• تاریخ : ۲۲ام مرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

تهوع بارداری تا هفته ۱۴ از بین می رود!/ چه کسانی دچار تهوع بارداری می شوند؟


تهوع و هستفراغ بارداری:

حالت تهوع در اوایل شروع بارداری زیاد معمول هست. داشتن حالت تهوع ابداًً احساس نیکوی نیست ولی هیچ صدمه‌ای به جنین شما نخواهد زد و معمولاً این حالت بین هفته ۱۲ تا ۱۴ بارداری از بین می‌رود.

گاهی تعدادی از خانم‌های باردار حالت تهوع و هستفراغ زیاد و طاقت‌فرسایی را تجربه می‌کنند که به آن ویار دوران بارداری می گویند و می تواند خطرناک باانجام گرفت لذا نیاز به درمان خاصی دارد که باید در بیمارستان صورت گیرد.

بعضی خانم‌ها فقط حالت تهوع دارند ولی بعضی دیگر هستفراغ نیز می‌کنند. واژه هستفراغ و تهوع صبحگاهی، شما را به اشتباه می‌‌‌اندازد. شما ممکن هست حالت تهوع و هستفراغ را در هر زمانی از شبانه روز داشته باشید و بعضی‌ مواقع، برخی از خانم‌ها این احساس را در پایان طول روز دارند.تصور می‌شود که در ۱۲ هفته اوایل بارداری تغییر در هورمون‌ها یکی‌ از عوامل حالت تهوع هست و عامل دیگر کمبود ویتامین ب۶ در رژیم غذایی هست.

برای افزایش خانم‌ها علائم تهوع و هستفراغ معمولاً قبل از هفته ۹ بارداری شروع می‌شود و در ماه‌‌های بعدی بارداری(بعد از ماه سوم بارداری) از هر ۱۰ خانم، ۹ نفر از آن‌ها، این علائم، از بین می‌رود. با این حال در بعضی‌ خانم‌ها حالت تهوع و هستفراغ ممکن هست به مدت طولانی‌تری ادامه داشته باانجام گرفت و از هر ۱۰ خانم، در ۱ نفر، این حالت تا بعد از هفته ۲۰ بارداری ادامه یابد.

حالت تهوع و هستفراغ در دوران بارداری چقدر معمول هست؟

در اوایل بارداری حالت تهوع وهستفراغ و خستگی خیلی‌ شایع و معمول هست. در حدود نیمی از خانم‌های باردار، حالت تهوع و هستفراغ وجود دارد و حدود ۳ نفر از هر ۱۰ نفر، فقط حالت تهوع بدون هستفراغ را تجربه می‌کنند.

بعضی‌ از افراد حالت تهوع و هستفراغ را یک جزئی از دوران بارداری می‌‌دانند و برخورد آسان‌تری با آن دارند اما برای بعضی‌ دیگر این حالت می‌تواند تأثیر زیادی بر روی فعالیت‌‌های روزمره آن‌ها و کیفیت خانومدگی‌شان بگذارد.

درمان‌هایی که برای حالت تهوع و هستفراغ در دوران بارداری وجود دارد:

اگر شما حالت تهوع و هستفراغ بارداری دارید، ماما و پزشک توصیه‌‌هایی به شما خواهند کـــرد و به‌وسیله تغییر در رژیم غذایی علائم تهوع و هستفراغ در شما کاهش خواهد انجام گرفت.

این توصیه‌ها شامل:

به نیکوی‌ هستآسوده کنید زیرا خستگی‌ زیاد حالت تهوع و هستفراغ را در شما بدتر می‌‌کند.

اگر صبح‌‌ها حالت تهوع دارید در صورت امکان برای بیدار انجام گرفتن به خودتان زمان بدهید. از یک خوراکی خشک مثل بیسکوییت ساده و یا نان تست ساده قبل از بلند انجام گرفتن از تخت هستفاده نمایید.

به مقدار زیادی مایعات مانند آب بنوشید. به صورت حتم مایعات را کم کم ولی‌ به تعداد دفعات زیادتری بنوشید. ممکن هست به جلوگیری از حالت تهوع کمک کند.

وعده‌‌های غذایی خود را زیادتر کنید ولی‌ در هر وعده به مقدار کمی‌ غذا مصرف کنید. به ازای ۳ وعده سنگین غذایی تعدادین مرتبه در طول روز غذا میل کنید.

غذاهایی مصرف کنید که دارای کربوهیدرات بالایی هستند مانند: نان، برنج، ماکارونی و از خوردن غذاهای چرب خودداری کنید.

بعضی‌ از خانم‌ها غذاهای ‌نمکی و ترش را آسوده‌تر از غذاهای شیرین و فلفلی می‌توانند هستفاده کنند، که این هیچ ایرادی ندارد.

سعی‌ کنید غذای‌تان را سرد میل کنید. چون غذاهای سرد بوی کاهشی نسبت به غذاهای گرم دارند. بوی غذا گاهی‌ اوقات باعث حالت تهوع و هستفراغ در شما می‌شود.

از خوردن غذاهایی که بوی آن‌ها باعث حالت تهوع و هستفراغ در شما می‌شود خودداری نمایید.

از نوشیدن مایعات خیلی‌ سرد، خیلی شیرین و یا خیلی‌ ترش خودداری نمایید.

در صورت امکان از اطرافیان‌تان برای پختن غذا کمک بخواهید. اما اگر این امکان برای شما وجود ندارد، غذاهای ساده و بدون چربی درست کنید که پخت آن برای شما آسان باانجام گرفت.

شواهدی وجود دارد که هستفاده از خانومجبیل می‌تواند در کاهش حالت تهوع و هستفراغ کمک کند. می‌توانید از بیسکوییت خانومجبیل و یا خوراکی‌های دیگری که در آن‌ها خانومجبیل دارد، هستفاده کنید.

ذهن خود را از حالتی‌ که دارید منحرف نمایید و خود را سرگرم کاری کنید. هرچه افزایش به حالت تهوع خود فکر کنید، حال‌تان را بدتر می‌کند.

لباس‌‌های آسوده بپوشید مانند پیراهن. از لباس‌هایی که کمربند دارند و یا دور کمرتان کش دارد هستفاده نکنید.

درمان‌های مفید برای از بین بردن حالت تهوع و هستفراغ:

اگر حالت تهوع شما بعد از تغییراتی‌ که در رژیم غذایی و روش خانومدگی‌ خود دادید تغییر نکـــرد، پزشک متخصص شما برای یک مدت کوتاهی‌ به شما هستفاده از داروی ضد تهوع و هستفراغ را توصیه خواهد کـــرد. این دارو‌ها برای دوران بارداری بی‌خطر هستند و صدمه‌ای‌ به جنین نخواهد زد. اما این دارو می‌تواند عوارضی مانند منقبض انجام گرفتن ماهیچه‌‌ها را در شما ایجاد کند که خیلی‌ هم به ندرت و فقط در بعضی‌ از خانم‌ها اتفاق می‌‌افتاد.

چه زمانی‌ نیاز به ملاقات با پزشک دارید‌:

اگر تهوع و هستفراغ زیادی دارید و هیچ نوشیدنی‌ و غذایی را نمی‌توانید هستفاده کنید، این ممکن هست باعث سوءتغذیه و تشنگی زیاد در شما شود. باید با پزشک و یا مامای خود تماس بگیرید.

اگر:

رنگ ادرار شما تیره هست.

۲۴ ساعت هست که هیچ غذا و آبی نتوانسته‌اید هستفاده کنید و یا در بدن خود نگاه دارید.

در هنگام ایستادن حالت سرگیجه و ضعف دارید.

دردهای شکمی دارید.

درجه حرارت بدن شما ۳۸ درجه و یا بالاتر رفته هست.

خون هستفراغ کـــرده‌اید.

همچنین عفونت‌های ادراری هم می‌توانند باعث تهوع و هستفراغ شوند. این نوع عفونت‌ها معمولاً بر روی مثانه تأثیر می‌گذارند، اما ممکن هست بر کلیه‌ها هم اثر بگذارند.

اگر هنگام دفع ادرار، درد دارید و یا همراه با ادرار خون دفع کـــرده‌اید، ممکن هست دچار عفونت ادراری انجام گرفته باشید و این عفونت نیاز به درمان دارد. در این مواقع بهتر هست که مقدار زیادی آب بنوشید تا ادرار شما رقیق شود و درد کاهش گردد. لذا طی ۲۴ ساعت به پزشک مراجعه کنید.

دیگر عواملی که باعث حالت تهوع و هستفراغ می‌شوند:

داشتن حالت تهوع و هستفراغ در دوران بارداری قبلی‌

داشتن سابقه خانواد‌گی

داشتن حالت تهوع و هستفراغ هنگام حرکت ماشین، هواپیما و کشتی

هسترس

نخستین بارداری

چاقی مفرط، داشتن شاخص توده‌ بدن۳۰ و یا بالاتر از آن

داشتن سابقه حالت تهوع در هنگام هستفاده از قرص‌های ضد بارداری که حاوی هستروژن هستند

تعداد قلویی (بارداری برای ۲ قلو و یا ۳ قلویی)

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما