• تاریخ : ۲۶ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله


گروه رویدادي : پیش از بارداری

تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۲۵ – ۱۴:۳۸

كد :۷۶۴۸۸

تعداد ماه بعد از قطع مصرف راکوتان میتوان باردار انجام گرفت؟/ راکوتان و سقط جنین


 “راکوتان” از مشتقات دارویی ویتامین A هست. دریافت زیاد از اندازه ویتامین A می تواند باعث نقص و ناهنجاری در جنین شود؛ به ویژه در سه ماهه نخست بارداری که می تواند منجر به سقط خود به خودی، آسیب هایی در سیستم قلبی عروقی، سیستم عصبی مرکزی، مناطقی از صورت و جمجمه شود و به همین دلیل هست که مکمل یاری ویتامین A در این دوران، محدود می شود.


بانوانی که داروی “راکوتان” برای آکنه دریافت می کنند، باید ۲ ماه پیش از باردار انجام گرفتن آن را متوقف کنند، زیرا این دارو یکی از مشتقات دارویی ویتامینA هست و خانومانی که در حال مصرف راکوتان باردار انجام گرفته اند، در معرض خطر زیاد بالای ناهنجاری های جنینی و سقط جنین هستند. از سوی دیگر افرادی که جگر مصرف می کنند، ممکن هست مقادیر بالایی ویتامین A دریافت کنند، بنابراین دریافت مقادیر زیاد جگر یا سوسیس دارای جگر در سه ماهه نخست بارداری توصیه نمی شود.


دکتر منصوری متخصص پوست و مو گفت: گاهی اوقات آکنه تظاهراتی‌ از بیماری‌های ارثی، مصرف برخی از داروها و یا اختلالات همورمونی‌ هست در واقع آکنه در خانومان به همراه موهای زائد و افزایش وخانوم می تواند گویای یک بیماری زمینه‌ای باانجام گرفت،بنابراین باید بیماری زمینه‌ای را تشخیص داد تا با در مان آن بیماری آکنه هم درمان شود.


وی با بیان این که معمولا اگر بیمار دچار علائم فوق نباانجام گرفت نیازی به دادن آزمایشات هورمونی ندارد گفت: درمان نخست آکنه هستفاده داروهای موضعی هست که این درمان برای آکنه‌های خفیف متوسط و افراد سن پایین که نمی‌توانند از داروهای سیستمیک هستفاده کنند کاربرد دارد.


داروهای این سطح شامل آنتی بیوتیک‌های خوراکی و موضعی دارو‌های لایه‌بردار و محلو‌ل های آنتی‌اکسیدان هست.


منصوری به درمان آکنه‌ در سطح دوم اشاره و عنوان کـــرد: درمان با ايزوترتينوئين تجویز نمی‌شود دلیل که احتمال بارداری برای این بیماران وجود دارد و به دلایل مشکلات عدیده‌ای که ممکن هست روی جنین بگذارد از تجويز آن خودداری می‌کنیم.


وی با اشاره به این که به صورت حتم باید توجه داشت که پس از قطع حداکثری ۲ ماه این دارو خانومان می‌توانند باردار شوند خاطر نشان کـــرد: غلطی در جامعه بوجود‌ آمده که خانومانی که از داروی راکوتان‌ مصرف می‌کنند تا ۳ سال بعد از قطع نمی‌توانند باردار شوند به انجام گرفتت تحقیقات نشان داده که یک ماه پس از قطع دارو از بدن پاک می‌شود و برای اطمینان بارداری را برای ۲ ماه بعد توصیه می‌کنند.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما