• تاریخ : ۸ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هستان سمنان گفت: بر اساس اجرای طرح ضربتی تولید و اشتغال در روستاها، تعدادی دار بافت گلیچ به هنرمندان روستای چاشم اهداء انجام گرفت.

به گزارش خانوم فردا، به گرازش
از
ایسنا، جعفر صفاخواه با اعلام این رویداد افزود: طرح ضربتی اشتغال سازمان میراث فرهنگی در دو روستای دنبال صنایع دستی هستان سمنان شامل ابر و چاشم در حال اجرهست. براساس اجرای این طرح، ظرفیت‌های صنایع‌دستی روستای چاشم در زمینه ایجاد اشتغال پایدار بررسی انجام گرفته و در این رهستا هنر بافت گلیچ در این روستا با ارائه تعدادی دار گلیچ و مواد نخستیه در حال ترویج هست.
وی افزود: برگزاری دوره‌های تعلیمی برای ترویج صنایع‌دستی نیز از دیگر پلن‌های اجرا انجام گرفته در این روستا هست و تا کنون دوره‌های تعلیمی گلیم و گلیچ‌بافی در روستای چاشم برای زیاد از ۲۰ نفر از بانوان، با اختصاص ۱۳۰ میلیون ریال اعتبار اجرا انجام گرفته هست.

اجرای طرح ضربتی تولید و اشتغال با دنبال شناسایی هستعدادها و قابلیت‌های روستاهای دنبال گردشگری و فراهم کـــردن زمینه میزبانی شایسته مسافران و گردشگران در روستاهای دنبال گردشگری و افزایش اشتغال و تولید صنایع دستی در حال اجرهست.

ارائه راهکار به روستاها در زمینه راه‌اندازی و تجهیز اقامتگاه‌های بوم‌گردی، رونق صنایع‌دستی، بهره‌برداری از ظرفیت های تاریخی موجود از جمله آب انبارها و حمام‌های بدون هستفاده، ایجاد فضاهای پذیرایی، تفریحی، تورگردانی و ایجاد آگاهی و انگیزه در جوامع محلی برای بهسازی و بهره برداری از آثار تاریخی برای جذب گردشگر و افزایش اشتغال پایدار و تولید از جمله دستاوردهای اجرای این طرح هست.

روستای چاشم در فاصله ۲۴ کیلومتری شمال منطقه شهمیرزاد و ۴۹ کیلومتری شمال منطقه سمنان در دامنه کوه نیزوا، در کنار کوهستان با چشم اندازهای طبیعی واقع انجام گرفته هست. گلیج یکی از دست‌بافته‌های سنتی ایران هست که با دستگاه گلیج‌بافی تولید می‌شود. بافت گلیج افزایش در مناطق شمالی هستان سمنان و خصوصا روستاهای فولادمحله، رضاآباد و چاشم معمول هست.

انتهاي پيام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما