• تاریخ : ۱۷ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

تفاوت عفونت قارچی و عفونت باکتریایی واژن؟!/ بجای آنتی بیوتیک از سیر هستفاده کنید!


عفونت‌های واژن انواع مختلفی دارند که در این مکان به دو نوع متدنخست آن اشاره می‌کنیم:

– عفونت قارچی

– عفونت باکتریاییعفونت قارچی چیست؟

همه در بدن خود قارچ طبیعی دارند. قارچ بدن گیاهی ریز و میکروسکوپی هست که در داخل بدن خانومدگی و رانجام گرفت می‌کند. شما در گوش‌ها، دهان، گلو، شکم، روده‌ها و دستگاه تناسلی خود قارچ دارید. داشتن یک مقدار مشخص از قارچ طبیعی در بدن مفید هست. اما زمانیکه مقدار آن زیاد از حد می‌شود یا زمانیکه کلونی قارچ‌ها زیاد رانجام گرفت می‌کنند و غیرقابل‌کنترل می‌شوند، فرد دچار عفونت قارچی می شود. این عفونت‌ها می‌تواند در هر قسمت از بدن که قارچ طبیعی دارد ایجاد شود.


عفونت باکتریایی چیست؟

باکتری یک موجود خانومده میکروسکوپی در بدن هست. باکتری نوع نیکو و بد دارد. باکتری بد موجب عفونت انجام گرفته و شما را بیمار می‌کند. باکتری‌های نیکو باکتری‌های بد را می‌خورند تا به بهبود شما کمک کنند. همچنین بعضی از قارچ‌های طبیعی بدن شما را نیز می‌خورند تا سطح آن را در حد نرمال نگه دارند و از بروز عفونت قارچی جلوگیری کنند.

یک واژن سالم باید چه ویژگی‌هایی داشته باانجام گرفت؟

یک واژن سالم واژنی هست که سطح pH آن نرمال باانجام گرفت. این یعنی به اندازه کافی از قارچ‌ها و باکتری‌های نیکو در آن وجود داشته و این دو مکمل همدیگر باشند و در داخل واژن هماهنگ باشند. اگر چیزی این تواخانوم را به طریقی بر هم بخانومد، درنتیجه آن عفونت ایجاد می‌شود.


علل عفونت قارچی

هر چیزی که بر سطح pH اثر بگذارد می‌تواند موحب عفونت قارچی شود. عوامل زیر می‌تواند موجب وخیم‌تر انجام گرفتن عفونت قارچی انجام گرفته و در سایر قسمت‌های بدن نیز مشکلات قارچی ایجاد کند:

دوش واژینال (حتی با آب زیرا باکتری‌های نیکو را شسته و از بین می‌برد)

صابون در واژن (باکتری‌های نیکو را می‌کانجام گرفت)

لوسیون‌های بدن، محصولات روغن‌دار و هر چیزی که روی آن برچسب “مخصوص مصرف خارجی” زده انجام گرفته باانجام گرفت و وارد واژن شود

دست یا هر چیز آلوده‌ای که وارد واژن شود

روان‌سازهای جنسی که روغن یا گلیسرین داشته باشند (گلیسرین قندی هست که می‌تواند موجب ایجاد یا تانجام گرفتید عفونت قارچی شود)

رژیم‌غذایی نامعقول (که سرشار از قندیجات، نشهسته، مواد اسیدی، قارچ، آجیل و پنیر باانجام گرفت)

پوشیدن شلوارها یا لباس‌های زیر تنگ، لباس‌هایی که مانع جریان هوا شود

لباس خیس

تماس پیدا کـــردن قند با واژن (هستفاده از خامه، شیره، شکلات و امثال آن در رابطه‌ جنسی)

شریک جنسی که به عفونت قارچی مبتلا باانجام گرفت

تمیز کـــردن واژن از عقب به جلو (دستگاه جنسی باید از جلو به عقب تمیز شود درغیراینصورت میکروب‌های موجود در مقعد به سمت واژن کشیده می‌شوند)

هر چیزی که ابتدا با مقعد تماس یافته یا وارد آن شود و سپس با واژن تماس پیدا کـــرده و وارد آن شود

برخی از انواع روش‌های جلوگیری از بارداری (مثل اسپرم‌کُش‌ها)

شروع یک رژیم‌غذایی جدید (به خاطر تاثیر گذاشتن بر سطح pH)

حساسیت به چیزی که با واژن تماس یافته یا وارد آن شود

ضعف بهداشت

عادت‌ماهیانه

بارداری

رابطه ‌جنسی از راه واژن که قبل از آن آلت شریک جنسی وارد مقعد انجام گرفته باانجام گرفت


علل عفونت باکتریایی

هم کشته انجام گرفتن باکتری‌های نیکو بدن و هم اضافه انجام گرفتن به باکتری‌های بد. عفونت‌های باکتریایی زیاد متدنخست‌تر از عفونت‌های قارچی هستند و می‌توانند واقعاً خطرناک شوند. تایمی کاری کنید که باکتری‌های نیکو بدن کشته شوند، دو اتفاق ممکن هست روی دهد: نخست اینکه باعث می‌شود قارچ‌های طبیعی بدن زیاد از اندازه رانجام گرفت کنند و از کنترل خارج شوند و عفونت قارچی ایجاد شود و دوم اینکه باکتری‌های بد بر باکتری‌های نیکو غلبه کـــرده و عفونت باکتریایی پدید می‌آید.

آنچه باعث خطرناک انجام گرفتن عفونت باکتریایی می‌شود: ۱- افزایش افراد تازمانیکه علائم به مرحله انجام گرفتید نرسیده‌اند متوجه چیزی نمی‌شوند. درواقع، عفونت‌های باکتریایی به طور اتفاقی طی معاینات منظم واژن یا تست PAP تشخیص داده می‌شوند. ۲- خانومان زیادی آن را با عفونت قارچی اشتباه می‌گیرند و چون نمی خواهند پیش دکتر بروند خود به درمان خود می‌پرداخانومد. این فکر زیاد اشتباه هست، مگراینکه ۱۰۰% مطمئن باشید که آن مشکل چیست.

برخی از عواملی که موجب عفونت قارچی می‌شوند، عفونت باکتریایی نیز پدید می‌آورند.

لوسیون‌های بدن، محصولات روغن‌دار و هر چیزی که روی آن برچسب “مخصوص مصرف خارجی” زده انجام گرفته باانجام گرفت و وارد واژن شود.

دست یا هر چیز آلوده‌ای که وارد واژن شود

دوش واژینال (حتی با آب زیرا باکتری‌های نیکو را شسته و از بین می‌برد)

شریک جنسی که به نیکوی آلت تناسلی خود را شستشو نداده باانجام گرفت

زخم یا خراشیدگی داخل واژن

هستفاده از داروهای مخصوص عفونت‌های قارچی زمانیکه به آن مبتلا نباشید

تمیز کـــردن واژن از عقب به جلو (دستگاه جنسی باید از جلو به عقب تمیز شود درغیراینصورت میکروب‌های موجود در مقعد به سمت واژن کشیده می‌شوند)

بهداشت ضعیف

لباس‌زیر بند دار (زیرا بند زیاد نزدیک به مقعد قرار می‌گیرد و میکروب‌ها و رطوبت مقعد از پارچه لباس وارد واژن می‌شود)

رابطه‌جنسی از راه واژن که قبل از آن آلت شریک جنسی وارد مقعد انجام گرفته باانجام گرفت.


این عفونت‌ها چه علائمی دارند؟

ابتدا باید دقت کنید که بدن همه افراد به یک طریق عمل نمی‌کند. دانستن این علائم به این معنی نیست که برای تشخیص بیماری خودتان آماده می‌شوید. گاهی‌اوقات، این عفونت‌ها می‌توانند علائم مشابهی داشته باشند و گاهی اوقات خیر. گاهی‌اوقات مشکلتان نه عفونت باکتریایی هست و نه قارچی؛ سایر انواع عفونت و بیماری‌های مقاربتی هم همین علائم را دارند. به همین دلیل رفتن پیش متخصص اهمیت زیادی دارد.

بااینکه در زیادی از موارد، متخصصین پزشکی علائم زیر را برای این مشکلات تشخیص داده‌اند:
عفونت قارچی واژن:

ترشحاتی که سفیدرنگ و توده‌ای شبیه پنیر باشند

بوی مخمر در واژن، بویی مثل آبجو یا نان

خارش و سوزش واژن، لب بیرونی و کشاله ران

قرمز انجام گرفتن و ناآسودهی اطراف واژن، لب بیرونی و کشاله ران

نداشتن عادت‌ماهیانه (بدون احتمال بارداری)

عفونت باکتریایی واژن:

بوی قوی و ماهی‌مانند در واژن

ترشحاتی که شیری‌رنگ، زردرنگ یا سبزرنگ باشند

ترشحاتی افزایش از حد معمول

نداشتن عادت‌ماهیانه (بدون احتمال بارداری)

درد زیرشکم (در موارد حاد)

مراقب باشید که یک عفونت باکتریایی اگر تحت درمان قرار نگیرد می‌تواند به گردنه‌رحم، رحم و حتی تخمدان‌ها سرایت کـــرده و موجب بیماری التهابی لگن شود. همچنین می‌تواند اندام‌های تناسلی شما را تخریب کـــرده و توانایی باروری شما را از بین ببرد. در برخی موارد، این اندام‌ها می‌بایست برداشته شوند. همچنین خطر سرطان در این ناحیه را نیز بالا می‌برد.در سایر موارد حاد، حتی می‌تواند حالت‌تهوع و تب در ناحیه لگن و سایر قسمت‌های بدن، هستفراغ و سرگیجه نیز ایجاد کند.


برای پیشگیری و مقابله با این عفونت‌ها چه باید کـــرد؟

قبل از هر چیز باید به طور مرتب نزد پزشک خانومان بروید. همچنین نباید سعی کنید که مشکلات خود را خودتان تشخیص داده و اقدام به درمان آنها کنید. عفونت‌های مختلف نیاز به درمان متفاوتی دارند و هستفاده از روش درمانی اشتباه می‌تواند موجب بدتر انجام گرفتن وضعیتتان یا شروع یک مشکل جدید شود.


پزشک شما را معاینه کـــرده و داروهایی برایتان تجویز می‌کند اما این روش فقط این بار این مشکل را برطرف می‌کند. متاسفانه، به دلیلی عجیب، بعد از مرتبه نخست ابتلا به عفونت واژن، مبتلا انجام گرفتن مجدد به آن آسان‌تر می‌شود. به همین دلیل باید برای سالم و متواخانوم نگه داشت سطح pH و میزان باکتری‌های نیکو و قارچ‌های طبیعی واژن خود تغییراتی ایجاد نمایید.

برخلاف باور عموم، داروهای عادی فقط ظاهر بیماری را برطرف می‌کند. آنچه باید انجام دهید این هست که مشکل را از داخل درمان کنید. در زیر به نکاتی اشاره می‌کنیم که می‌تواند در کنار نسخه پزشک در خانه انجام دهید:


عفونت‌های قارچی واژن:

برای قسمت داخلی اندام تناسلی از صابون هستفاده نکنید.

مصرف برخی موادغذایی مثل الکل، نشهسته (نان، برنج، پهستا، ذرت و سیب‌زمینی—همه اینها در بدن تبدیل به قند انجام گرفته و موجب وخیم‌تر انجام گرفتن عفونت قارچی می‌شوند)، موادغذایی اسیدی (مرکبات، سرکه و امثال آن)، پنیر و قارچ (هر دو آنها به رانجام گرفت قارچ مربوط هستند و عفونت‌های قارچی را بدتر می‌کنند) و قند را قطع یا محدود کنید.

هیچتایم چیزهایی که از تمیز بودن آن مطمئن هستید را وارد واژن خود نکنید.

از روان‌سازهای روغنی یا آنهایی که حاوی گلیسرین هستند هستفاده نکنید

از پوشیدن لباس زیر خیس یا مرطوب برای مدت طولاتی اجتناب کنید

از پوشیدن شلوار یا لباس زیر تنگ یا لباس‌هایی که جلو جریان هوا را می‌گیرند خودداری کنید

اگر طی عادت‌ماهیانه از نواربهداشتی هستفاده می‌کنید، آنها را تند تند عوض کنید و خود را تا حد ممکن خشک نگه دارید

بعد از حمام اطراف ناحیه واژن و مقعد را با دستمال توالت تمیز کنید. قارچ عاشق رطوبت هست اما از جاهای خشک و پر از اکسیژن بیزار هست. بنابراین هرچه ناحیه واژن خود را خشک‌تر نگه دارید بهتر می‌توانید از رانجام گرفت قارچ جلوگیری کنید.

مهست بخورید

برای شستشوی لباس زیر خود از شوینده‌ها یا نرم‌کننده‌های خشن هستفاده نکنید.


عفونت‌های باکتریایی واژن:

لطفاً دقت کنید که درصورت وجود عفونت باکتریایی، دکترها معمولاً از آنتی‌بیوتیک برای درمان هستفاده می‌کنند تا باکتری‌های بد را از بین ببرد. مشکل اینجهست که آنتی‌بیوتیک‌ها باکتری‌های نیکو را هم می‌کشند و شما را در معرض عفونت قارچ قرار می‌دهند. بنابراین لازم هست اقداماتی انجام دهید تا از رانجام گرفت قارچ جلوگیری کـــرده و رانجام گرفت مجدد باکتری‌های نیکو را تسریع کنید.کلیه نکاتی که درمورد عفونت قارچی ذکر انجام گرفت برای مقابله با اثر منفی آنتی‌بیوتیک‌ها رعایت کنید.


هر روز از مکمل سیر هستفاده کنید. سیر واقعاً یک ماده‌غذایی معجزه‌آسا هست. نه‌تنها با پایین آوردن سطح کلسترول خون برای سلامت قلب مفید هست بلکه حاوی ترکیبی به نام آلیسین هست که یک آنتی‌بیوتیک طبیعی زیاد قوی هست. اما آلیسین فقط باکتری‌های بد را از بین می برد بنابراین باکتری‌های نیکو شما امن می‌مانند.

برخی متخصصین پزشکی قدرت سیر را با پنیسیلین مقایسه می‌کنند. در زیادی از فرهنگ‌ها از سیر تازه برای درمان زخم‌های عفونی هستفاده می‌کـــردند. از اینرو نیاز به مکمل سیر دارید زیرا اگر بخواهید از سیر تازه هستفاده کنید مجبور خواهید انجام گرفت مقدار زیادی از آن را مصرف کنید (پختن سیر آلیسین موجود در آن را از بین می‌برد). مکمل شما باید مقدار آلیسینی برابر با ۵۰۰۰-۳۰۰۰ در هر وعده داشته باانجام گرفت.

برای تمیز کـــردن بدن از مقدار کافی مایعات (بدون قند) هستفاده کنید.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما