه مسائل خانومان را نهادهای اجرایی یا سیهست‌گذار برگزار می‌کنند و کاهش اتفاق می‌افتد که دانشگاه یا گروه پژوهشی تعلیمی متولی یک همایش شود. تایمی یک نهاد اجرایی متولی برگزاری همایش می‌شود، قطعاً دغدغه‌های سیهست‌گذارانه، اجرایی و حتی دغدغه‌های سیاسی بر فعالیت‌های همایش، مباحث و مقالات سایه می‌اندازد ولی تایمی یک گروه علمی همایشی را برگزار می‌کند، نخستویت نخست را دغدغه‌های علمی و پژوهشی قرار می‌دهد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان این‌که زیادی از همایش‌هایی که در حال حاضر در کشور با عنوان مسائل خانومان برگزار می‌شود، عمدتاً معطوف به مسائل حقوقی خانواده و خانومان هست، خاطرنشان کـــرد: ما در این همایش از باب مسأله اجتماعی وارد انجام گرفته‌ایم. بنا بر این هست که این همایش، همایشی مستمر باانجام گرفت و قرار هست هر ۲ سال یک‌بار آن را تکرار کنیم. پرداختن به مسأله اجتماعی در جامعه‌ای که هم در حوزه مسائل خانومان تغییرات زیادی را تجربه می‌کند و هم بخشی از بحران‌های آن در قالب مسأله اجتماعی خود را نشان می‌دهند، برای این‌که این همایش را همایشی خاص و متمایز از سایر همایش‌ها کند، نقطه قابل قبولی هست.

دبیر نخستین همایش ملی «مسائل اجتماعی خانومان» در ادامه درخصوص محورهای همایش گفت: در این همایش، در ابتدا محورها را کلی در نظر گرفته‌ایم؛ ۵ محور خانومان و مسائل و تغییرات فرهنگی؛ خانومان و مسائل اقتصادی و رفاهی؛ خانومان و تعلیم عالی و تعلیم و پرورش؛ خانومان و خانواده و آسیب‌های اجتماعی و همچنین خانومان و مشارکت سیاسی، اجتماعی و مدنی محورهای اصلی این همایش هستند. با توجه به این محورها، می‌توان گفت تقریباً هر فردی که در مسائل خانومان با سویه اجتماعی کار کـــرده باانجام گرفت، می‌تواند در این همایش مشارکت کند.

او با بیان این‌که این امر به خودی خود هم می‌تواند نقطه قوت باانجام گرفت و هم نقطه ضعف، ادامه داد: نقطه ضعف از این جهت که ممکن هست این روش موجب گردد سطح مباحث از سطح تخصصی دور شود اما اگر از منظری کلان‌تر به آن نگاه کنیم، باید گفت که درست هست که این همایش موضوعات فراگیری دارد اما درواقع مقدمه همایش‌های سال‌های بعد هست و از خلال مقالات و موضوعاتی که امسال به‌دست ما رسیده هست، نخستویت‌گذاری می‌کنیم و همایش‌های آتی را به سمت موضوعات تخصصی سوق می‌دهیم.

کرمی افزود: فراگیر بودن موضوعات موجب انجام گرفته با وجود این‌که کل فرآیند برگزاری این همایش از زمان بارگذاری سایت تا زمان برگزاری ۵ ماه هست – از اعلام فراخوان در ۱۰ آذر تا ۱۰ اردیبهشت- و معمولاً این زمان، زمان کوتاهی برای برگزاری یک همایش هست اما در این زمان زیاد کوتاه، حدود ۵۰۰ چکیده دریافت کنیم. همچنین ۱۶۶ مقاله تکمیل دریافت کـــرده‌ایم که نشان‌دهنده این هست که مسأله اجتماعی خانومان حیاتی هست. همچنین نشان می‌دهد که مسائل خانومان متنوع هست و تایمی موضوعات را کلی‌تر در نظر می‌گیریم، عده زیادی می‌توانند در همایش مشارکت کنند.

دبیر نخستین همایش ملی «مسائل اجتماعی خانومان» تشریح کـــرد: بخشی از مقالات ارسال‌انجام گرفته به دبیرخانه همایش، در روزهای برگزاری همایش، ارائه خواهند انجام گرفت اما پس از همایش، پایان مقالات ارزیابی‌انجام گرفته در دو شکل علمی- پژوهشی و کتاب مقالات همایش به چاپ خواهند رسید.

عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با تأکید بر این‌که متولی اصلی این همایش، گروه مطالعات خانومان دانشگاه علامه طباطبایی هست، گفت: برخی نهادها همکار معنوی این همایش هستند؛ حدود ۱۲ نهاد، دانشگاه و مؤسسه پژوهش که یا در ارزیابی مقالات مشارکت داشتند یا اعضای هیأت علمی آن‌ها عضو شورای علمی و کمیته‌های همایش بودند. همچنین برخی نهادهای اجرایی مانند معاونت امور خانومان و خانواده ریهست جمهوری، وزارت کشور (به دلیل درگیری با حوزه آسیب‌های اجتمناعی خانومان)، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (به دلیل توجه به مسائل رفاهی خانومان)، وزارت علوم (به علت توجه به مقوله تعلیم خانومان)، وزارت فرهنگ و ارشاد (از حیث فعالیت در حوزه آسیب‌های اجتماعی) و همین‌طور دانشگاه‌های شهید بهشتی، پایتخت، تربیت مدرس و ادیان و مذاهب نیز در کنار این همایش حضور دارند.

این هستاد دانشگاه درخصوص ارتباط میان حوزه پژوهش و سیهست‌گذاری در حیطه مسائل خانومان در کشور گفت: باید اراده‌ای از سوی نهادهای اجرایی و سطوحی که بهره‌برداران اصلی تحقیقات اجتماعی محسوب می‌شوند وجود داشته باانجام گرفت تا از محصول تحقیقات و گفت‌و‌گوها هستفاده کنند. تجربه نشان می‌دهد که برخی مراکز که اتفاقاً افزایشین وظیفه را در حوزه خانومان برعهده دارند، کاهشین اعتقاد به پژوهش و هستفاده از یافته‌ها را دارند؛ درحقیقت دستگاه‌های اجرایی اعتقادی به آن‌چه در حیطه دانشگاه و پژوهش صورت می‌گیرد، ندارد.

کرمی در پایان با بیان این‌که این همایش یک رخداد علمی فرهنگی هست که باید از یک طرف زمینه را برای بحث‌های بعدی در حوزه مطالعات خانومان فراهم کند و از طرف دیگر ایده و پژوهش پژوهشگران را به اجرا و عمل نزدیک سازد، خاطرنشان کـــرد: به دلیل این‌که مسأله خانومان ماهیت تعدادلایه دارد و صرفاً ابعاد پژوهشی و علمی را شامل نانجام گرفته و در کنار آن، ابعاد اجتماعی و فرهنگی مسائل خانومان نیز به اندازه خود سهم دارند، تلاش داریم در حاشیه همایش نمایشگا‌ه‌هایی مربوط به فعالیت‌های علمی و اجرایی نهادها و مؤسسات داشته باشیم. همچنین ۲ کارگاه مطالعات خانومان و ۲ نشست با دنبال بحث و گفت‌وگوی صاحب‌نظران در باب مسائل خانومان خواهیم داشت. در این نشست‌ها مسائل روز جامعه توسط متخصصات تراز نخست حوزه مطالعات خانومان به بحث و گفت‌وگو گذاشته می‌شود.

به نقل خانوم فردا، گفتنی‌ست نخستین همایش ملی «مسائل اجتماعی خانومان»، دهم و یازدهم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ از سوی گروه مطالعات خانومان دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود. علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب هشدارات افزایش درخصوص این همایش با پست الکترونیک spwf@atu.ac.ir، ارتباط گرفته و یا با شماره ۰۲۱۲۶۴۰۲۶۳۰ تماس حاصل کنند (نشانی وب‌سایت همایش: spef.atu.ac.ir).

انتهای پیام/ ۹۰۰۷۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home2/blogir/public_html/zanefarda.ir/wp-content/plugins/wordpress-seo/inc/sitemaps/class-sitemaps-cache.php on line 201